Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294

MORT 26 Lut 2010 15:34 19510 34
  • Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294

Witam Serdecznie
    W końcu dobrnąłem do końca budowy tak prostej konstrukcji jaką jest subwoofer. W założeniu miała być to konstrukcja prosta przyjemna i wykonana dla zaspokojenia potrzeb efektów w filmach jak i dająca radość w słuchaniu muzyki. Oczywiście zaczęło się od przekopywania Elektrody w poszukiwaniu złotego środka. Sub miał być możliwie mały (ze względu na pokój 12m2) co skazywało wszelkie konstrukcje na głośnikach powyżej 25cm średnicy na śmierć drogą selekcji. Jakimiś dziwnymi przemyśleniami i jeszcze dziwniejszym podejściem do całego przedsięwzięcia zacząłem budowę trochę od końca a mianowicie najpierw powstał wzmacniacz w oparciu o projekt Irka a dokładnie tandem TDA7294. Zresztą ukłon w stronę Irka za poświęcenie mi trochę czasu i pomoc w uruchomieniu wzmaka. Po ukończeniu panelu zaczęło się poszukiwanie głośnika który „pasowałby” do wzmacniacza. Jak zwykle nieocenieni koledzy z naszego forum pomogli w wyborze który jak widać na zdjęciach padł na GDN-22-140-8-SCX. Prace poszły w innym kierunku i zaczęło się cięcie klejenie szpachlowanie itd. Obudowa o wymiarach wysokość 40cm głębokość 36cm i szerokość 30cm co dawało po odliczeniu wzmacniacza, głośnika i tunelu około 40 litrów. Poklejona, poskręcana i po szpachlowana. Pokusiłem się nawet o pod-frezowania pod głośnik i pod panel i jak na pierwsze próby wyszło to całkiem nieźle. Oklejona czarną okleiną ze względów prozaicznych. Nigdzie nie mogłem znaleźć forniru. Może ktoś przy okazji podpowie gdzie w Warszawie można się zaopatrzyć w takie cuda. Tunel ma wymiary fi7,5cm na 15cm. Po złożeniu wszystkiego do kupy wygląda tak jak na fotkach poniżej. Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Wszystko spełniło moje oczekiwania gra naprawdę fajnie i niczego tej konstrukcji nie brakuje. Jeżeli ktoś chciałby zmontować sobie taki Subik ma tutaj kompletną receptę. Wymiary podałem wyżej w załączeniu jest wszystko apropo wzmacniacza Irka. Zapomniałem jeszcze podać przybliżone koszty. Nie wiem ile może kosztować złożenie wzmacniacza bo praktycznie wszystko miałem prócz kostek TDA które kupowałem po niecałe 10zł za sztukę. Co do kosztów obudowy oczywiście skończyło się na pocięciu starych mebli z kuriozalnych powodów. W supermarketach budowlanych na pocięcie 6 kawałków paździerza czeka się tydzień. Głośnik kupiony bezpośrednio w STX-ie w Józefowie za 76zł. Tuleja kupiona w firmie Kradex 3,5zł. Klej, szpachla, wkręty, śruby, podkładki pazurkowe i cała reszta dupereli to max 50zł. Tak więc sam subwoofer bez wzmacniacza myślę że kosztował mnie jakieś 150zł z okleiną. Czekam na opinie. Zarówno te na plus jak i minus bo człowiek uczy się całe życie. Pozdrawiam

P.S.
    Podziękowania dla Maćka za pożyczenie narzędzi i wyrozumiałość za tak długie przetrzymywanie.

Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294 Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294

Fajne!
  • #2 26 Lut 2010 17:44
    macko.79
    Poziom 16  

Muszę przyznać,że ładnie wykonane.
    Mam tylko jedno pytanie. Czy trafo tak blisko całego układu i głośnika nie wytwarza zakłóceń?
    A,pytam się dlatego,że planuje zrobić coś podobnego ale nie w subie.

• #3 26 Lut 2010 18:37
    maxxx222
    Poziom 14  

Buda za duża i za wysoko zestrojona.
    A poza tym ładnie się prezentuje ;)

• #4 26 Lut 2010 18:42
    skaktus
    Poziom 37  

Nie lepiej było chłodzić TDA przykręcając je do ścianki wzmacniacza a radiator na zewnątrz ? Tak to tylko wnętrze podgrzewasz, a wymiana ciepła z środka subwoofera nie jest już taka dobra.

• #5 26 Lut 2010 19:39
    elektronik666
    Poziom 10  

Na prawde Bardzo ładna i przemyślana konstrukcja (fajny nadruk z tyłu) i ten pomysł z frezowaniem rzeczywiście okazał się dobry. TDA chyba niebędą bardzo się grzały a i tak przez tunel będzie wydostawało sie powietrze poruszone drganiem głośnika. Pozdrawiam 5/5

• #6 26 Lut 2010 19:44
    skaktus
    Poziom 37  

Fakt, napisy z tyłu ładnie wyglądają, tylko że mało kto będzie je oglądał ;)

Tył gotowy czy sam robiłeś + termotransfer ? Może źle widzę, ale mam wrażenie że boki okleiny są źle docięte/widać z pod nich szpachlę.

Trafo celowo zamontowane krzywo ?

• #7 26 Lut 2010 21:40
    livex21
    Poziom 22  

Chyba na tylnym panelu powinno być SPEAKER OUTPUT?

Mój pierwszy post :D

Witam wszystkich forumowiczów :))

Gratuluje udanej konstrukcji!

Sam może kiedyś złoże coś podobnego, wzorując się na informacjach z tego postu!

Pozdrawiam!

• #8 26 Lut 2010 22:02
    bibi717
    Poziom 21  

livex21 napisał:

Pozdrawiam!

Pierwszy post i już kolega plecie głupoty. Powinno być SPEAKER INPUT ponieważ są to wejścia wysokopoziomowe, aby sygnał do subwoofera brać z wyjść głośnikowych wzmacniacza :)

A co do konstrukcji to bardzo mi się podoba. Wzmacniacz myślę odpowiedni do głośnika albo głośnik do wzmacniacza ;) Co do obudowy to co prawda nie jestem zwolennikiem czarnej okleiny, ale przy takiej staranności wykonania to bez znaczenia. Gratuluję udanej konstrukcji. A jak subwooferek się zachowuje? Moje jakiś filmik z pracy?

• #10 26 Lut 2010 23:15
    kamil bula
    Poziom 18  

Wymiary paczki sprawią, że jest zgrabna i ogólnie subwoofer cieszy oko. Nie wiem jak z dźwiękiem, bo nie słyszałem tego głośnika i nie bardzo mnie w sumie zachęca, szczególnie tym ile mocy trzeba mu wpompować...
    Obudowa - hmm, ja bym dał 30, maksymalnie 35 litrów.

Widać, że niedokładnie dociąłeś okleinę na brzegach, ale da się to naprawić. Bierzesz ostrą żyletkę opierasz ją o ściankę i posuwając żyletkę po tej ściance, tniesz i tym samym wyrównujesz wystające brzegi folii z prostopadłej ścianki. Z resztą robisz tam samo. Tylko uważaj żeby podczas tego ''zabiegu'' nie przeginać żyletki - musi ona sobie ''jechać'' po ściance swobodnie, by idealnie równo dociąć brzegi folii.

Pozdrawiam.

• #11 26 Lut 2010 23:20
    marian133
    Poziom 37  

kamil bula napisał:
    Nie wiem jak z dźwiękiem, bo nie słyszałem tego głośnika i nie bardzo mnie w sumie zachęca, szczególnie tym ile mocy trzeba mu wpompować...

A ile trzeba?

• #12 26 Lut 2010 23:22
    kamil bula
    Poziom 18  

Na pewno więcej niż np. dla ARN-226

• #13 26 Lut 2010 23:24
    rimot
    Poziom 24  

Wygląda "zachęcająco" ;) Ja pokombinowałbym z długością bass-reflexu - spróbuj przedłużyć o parę (5) cm - bas zajdzie trochę niżej i może nie będzie za ospały. W trakcie budowy zadbał bym również o to by ścianka przednia była grubsza. Nie piszesz jak to gra i pod co podłączasz. Może jakieś próby z generatorem robiłeś? Aaaa, i wymień te koszmarne śruby (mocowanie głośnika) na czarne bo te srebrne wychodzą na pierwszy plan.

• #14 26 Lut 2010 23:27
    kamil bula
    Poziom 18  

No właśnie - jak to gra?? Może jakieś porównanie do innego przetwornika?

• #15 26 Lut 2010 23:33
    marian133
    Poziom 37  

kamil bula napisał:
    Na pewno więcej niż np. dla ARN-226

Czyli ile?

rimot napisał:
    Ja pokombinowałbym z długością bass-reflexu - spróbuj przedłużyć o parę (5) cm - bas zajdzie trochę niżej i może nie będzie za ospały.

Dla niego max to 35L.

rimot napisał:
    Może jakieś próby z generatorem robiłeś?

A co to daje? nie rozumiem takiego podejścia,co to ma pokazywać? jak mocno dmucha z rurki? bo na pewno nie pokaże jak nisko schodzi sub.

• #16 26 Lut 2010 23:37
    kamil bula
    Poziom 18  

Nie wiem ile i nie będę wymyślał - nie miałem tego głośnika w dłoni.
    Widzę, że kolega Marian już szuka ''zaczepek''. Jak zawsze zresztą.

• #17 26 Lut 2010 23:42
    Greg1702
    Poziom 20  

marian133 napisał:
    Subik spoko,dobrze że nie wybrałeś GDN-22-300 bo w tej obudowie on by nie zagrał. Ten głośnik pracuje w 40L ? jeśli tak to trochę za dużo.

Przynajmniej gra mu o parę herców niżej.

• #18 26 Lut 2010 23:47
    kamil bula
    Poziom 18  

Greg1702 napisał:
    marian133 napisał:
    Subik spoko,dobrze że nie wybrałeś GDN-22-300 bo w tej obudowie on by nie zagrał. Ten głośnik pracuje w 40L ? jeśli tak to trochę za dużo.

Nie koniecznie kolego. Optymalna obudowa do tej wielkości głośnika to 30 - 35 litrów. Przy większych objętościach nic więcej z niego nie wyciągniesz - wręcz przeciwnie - może spaść tylko efektywność subwoofera i jego wytrzymałość mocowa.

• #19 26 Lut 2010 23:52
    marian133
    Poziom 37  

kamil bula napisał:

To zdecyduj się w końcu,wiesz ile czy nie wiesz? bo jestem ciekaw,może Ja się mylę że wystarczy mu 80W.

Tak,czepiam się bo zaraz ktoś pomyśli że do niego trzeba mieć wzmacniacz nie wiadomo jaki.

I jeszcze jedno,co oznacza słowo "wpompować" ? na estradzie ma to jeszcze rację bytu ale w home audio? myślisz że jak "wpompujesz" w niego ileś tam to co? nie dość że będzie grał to jeszcze zacznie podskakiwać,tańczyć i robić naleśniki z jagodami? wytłumacz mi to bo nie rozumiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Greg1702 napisał:
    marian133 napisał:

Ma parę Hz niżej i pół worka mulenia gratis.

• #20 27 Lut 2010 10:57
    joint32
    Poziom 14  

Subik ładny też zabieram się za robienie takiego mam nadzieję ,że się nie rozczaruję.Mam jeszcze pytanie czy wzmacniacz nie powinien być w oddzielnej komorze,czy morze być w obudowie głośnika?

• #21 27 Lut 2010 11:57
    hiv_sick
    Poziom 22  

marian133 napisał:
    kamil bula napisał:

rimot napisał:
    Może jakieś próby z generatorem robiłeś?

A co to daje? nie rozumiem takiego podejścia,co to ma pokazywać? jak mocno dmucha z rurki? bo na pewno nie pokaże jak nisko schodzi sub.

Czy uważasz, że za pomocą generatora nie można zbadać jak niskie częstotliwości głośnik może z siebie wydobyć? :)

• #22 27 Lut 2010 11:58
    zorbek
    Poziom 30  

Nie wiem jak to gra ale: okleina naklejona nierówno. Rogi zeszlifowane na okrągło. A te wkręty do głośnika "dopełniają" wygląd. Kilka szczegółów a mogło być tak ładnie. Ponadto z czasem zobaczysz że wymiana powietrza nie będzie wystarczająca i wzmacniacz zacznie się przegrzewać:)

• #23 27 Lut 2010 13:56
    MORT
    Poziom 24  

Dzięki za opinie postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania. Co do panela to jest to panel z kwasówki wycinany i grawerowany laserem. Okleina jest jaka jest ze względu na to że nie mogłem znaleźć nigdzie forniru. Rogi nie są zeszlifowane na okrągło tylko tną jak brzytwa mogę wysłać zdjęcie mojej ręki po spotkaniu z krawędzią ;) Co do docięcia okleiny to muszę ją poprawić ale nie miałem ostrej stalówki do noża. Śruby będą wymienione na czernione tylko muszę poczekać aż wrócą z oksydowania. Jeżeli chodzi o porównanie z innymi przetwornikami to niestety nie mogę nic powiedzieć na ten temat gdyż jest to moja pierwsza tego typu konstrukcja. Prób z generatorem jeszcze nie robiłem bo nie miałem chwili na to. Może teraz po weekendzie uda mi się protestować go pod względami jakie Was interesują. Co do wzmacniacza w komorze głośnika to następna moja konstrukcja na pewno będzie w oddzielnej. Minus washandgo jest taki że trzeba dobrze uszczelnić panel żeby nie grał i gwizdał :D no i kolejny minus problem z odprowadzeniem ciepła choć puki co nie zauważyłem problemu. Cały projekt wzmacniacza był już sprawdzony u kilku osób bo znalazłem kilkanaście postów na różnych forach i wszyscy wypowiadali się pochlebnie na jego temat więc dlatego właśnie zastosowałem tą prostą konstrukcję. Zawsze można się wszystkiego dowiedzieć u źródła i pytanka można kierować do Irka. Czekam na dalsze pytania bądź o powtórzenie tych których nie zauważyłem bądź pominąłem.

• #24 27 Lut 2010 14:56
    kamil bula
    Poziom 18  

marian133 napisał:
    kamil bula napisał:

To zdecyduj się w końcu,wiesz ile czy nie wiesz? bo jestem ciekaw,może Ja się mylę że wystarczy mu 80W.

Tak,czepiam się bo zaraz ktoś pomyśli że do niego trzeba mieć wzmacniacz nie wiadomo jaki.

I jeszcze jedno,co oznacza słowo "wpompować" ? na estradzie ma to jeszcze rację bytu ale w home audio? myślisz że jak "wpompujesz" w niego ileś tam to co? nie dość że będzie grał to jeszcze zacznie podskakiwać,tańczyć i robić naleśniki z jagodami? wytłumacz mi to bo nie rozumiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Greg1702 napisał:
    marian133 napisał:

Ma parę Hz niżej i pół worka mulenia gratis.

Naleśniki z jagodami hehe - dobre :D
    Chodziło mi o to, że nie wiem ile Watów dokładnie potrzebuje ten głośnik do pełnego wysterowania. Ale mimo to sądzę, że dużo więcej niż ten ARN-226. A co do stwierdzenia ''wpompować''... - po prostu takie mi przyszło na myśl i tak napisałem. Mam nadzieję Marian, że przez źle (według Ciebie) dobrane słowo głośnik od tego subwooferka się nie spali i nie pogorszy mu się jakość brzmienia?? :D

Według kolegi Marian133 generatorem częstotliwości nie da się sprawdzić jak nisko schodzi sub? Szkoda... Ale może chociaż przyda się on chociaż do sprawdzenia czy naleśniki z jagodami się już usmażyły, co? :D

• #25 27 Lut 2010 16:44
    livex21
    Poziom 22  

bibi717 napisał:
    livex21 napisał:

Pozdrawiam!

Pierwszy post i już kolega plecie głupoty. Powinno być SPEAKER INPUT ponieważ są to wejścia wysokopoziomowe, aby sygnał do subwoofera brać z wyjść głośnikowych wzmacniacza :)

A co do konstrukcji to bardzo mi się podoba. Wzmacniacz myślę odpowiedni do głośnika albo głośnik do wzmacniacza ;) Co do obudowy to co prawda nie jestem zwolennikiem czarnej okleiny, ale przy takiej staranności wykonania to bez znaczenia. Gratuluję udanej konstrukcji. A jak subwooferek się zachowuje? Moje jakiś filmik z pracy?

Dzięki ;)

właśnie dopiero później się zorientowałem, iż napisałem głupotę

Pozdrawiam!

• #26 27 Lut 2010 17:04
    ziras
    Poziom 16  

MORT napisał:
    Subwoofer aktywny na GDN-22-140-8-SCX i 2xTDA7294

Na tym zdjęciu widać że prowadzisz kabel zasilający gniazdo->bezpiecznik włącznik.

Na przyszłość kabel prowadź gniazdo->włącznik (najlepiej rozłączający fazę i zero naraz)->bezpiecznik

Zaraz się odezwie tłum który twierdzi ze oprawa jest tak skonstruowana że niema to znaczenia, i fakt niema to znaczenia gdy wyciąga się spalony bezpiecznik ale już przy wkładaniu sprawnego może się okazać że ma.

Oczywiście znakomita większość najpierw wyciągnie kabel zasilający ale są też zdolni inaczej.

• #27 27 Lut 2010 19:00
    MORT
    Poziom 24  

Dzięki kolego ziras za uwagę. Kompletnie się nad tym nie zastanawiałem a masz absolutną rację.

• #28 28 Lut 2010 13:50
    marian133
    Poziom 37  

hiv_sick napisał:

Czy uważasz, że za pomocą generatora nie można zbadać jak niskie częstotliwości głośnik może z siebie wydobyć?

kamil bula napisał:

Według kolegi Marian133 generatorem częstotliwości nie da się sprawdzić jak nisko schodzi sub? Szkoda... Ale może chociaż przyda się on chociaż do sprawdzenia czy naleśniki z jagodami się już usmażyły

Jeśli podczas tego żałosnego testu będziesz sprawdzał ile głośnik jest w stanie wytworzyć db lub jakie potrafi wytworzyć ciśnienie przy danej częstotliwości dając mu przy tym 1W ze wzmacniacza i zmierzysz to specjalistycznym sprzętem to będzie to miało jakiś sens... jeśli nie,daruj sobie takie śmieszne testy.

• #29 28 Lut 2010 17:30
    kamil bula
    Poziom 18  

marian133 napisał:
    hiv_sick napisał:

Czy uważasz, że za pomocą generatora nie można zbadać jak niskie częstotliwości głośnik może z siebie wydobyć?

kamil bula napisał:

Według kolegi Marian133 generatorem częstotliwości nie da się sprawdzić jak nisko schodzi sub? Szkoda... Ale może chociaż przyda się on chociaż do sprawdzenia czy naleśniki z jagodami się już usmażyły

Jeśli podczas tego żałosnego testu będziesz sprawdzał ile głośnik jest w stanie wytworzyć db lub jakie potrafi wytworzyć ciśnienie przy danej częstotliwości dając mu przy tym 1W ze wzmacniacza i zmierzysz to specjalistycznym sprzętem to będzie to miało jakiś sens... jeśli nie,daruj sobie takie śmieszne testy.

Ale na słuch można sprawdzić i dowiedzieć się jak nisko schodzi subwoofer. Tak z ciekawości choćby. Pewnie wiedziałeś, że właśnie o to chodziło zarówno mi, jak i koledze, no ale jak zawsze musiałeś się czegoś uczepić, by mieć okazję pokazać swoją wieeelką wiedzę... Jeśli chciałeś wywrzeć na mnie wrażenie, żebym się zdziwił i zzieleniał z niewiedzy to Ci to nie wyszło. Bardzo mi przykro. Więcej tego tematu ciągnąć nie będę - nie ma sensu...

• #30 28 Lut 2010 18:48
    marian133
    Poziom 37  

kamil bula napisał:

Ale na słuch można sprawdzić i dowiedzieć się jak nisko schodzi subwoofer. Tak z ciekawości choćby.

Każdy sub zejdzie nawet do 20Hz,tylko ważne jest z jakim spadkiem...no ale Ty tego nie rozumiesz.

kamil bula napisał:
    jak zawsze musiałeś się czegoś uczepić, by mieć okazję pokazać swoją wieeelką wiedzę...

W tym przypadku tak,w porównaniu do twojej jest wieeeelka...

kamil bula napisał:
    Jeśli chciałeś wywrzeć na mnie wrażenie, żebym się zdziwił i zzieleniał z niewiedzy to Ci to nie wyszło. Bardzo mi przykro. Więcej tego tematu ciągnąć nie będę - nie ma sensu...

Ja też nie,dlatego że: "nigdy nie dyskutuj z idiotą,najpierw zniży Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem".

Pozdrawiam i życzę udanych testów :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME