Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zamiennik listwy Matrix XJ 544

grzes1608 26 Lut 2010 16:14 7478 13
  • #1 26 Lut 2010 16:14
    grzes1608
    Poziom 12  

Witam.
    Jestem na etapie wymiany listwy wtryskowej Matrix w samochodzie Citroen Xantia z silnikiem 2.0 16V, moc: 150km. Usterka listwy polega na uszkodzeniu jednej cewki. Instalacja Lpg - Zavoli AliseiN. Wtrysk w tym silniku to typowa sekwencja. Czas otwarcia wtrysków Lpg na wolnych obrotach (temp 90C) nie schodzi poniżej 4,10 ms.

Jak wiadomo nowy Matrix kosztuje 500zł :( Moja prośba do Was: jaką tańszą listwę kupić aby nie było problemów z eksploatacja tego silnika. Będę wdzięczny za wasze opinie co kupić a czego unikać :).

• #2 26 Lut 2010 17:23
    andrzej1433
    Poziom 12  

Jeżeli uszkodzona jest jedna z cewek to możesz wymienić tylko korpus z cewkami. Można go kupić jako zestaw naprawczy listwy Matrix na allegro chyba za 180zł. Inna mozliwość to szyna TAURUS za ok. 250 d0 max. 300zł też na allegro jest to odpowiednik Matrixa (ta sama rezystancja cewek) i taka sama budowa,tylko ma inne złącze, no ale co Matrix to Matrix sam wybierz. Nie polecam szyny Valtek.

Dodano po 7 [minuty]:

Link

• #3 26 Lut 2010 21:21
    dariusz105
    Poziom 26  

nowszy,mniej awaryjny,wydajniejszy model HD544 lub jak wyżej napisane zestaw naprawczy.

• #4 27 Lut 2010 08:39
    grzes1608
    Poziom 12  

Stara listwa jest już całkowicie zużyta. Trzeba by było kupić cewki oraz blaszki (zaworki) z kompletem uszczelek. To i tak nie daje mi gwarancji czy np listwa będzie szczelna itp :( Po prostu wolałbym coś nowego i pewnego.

Co sądzicie na temat list wtryskowych:
    1. MagicJet
    2. OMVL
    3. Taurus
    4. Matrix hd 344

• #5 27 Lut 2010 10:12
    dariusz105
    Poziom 26  

czy ten komp obsłuży MJ nie uszkadzając się???? tego nie wiem.OMVL jak VALTEK niska cena i jakość.HD344 może być za mało wydajna nominalna przepustowość to 30km na cylinder.

• #6 27 Lut 2010 10:48
    andrzej1433
    Poziom 12  

Na wstępie napisałeś tylko o uszkodzeniu jednej cewki a nie o zużyciu całej szyny, dlatego napisałem o komplecie naprawczym zestawu cewek. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zakup nowej. Myślę, że nie warto oszczędzać, bo to tylko oszczędność pozorna. Kupisz badziewie to długo nie pojeździsz i będzie kolejny wydatek. Matrix HD344 ma za małą wydajność dla twojego silnika, poza tym to szyna 3omowa, nie wiadomo czy twój sterownik ją obsłuży. Na twoim miejscu kupiłbym taką jaka była do tej pory.

• #7 27 Lut 2010 11:10
    Wlodek22
    Poziom 24  

sprawdź też czy przy maksymalnym obnażeniu nie masz ich ciągle otwartych. Jak faktycznie do tego dochodzi to na nowej tez długo nie pojeździsz

• #8 27 Lut 2010 11:18
    grzes1608
    Poziom 12  

dariusz105 napisał:
    czy ten komp obsłuży MJ nie uszkadzając się???? tego nie wiem.

Będę wdzięczny gdyby ktoś był w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie :) Zasugerowałem się tematem na tym forum "Listwa wtryskowa MATRIX naprawa lub wymiana na Magic Jet"
    Dzięki za info odnośnie Matrix hd344, teraz wiem, że się nie nadaje do tego silnika.

W sumie listwa ma przebieg około 300 kkm ponieważ pracował z dwoma silnikami. Najpierw w 2.0 tct a teraz w 2.0 16v. Pomimo uszkodzonej cewki listwa jest nie szczelna - "leją wtryski" tzn. po podaniu z kompresora ciśnienia około 1 bar z trzech dysz (próba w wodzie) wydostaje się jedna "banka" powietrza co około 1 sek a z czwartej 10 "baniek" powietrza na 1 sek. :( Po rozebraniu listwy widoczny jest ubytek w miedzianej blaszce oddzielającej cewki od zaworów :(

Czytając wasze posty zastanawiam się nad:
    Opcja 1
    Zakupem dwóch kompletów naprawczych:
    1. Układ zespolonych cewek - 180 zł
    2. Zestaw blaszek (zaworków), uszczelek itp - 180 zł
    Czy po wymianie tych elementów nie trzeba będzie kalibrować listwy w specjalistycznym zakładzie ?

Opcja 2
    Zakupem listwy Taurus

Co będzie lepsze ??

Wlodek22 napisał:
    sprawdź też czy przy maksymalnym obnażeniu nie masz ich ciągle otwartych. Jak faktycznie do tego dochodzi to na nowej tez długo nie pojeździsz.

Możesz trochę rozwinąć ten temat ? jest to możliwe gdy listwa ma za mała przepustowość ?

• #9 27 Lut 2010 11:40
    andrzej1433
    Poziom 12  

Widzę, że bardzo Ci zależy na mniejszych kosztach.
    Co do opcji nr1 - to możesz tak zrobić pod warunkiem, że same zaworki a właściwie te małe rureczki nie są powyszczerbiane, bo inaczej nie będzie szczelności. Tych listew się nie kalibruje.
    Co do opcji nr2 - Obecnnie produkowane TAURUSY mają dobrą opinię, są niezłe. Nie jest to moja opinia tylko zasięgnięta z LPG Forum, jednak będziesz musiał przerobić wtyczkę (zmienić) lub kupić przejściówkę:Link

• #10 27 Lut 2010 13:07
    Wlodek22
    Poziom 24  

nie ma tu co rozwijać, wraz ze wzrostem czasu otwarcia wzrasta prąd i temperatura cewki, a dzieje się tak gdy dysze są za małe lub ciśnienie gazu

• #11 27 Lut 2010 21:40
    manio123
    Poziom 33  

dariusz105 napisał:
    czy ten komp obsłuży MJ nie uszkadzając się???? tego nie wiem.OMVL jak VALTEK niska cena i jakość.HD344 może być za mało wydajna nominalna przepustowość to 30km na cylinder.

z całą pewnością obsłuży , nawet nie trzeba zmieniać typu wtrysku bo magic jet ustawia się jako matrix. Montowałem tak magiki wilokrotnie w tym do zavoli aliseiN . omvl N itp. Ale czy ta xantia to nie półswencja ? Skoro ma czasy 4 ms na jałowym to magic oskoczy i pozyje jakie 50 kkm , tylko wymiana filtra fazy lotnej co 10-15 kkm

• #12 28 Lut 2010 11:06
    grzes1608
    Poziom 12  

Wielkie dzięki wszystkim za podpowiedzi i rady. Jestem w 99,99% zdecydowany na zakup listwy TAURUS. Temat uważam za zamknięty. :)

• #13 01 Mar 2010 20:33
    grzes1608
    Poziom 12  

dariusz105 napisał:
    nowszy,mniej awaryjny,wydajniejszy model HD544....

No i "wykrakałeś" udało się kupić nową listwe Matrix HD544 za 365 zł :) Super !!!

• #14 29 Mar 2010 18:36
    gorny7
    Poziom 11  

grzes1608 napisał:
    dariusz105 napisał:
    nowszy,mniej awaryjny,wydajniejszy model HD544....

No i "wykrakałeś" udało się kupić nową listwe Matrix HD544 za 365 zł :) Super !!!

gdzie można kupić za taką cenę i czy na pewno 544 a nie 344??? na 4 cylindry? bo mam zamiar przejśc na nie z magic jetów

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME