Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria Medion BP-8X17 proszę o pomoc w resecie 24C02

bzyku997 26 Feb 2010 19:43 3242 27
Testo
 • #1
  bzyku997
  Level 14  
  Witam.
  Bardzo proszę o reset wsadu eeprom 24C02 baterii Medion o symbolu BP-8X17.
  Z góry dziękuję.
 • Testo
 • #3
  bzyku997
  Level 14  
  Witam ponownie....pojawił się mały problemik, mianowicie po podmianie wsadu nijak lapek nie chce ładować bateryjki. Niby pod systemem pokazuje że bateria jest ładowana, ale napewno tak nie jest. Może ktoś dysponuje schematem takiej o symbolu BP-8X17, chciałbym najpier przejrzeć elektronikę, bo znalazłem już jeden uszkodzony opornik, a co do dwóch podejrzanych nie mam pewności czy mają odpowiednie wartości...
 • #4
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie wiem, czy ktokolwiek ma schematy elektroniki baterii.
  Bezpieczniki sprawdzałeś?
  Zapodaj zdjęcie elektroniki, z zaznaczonymi podejżanymi elementami.
 • Testo
 • #5
  bzyku997
  Level 14  
  Te opory cholernie małe jakieś...pod lupą na jednym napisane coś jakby 82D a na drugim 01D...wrócę do domu to postaram się zrobić fotki marko, choć nie wiem czy cokolwiek będzie widać...
  Edit...na płytce są oznaczone jako R1 i R5.
 • #7
  bzyku997
  Level 14  
  Wymieniłem rezyator smd na inny o odpowiedniej wartości...100 kilo miało prawie połowę mniej. Ogniwa są nowe i mają napięcie 3,67V dla każdej z cel.System pokazuje że bateria jest w online w trakcie ładowania, jednak pasek poztępu od prawie godziny ciągle pokazuje 0% :cry: ... jutro zobaczę czy bateria się naładowała...
 • #8
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ...a sprawdziłeś bezpieczniki?
 • #9
  bzyku997
  Level 14  
  Tak, sprawdziłem. Ten termiczny na płytce elektroniki jest ok, i smd na płycie lapka w pobliżu gniazda stykowego. Wydaje się że bezpieczniki są całe, ale tylko dwie sztuki znalazłem. Dodam że lapek odpalił z baterii, ale w chwilę później pojawił się alarm o niskim stanie zasilania.
 • #10
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To sprawdź jakie masz napięcie na złączu baterii podczas tego niby ładowania.
 • #11
  bzyku997
  Level 14  
  Kurde...to jakieś jajca wychodzą...napięcie bateri na złączu teraz jest 10,8V i tak ni z gruchy ni z pietruchy wskaźnik pokazał 100% ale wciąż niby ładuje. Nadmieniam że wskaźnik pokazał momentalnie 100%...zobaczymy co dalej...coś mi mówi że to jakieś uszkodzenie na płytce elektroniki baterii...może zimne luty, może więcej padniętych oporów...albo cś innego :cry:
 • #12
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  te 10,8 V byłó podczas ładowania, czy po wyjęciu baterii z lapka?
 • #13
  bzyku997
  Level 14  
  To było na wyjętej bateryjce z lapka, wprost na złączu, na jego skrajnych pinach.
 • #14
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ...to teraz do pełni szczęścia jest potrzebne napięcie na tych zaciskach podczas ładowania tej baterii.
 • #15
  bzyku997
  Level 14  
  Podczas ładowania napięcie jest takie samo jak napięcie bateri...czyli po mojemu bateria nie jest ładowana...dziś sprawdzałem i jest 10,38V, czyli od wczoraj spadło :cry:
 • #16
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No to skoro lapek pokazuje, że bateria się ładuje, a napięcie na jej stykach podczas tego wynosi tyle samo, co napięcie wyjętej baterii, to masz uszkodzenie na płycie głównej.

  Uszkodzona jest przetwornica DC/DC lub jakiś bezpiecznik. Trzeba prześledzić cały tor od gniazda zasilacza do gniazda baterii.
 • #17
  bzyku997
  Level 14  
  Wczora podczas prób na podłączonej baterii dało się słyszeć cichuteńkie pykanie wewnątz lapka...tak jakby jakiś zasilacz próbkował...Na jednym z dławików napięcie wachało się od zera do napięcia bateri, później ten efekt ustał. Dziś rano wyjąłem baterię, a po jej ponownym włożeniu znów przez jakiś czas dziwnie pykało...dziewięć pyknięć i przerwa około 5s...Prawdopodobnie to coś na płycie lapka padło...albo bozia wie co to...chyba sobie odpuszczę tę usterkę...
 • #18
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tak łatwo się poddajesz?
  Baterię praktycznie zrobiłeś. Teraz czas przyjrześ się płycie głównej.
  W dziale laptopy hardware są ludzie mocni w tych sprawach, myślę, że pomogą.
 • #19
  bzyku997
  Level 14  
  Chodzi mi o to że nie chcę uwalić tego lapka doszczętnie...wykorzystuję go w pracy jako narzędzie do programowania sterowników...czasem zachodzi potrzeba oprogramować sterownik wprost na maszynie i muszę się wtedy uganiać z przedłużaczami...Po pracy spróbuję jeszcze rozebrać komputerek i posprawdzać co się da.

  Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

  Znalazłem na płycie uszkodzony opornik o wartości R020...prawdopodobnie to on jest winowajcą....teraz pytanie o wartość...czy to 0,22 Oma?
 • #20
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie, to nie jest jego wartość. Przecinek wstawiasz w miejsce R, czyli jego wartość wynosi 0.022 Ohm'a
 • #21
  bzyku997
  Level 14  
  Rezystor wymieniony, a lapek nadal nie ładuje bateryjki...choć system pokazuje że takowe trwa. Na wyłączonym komputerze lampaka ładowania po około 5 minutach zaczyna mrygać.Wyższego napięcia na złączu baterii jak nie było tak nie ma...sprawdzałem też oscyloskopem, i nie widać zupełnie żadnego przebiegu...na pinach komunikacyjnych jakieś tam przebiegi występują...obstawiam uszkodzoną przetworniczkę ładowania na płycie głównej lapka :cry:
 • #22
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeśli podczas ładowania na złączu baterii napienie się nie podnosi i wynosi dokładnie tyle samo co odłączonej baterii, to na 100% jest uszkodzenie na płycie głównej.
  Najpierw proponuję sprawdzić bezpieczniki w torze ładowania, a następnie poszukać scalaka sterującego przetwornicą ładowania.
  W temacie uszkodzeń na płycie głównej bardziej pomocni będą koledzy w dziale Laptopy hardware.
 • Helpful post
  #23
  katar83
  Level 26  
  Zainstaluj batterymon i wklej screeny po wcisnieciu START i z battery information. Sprawdz czy pokazuje sie jakiekolwiek Charge Rate. Moze sterownik jest walniety i tyle.
 • #24
  bzyku997
  Level 14  
  Właściwie to znalazłem usterkę...na płycie lapka występuje układ TL594...po oglądnięciu notki katalogowej nie podobała mi się praca tego układu, a właściwie brak pracy...przetwornica napięcia nie była sterowana. Z pomocą przyszedł mi archaiczny dawca organów, też laptop..ale z minionej epoki :D Wymieniłem układ na TL494 i przetwornica ruszyła z kopyta, jednak jest jeszcze jeden malutki problemik, mianowicie uszkodzony został układ, a właściwie tak sądzę dwa tranzystory w obudowie smd dip8 z wyraźnym napisem 4807...nie mam pojęcia co to za rzecz. Puki co zrobiłem malutką kombinację i zastosowałem odsprzęg zwykłą diodą, wcześniej był ten właśnie układ, który zwierał żywcem baterię do wyjścia przetwornicy...Batterymon pokazuje ładowanie i pobór na poziomie 2375mW, ogniwa mają pojemność 6660mAh...puki co nabił do 10% pojemności. Gdyby ktoś jeszcze mi pomógł z tym układem 4807...lub podpowiedział jaki ekwiwalent mogę zastosować...
 • Helpful post
  #25
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Może to być:
  AO4807L - Dual P-Channel Enhancement Mode Field Effect Transistor;
  lub
  SI4807DY - P-Channel 30:1 Ratio Dual-Gate 30-V (D-S) MOSFET

  Datasheety są w necie. Musiałbyś popatrzeć po ścieżkach, który z nich to jest.
  Może ktoś bardziej oblatany w płytach laptopowych Ci pomoże.
 • #26
  bzyku997
  Level 14  
  Lapek teoretycznie naprawiony, wszystko działa jak trzeba, jednak bateria dość długo się ładuje tj. około 20h...jak myślicie co może być przyczyną? Może to jakiś błąd w sofcie? Dwa razy ładowanie przebiegło pomyślnie bez najmniejszych zakłuceń, na naładowanej na maksa bateryjce czas działania komputera był mniej więcej taki jak to pokazywał batterymon i wskaźnik systemowy...a może tak długo musi się ładować? Pozdrawiam.
 • #27
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie powinien się aż tak długo ładować. Jesteś pewien, że ten rezystor wymieniany ma właściwą wartość?
  Jaki prąd ładowania lub moc pokazuje BatteryMon.
  Może jeszcze być uszkodzony rezystor pomiarowy prądu ładowania na płycie głównej lapka.
 • #28
  bzyku997
  Level 14  
  Rezystor wymieniony na właściwy, pozostałe graty też...batterymon wskazuje ładowanie na poziomie około 3000mW. Zostawiam jak jest, bo w sumie i tak częściej go mam na kablu...więc aku będzie miało szansę się naładować w międzyczasie...