Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie instalacji co i zainstalowanie zaworu czterodro

mwaski9 26 Lut 2010 21:16 3582 4
  • #1 26 Lut 2010 21:16
    mwaski9
    Poziom 2  

Witam aby wszystko było jasno napisane zacznę od początku:
    Posiadam Budynek mieszkalno usługowy o pow. 450 m2 piec na drzewo węgiel o mocy 44 kw. Bojler na cwu 400l. Woda ciepła jest używana cały rok !!!
    Na chwilę obecną nie posiadam zaworu czterodrożnego i grzanie wody w lato to męka dla mnie i pieca (kilka razy zagotowałem wodę i przy 30 st musiałem puścić ogrzewanie w domu).
    Chcę zainstalować zawór czterodrożny do utrzymania temp. 60 st na piecu i w obiegu cwu (obieg mały) a reszta na mieszkanie grzejniki.
    Dodatkowo do obiegu cwu chcę zainstalować dodatkowy zbiornik by zwiększyć pojemność wody w obiegu ( duży piec) i "zakumulować" nadwyżkę ciepła. Zawór trójdrożny na wyjściu cwu jest wskazany by woda do kranów miała ok. 40st.
    Nie potrzebuję zaworów z jakąś automatyką, gdyż praktycznie 24 godz ktoś jest w domu raz dobrze ustawiony zawór będzie działał a w domu na grzejnikach mam zawory termostatyczne i nimi reguluję se temp.
    Moje pytania:
    1. który obieg byście Panowie proponowali połączyć piec z cwu w małym obiegu? czy odcinać grzejniki i tam podłączyć cwu ( pełen obieg)
    2. Czy dobrym i praktycznym pomysłem jest zainstalowanie tego dodatkowego zbiornika do zwiększenia wody w małym obiegu - będzie on używany tylko latem do samej cwu? Oczywiście go ocieplę poj. tak myślę ok. 300l.
    Choć nie pracuję w zawodzie - 12 lat temu ukończyłem technikum urządzeń sanitarnych i to tyle co miałem wspólnego z hydrauliką ;-), ale coś tam w główce zostało. Hydraulik który będzie mi to robił mówił, że to moja decyzja jak to zrobię i że ten dodatkowy zbiornik to niepotrzebny wydatek. Według mnie w moim przypadku może się on szybko zwrócić, gdyż duży piec i tak nie będzie pracował pełną parą latem a to ciepło będzie gdzieś uciekało.
    Myślałem wcześniej również o solarach ale w moim przypadku koszt instalacji to ok. 15-20 tys. zł. Mając bojler na prąd zwróciło by się to szybko a przy opalaniu drzewem zwrot byłby po ok. 10 latach.
    Dziękuję za wszystkie rady i sugestie

Przesyłam "moje" dwa schematy instalacji

Na 1 schemacie źle narysowałem podłączenie do cwu. powinno ono być za " główną pompą i zaworem różnicowym - wtedy nie byłaby też potrzebna dodatkowa pompka. Zawór odcinający grzejniki oczywiście jest.
    Przerobienie instalacji co i zainstalowanie zaworu czterodro Przerobienie instalacji co i zainstalowanie zaworu czterodro

• #2 28 Lut 2010 09:10
    Usunięty
  • #3 07 Mar 2010 19:36
    kermit9
    Poziom 9  

Jesli moge w czyms pomoc to produkuje zawory ktore puszczaja wode powyzej 44 stopni bez zadnej elektroniki .

• #4 08 Mar 2010 13:50
    mwaski9
    Poziom 2  

instalację już przerobiłem wg. schematu nr 2. Na chwilę obecną nie instalowałem dodatkowego zbiornika, ale cały czas o nim myślę.
    Muszę troszkę pogrzebać i odświeżyć nowinki techniczne.
    Jest mi na pewno potrzebny zawór - coś w rodzaju termostatu, który nadmiar ciepła puści do zbiornika.
    Tak jak rozmawiam z fachowcami mówią, że jest to duży koszt w porównaniu do zysku, ale już samo wstawienie zaworu trójdrożnego na wyjściu cwu dało mi oszczędności bo z boilera 250l mogę wyciągnąć ok. 350l ciepłej wody o temp 40st.
    Bez pracy c.o. udało mi się "zagotować" wodę i musiałem puścić ciepło na dom.
    Bezwładność cieplna wody jest duża przy dobrze zaizolowanym zbiorniku. U mnie wody cwu idzie sporo zwłaszcza latem.
    Poczytam policzę poszukam. Jak coś znajdę spróbuję się z wami podzielić.
    A może ktoś z was ma takie rozwiązania lub pomysł jak to zrobić "domowymi sposobami"

PS. prześlij mi jak możesz specyfikację tych zaworów, tzn zakres temp w jakich działają lub napisz to pogadamy dokładnie Czekam na email prv lub pisz tu niech inni też korzystają

• #5 08 Wrz 2010 19:49
    lemon84
    Poziom 9  

Według schematu piec znajduje się poniżej grzejników. Prawidłowe będzie podłączenie instalacji w taki sam sposób z piecem i grzejnikami na jednym poziomie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME