Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka pieca akumulacyjnego NEa7

Nostus 26 Lut 2010 22:23 2987 7
  • #1 26 Lut 2010 22:23
    Nostus
    Poziom 12  

Witam. Kiedyś okazyjnie (bo za 200 zl :) ) udało mi się kupić piec akumulacyjny o oznaczeniu NEa7 (piec jednofazowy, 4 bloki grzewcze wewnątrz - moc sumaryczna wg. obliczeń i pomiarów to ok. 3,5 kW) wyprodukowanego wiele lat temu w Łodzi. Od roku kiedy go posiadam piec sprawuje się bardzo dobrze - grzeje super. Ale posiada mała wadę - notorycznie raz na miesiąc przepalają się spirale grzejne w nim - losowo. Czasem jedna, czasem dwie raz wszystkie 4 sztuki.. Dodam że zanim rozpocząłem użytkowanie pieca to przeprowadziłem w nim generalny remont. Wymieniłem przewody wewnątrz między zaciskami grzałek a wyłącznikiem oraz przewód zasilający - wszystko wykonane z przewodu 4 mm2. Remont wykonałem z musu w sumie bo musiałem go rozebrać częściowo by go wnieść do domu (1 piętro) bo to bydle waży 240 kg. Aha no i najważniejsze - pozbyłem się płyt azbestowych z niego (legalnie - oddałem do utylizacji). Znalazłem już firmę która zrobi mi takie spirale jakie sobie zażyczę ale kwestia tego co tu by zrobić by się nie przepalały bo comiesięczne rozbieranie pieca mnie troszkę irytuje. Spirale obecnie są ułożone w takich jakby rynienkach na powierzchni cegły i przysłonięte drugą cegłą - ułożenie pionowe. Nie mam zasilania dwutaryfowego - tak więc piec mogę sterować jak chcę i kiedy chcę (automatyka zbudowana na styczniku i zegarze sterującym - pracuje: od 5 do 9 rano i od 16 do 20). Co mi doradzicie? Może jakieś elektroniczne sterowanie grzałkami? Czy coś w sumie to mogę się pobawić tym piecem do woli - byleby nie wymieniać grzałek co miesiąc.

0 7
  • Pomocny post
    #2 27 Lut 2010 17:13
    KACZOREK
    Poziom 20  

Proponuję kupić regulator mocy np. kdsf55 o mocy 5,5 kW (cena około 40zł) lub zmontować sobie taki regulator na układzie U208B i triaku BTA 41/600 i nieco obniżyć moc grzałek to powinno znacznie wydłużyć długość pracy grzałek.
    Oczywiście temperatura pieca również będzie nieco niższa niż normalnie.
    Parę lat temu miałem podobny problem z żarówkami (zwykłymi) w żyrandolu.
    Przepalały się średnio co 1,5- 2 miesiące więc wstawiłem regulator obrotów od jakiegoś odkurzacza i nie pamiętam kiedy wymieniałem żarówkę.
    A jeżeli kolega ma firmę która wykonuje takie grzałki to można im powiedzieć żeby wykonali grzałki dłuższe o jakieś 10-15% to też powinno rozwiązać problem

0
  • #3 27 Lut 2010 20:22
    Lisek64
    Poziom 22  

Wilgoć + gołe spirale= śmierć grzałek. Miałem taki przypadek z płytą grzewczą od taboretu do gotowania. Płyta żeliwna była pęknięta i jak podczas gotowania wykipiała woda z garnka to przez to pęknięcie zamoczyło szamotkę w której była ułożona spirala grzewcza. Efekt wiadomy. Może tu tkwi problem? Np suszenia mokrych ubrań , napływ wilgotnego powietrza? Dodam jeszcze , że po wymianie spiral i zalaniu szamotką do całkowitego jej wyschnięcia potrzeba ok. tygodniowego jej suszenia i wyżarzania na obniżonym napięciu

0
  • #4 27 Lut 2010 21:03
    Nostus
    Poziom 12  

KACZOREK napisał:
    Proponuję kupić regulator mocy np. kdsf55 o mocy 5,5 kW (cena około 40zł) lub zmontować sobie taki regulator na układzie U208B i triaku BTA 41/600 i nieco obniżyć moc grzałek

Kurcze - nawet nie miałem pojęcia ze ktoś zdołał wymyślić taki układ do sterowania. Zbawca konstruktor ! Ja już zaczynałem pomału obmyślać układy na tranzystorach, kombinować jak wyprostować prąd dla elektroniki a tu proszę - gotowy układ do którego wystarczy dokręcić tylko jeden element! SUPER ROZWIĄZANIE!! Tylko zastanawia mnie jaki dobrać teraz do tego układu radiator? Wg. mojej teroretycznej wiedzy jak przez taki układ przepuszczę 3,5 kW energi to chyba sporo ciepełka trzeba będzie wytracić? Choć notka aplikacyjna mówi tylko o 23 watach - czy budował Pan już coś na tym KDSF55? Jak te układy się zachowują? Czy mają płynne działanie od ~ 0 do 100% mocy?

Teraz w związku z tym wymyśliłem że mógłbym teoretycznie wyrzucić z pieca przełącznik grzałek (załącza mi jeden, dwa lub cztery bloki grzewcze aktualnie lub wyłącza wszystko) i spiąć wszystkie grzałki równolegle i sterować sobie ich mocą do woli. Teraz wpadł mi jeszcze do głowy jeden pomysł ale muszę to jeszcze przemyśleć - chodzi o sprzęgnięcie tegoż układu z układem termostatu. Gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej zadanej to termostat sam podkręciłby sobie moc pieca na większą i w przypadku gdy temperatura zbliżałaby się do zadanej moc pobierana przez piec zostawałaby przez ten układ samoczynnie ograniczana lub też piec zostałby samoczynnie wyłączany. Oczywiście zostawiłbym sterowanie zegarowe - by oszczędzić troszkę energii by piec nie grzał non stop. Choć w sumie jakby nagrzać pomieszczenie to piec mógłby np podgrzewać się mocą np 300 watów non stop by nie stygnąć? Nie no ten układ mnie tak zainteresował że na 100 % zostanie wstawiony do pieca.

0
  • #5 28 Lut 2010 16:43
    Nostus
    Poziom 12  

Przeanalizowałem schemat układu KDSF55 i układu na u2008b i stwierdzam że mimo nieco większej komplikacji wolałbym zastosować ten drugi oparty na układzie u2008b. Ciężko jest mi zdobyć dławik o żądanej indukcyjności do KDSF55.Sądzę że regulacja w zakresie od 50 do 100% mocy jest dla mnie nieco zbyt krótka (piec w najmniejszym możliwym ustawieniu pobierałby moc ok 1,5 kW). Dlatego też przydałaby się regulacja od ok. 10 do 100 % mocy. Czyli od ok 300 do 3000 watów. Jakby można było przerobić ten schemat do układu u2008b by móc sterować piecem od od 10 do 100%.

0
  • #6 28 Lut 2010 19:13
    retrofood
    Moderator

KACZOREK napisał:
    Proponuję kupić regulator mocy np. kdsf55 o mocy 5,5 kW (cena około 40zł) lub zmontować sobie taki regulator na układzie U208B i triaku BTA 41/600 i nieco obniżyć moc grzałek to powinno znacznie wydłużyć długość pracy grzałek.
    Oczywiście temperatura pieca również będzie nieco niższa niż normalnie.

Uważam, że można by po prostu spróbować włączyć w szereg z grzałkami kawałki dodatkowego drutu oporowego z takim samym zadaniem: zmniejszyć napięcie zasilania grzałki i obniżyć nieco ich temperaturę. Tym bardziej, że naprawa po przepaleniach powoduje ich skracanie, a więc wzrost prądu i temperatury. To trzeba po prostu odwrócić.

0
  • #7 01 Mar 2010 08:51
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    Znalazłem już firmę która zrobi mi takie spirale jakie sobie zażyczę

Cytat:
    Uważam, że można by po prostu spróbować włączyć w szereg z grzałkami kawałki dodatkowego drutu oporowego z takim samym zadaniem: zmniejszyć napięcie zasilania grzałki i obniżyć nieco ich temperaturę. Tym bardziej, że naprawa po przepaleniach powoduje ich skracanie, a więc wzrost prądu i temperatury. To trzeba po prostu odwrócić.

A gdyby tak nawinąć spirale na wyższe napięcie?

0
  • #8 01 Mar 2010 16:18
    Nostus
    Poziom 12  

Można i tak zrobić nawijając spirale np na 250 V ale ja bym wolał dorzucić do spiral na 230 V sterowanie na układzie u2008b i triaku BTA40 by móc sobie względnie płynnie sterować mocą pobieraną przez piec.
    Chodzi o to że piec nie rozgrzewa się równomiernie i przez to np. przy włączeniu pieca na jedną grzałkę spora część mocy pobranej z sieci jest szybko marnowana ponieważ wychładzanie przebiega szybciej bo pól pieca jest nie podgrzane. Układ elektroniczny mógłby pozwolić mi na włączenie pieca na wszystkie 4 grzałki i wyregulowanie mocy pobranej przez piec - wtedy np . grzejąc mocą np. 1 kW ale na 4 grzałkach mógłbym pomału ale równomiernie rozgrzać cały piec. Przez co trzymałby on temperaturę zdecydowanie dłużej.

Teraz tylko zastanawiam się nad jednym argumentem - jeżeli użyję triaka BTA40 włączonego w szereg z grzałkami to jak duży musi być radiator do chłodzenia tegoż triaka i czy konieczne będzie izolowanie go elektrycznie od radiatora czy też nie? Układ ten chcę zabudować w dolnej części pieca gdzie jest chłodno. Ew. mogę również wstawić niewielki wentylator by wydmuchiwał ciepło z radiatora na zewnątrz pieca. No i kolejne pytanie do znawców układu u2008 - czy ten układ podaje impulsy sterujące triak w zakresie 90 stopni przebiegu czy 180 stopni? Moim zdaniem 90 stopni byłby wystarczające ale jak to jest naprawdę?

0