Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra I-dodatkowe gniazdo zapalniczki do podłączenia CB

26 Lut 2010 21:58 9717 12
 • Poziom 22  
  Witam

  Chciałem zamontować w aucie dodatkowe gniazdo zapalniczki aby podłączyć do niego radio CB. Obecnie radio mam włączone do gniazda zapalniczki, jednak po pierwsze brakuje mi możliwości korzystania z zapalniczki bez odłączania radia, po drugie denerwuje mnie ciągle otwarta klapka popielniczki i wystający wtyk od radia wraz z plątaniną kabla.

  Pytanie mam następujące: gdzie wpiąć się z kabelkami od dodatkowego gniazda? Rozważałem możliwość podciągnięcia przewodu bezpośrednio od zacisków akumulatora, jednak takie rozwiązanie jest niebezpieczne-brak bezpiecznika pomiędzy akumulatorem i gniazdem. Drugie rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy, to wpiąć się w przewody do istniejącego gniazda zapalniczki, wtedy nowe gniazdo będzie zabezpieczone tym samym bezpiecznikiem co istniejące. Tylko czy wówczas nie trzeba zwiększyć bezpiecznika? Nie przewiduję jednoczesnego nadawania przez radio i odpalania papierosa, więc wydaje mi się, że nie ma potrzeby zmieniać bezpiecznika na większy.

  Co koledzy sądzą o moim pomyśle? Proszę o opinie i ewentualne inne rozwiązania.
 • Poziom 9  
  niech kolega sobie kupi rozdzielacz zapalniczki za kilka zł i będzie bezpieczniej i wygodniej. I nie będzie druciarstwa
 • Poziom 22  
  Rozważałem takie rozwiązanie, ale jak pisałem nie chcę mieć ciągle otwartej popielniczki, nawet wtedy jak z niej nie korzystam, a niestety w astrze, żeby skorzystać z gniazda zapalniczki trzeba otworzyć popielniczkę.

  A druciarstwo to mam teraz, bo przewód od radia ma 1m długości a radio jest zamocowane tuż obok gniazda i przewód mam schowany pod dywanikiem.
 • Poziom 29  
  Pociągnięcie przewodów z akumulatora wcale nie jest takie głupie. A bezpiecznik możesz założyć na przewodzie w pobliżu akumulatora czy też gniazdka, żadnych przeciwwskazań nie ma.
 • Poziom 14  
  Gniazdo do bezpieczników dostaniesz praktycznie w każdym sklepie z częściami do samochodów. Koszt to grosze.
 • Poziom 22  
  A czy się ktoś orientuje odnośnie "przedłużaczy" gniazda zapalniczki czy posiadają one może wbudowany bezpiecznik? A jaką wartość bezpiecznika tam należy zastosować? Radio to Alan 100plus, nie mam pojęcia jaki prąd pobiera przy nadawaniu.
 • Poziom 22  
  To skoro radio pobiera 1.1A to bezpiecznik należy zastosować ok. 1.6A czy może inny?
 • Poziom 29  
  Jeśli będziesz używał tylko CB to załóż 2A, jeśli będziesz chciał włączyć tam co innego (odkurzacz, lampkę) to załóż 5A. Niczym to nie zaszkodzi.
 • Poziom 22  
  Będę używał w tym gnieździe wyłącznie CB, zresztą chcę je zamontować w jakimś mało dostępnym miejscu, żeby nie zawadzać o wtyczkę. W poniedziałek kupię gniazdo i bezpiecznik z obudową i zaczynam kombinować. Dziękuję wszystkim za pomoc.
 • Poziom 28  
  Witam serdecznie. Też miałem podobny problem. Ponieważ u mnie tych urzadzeń było sporo( CB, TV, Navi, podgrzewanie foteli, FM transmiter. Musiałem zamontować kilka gniazd podłączonych przez przekaźnik z bezpiecznikiem 30 A do akumulatora. Wszystko wyłączam jednym przełącznikiem więc nie wyładuję przez nieuwagę akumulatora bo dopiero po przełaczeniu mogę zamknąć drzwi pilotem. Każde gniazdo ma dodatkowy bezpiecznik przewidziany do używanego w nim odbiornika
 • Poziom 16  
  Podpięcie się pod zapalniczkę (z tyłu) napewno łatwiejsze i wygodniejsze niż od aku. Trudno się przebić z komory silnika do kabiny. Zrób sobie na konektory (jak ja) i w razie potrzeby tylko wypinasz zasilanie i wyciągasz CB.
  A bezpiecznik powinien być w czerwonym zasilającym.
  Powodzenia
 • Poziom 22  
  Kolego WITEK1952 zwróciłeś uwagę na ważny aspekt, który jakoś przeoczyłem-mianowicie sprawa automatycznego wyłączenia zasilania gniazdka po wyjściu z samochodu. Jeśli podłączę bezpośrednio do aku, to najprawdopodobniej zapomnę wyłączyć radia, które będzie cały czas włączone. Jeśli podłączę pod zapalniczkę, jak pisze kolega elektronic-27, po wyjęciu kluczyka ze stacyjki wyłączy się radio, tak jak mam obecnie.