Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[bascom] lcd + atmega 8 - brak wyświetlania na LCD

26 Lut 2010 22:53 4024 8
  • Poziom 11  
    przed założeniem tematu czytałem pozostałe dotyczące lcd, jednak nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Otóż podłączyłem wyświetlacz według schematu ze strony:

Link

program to:
    Code:
    $regfile = "m8def.dat"

$crystal = 1000000

Config Lcd = 16 * 2
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , E = Portb.3 , Rs = Portb.2

Cls
    Lcd "hello world."

End

wyświetlacz połączyłem z atmegą odpowiednio do portu B, jednak wyświetlacz świeci na zielono i nic nie wyświetla. Problemem może być V0, gdyż połączyłem je bezpośrednio do masy (nie mam potencjometru a próba na rezystorach 15k, 3,3k, 1,5k nie dawała rezultatu). Próbowałem na 2 uC i bez rezultatu.
    Z tyłu na wyświetlaczu jest symbol bmx-01 e226252, na 99% jest to 2*16.

Może mi ktoś pomóc przy uruchomieniu wyświetlacza?

inventco.eu - temat poprawiłem - regulamin p.7.2
  • Poziom 41  
    Musisz zastosować do testu jakiś potencjometr bo czasami niewielka różnica w napięciu podawanym na końcówkę Vo powoduje pokazanie się napisu .
    Takie skokowe wartości rezystorów jakie zastosowałeś mogą akurat nie pasować .
  • Poziom 11  
    zastanawia mnie jeden fakt, otóż według wszystkich schematów pierwsza nóżka to GND, druga +, itd. natomiast z tyłu wyświetlacza mam zaznaczone tylko piny 1 i 16 i jeśli plus dam do 2 i do 1 GND to żadnej reakcji, jeśli dam do 16 GND i do 15 +, to świeci na zielono. Nie wiem czy piny zostały źle zaznaczone czy może trzeba inaczej podpiąć ten wyświetlacz? ja podłączyłem go licząc od lewej strony jeśli obrócę wyświetlacz tyłem i piny mam u góry, świeci ale nie wyświetla tekstu.
  • Poziom 41  
    Najlepiej podaj dokładny typ wyświetlacza .
    To że świeci to dobrze , bo podłączyłeś zasilanie podświetlenia ( tak zostaw ) .
    Teraz musisz poszukać pinów odpowiedzialnych za zasilanie układów na płytce wyświetlacza . Mogą znajdować się od lewej lub prawej strony w zależności od typu , dlatego najlepiej podaj dokładny symbol .
  • Poziom 11  
    problem w tym że nie wiem jaki to dokładnie wyświetlacz, zrobiłem zdjęcia może ktoś go rozpozna i pomoże mi w jego podłączeniu

z pewnością nie ma zwarć pomimo niezbyt estetycznych lutów (sprawdzone miernikiem). Oprócz podświetlenia na zielono nic się nie wyświetla a program w symulatorze działa poprawnie.
  • Poziom 11  
    czyli jak mam to podpiąć? jeśli podepnę 1 do GND i 2 do +5V to nawet nie zaświeci. Natomiast jeśli 15 do +5 i 16 do GND to świeci. Dlatego myślałem że źle jest oznaczone ale jeśli sie myliłem i zmienię kolejność to pewnie i tak nie ruszy bo jak napisałem wyżej na pinach 1 i 2 nawet nie świeci.
  • Poziom 41  
    Kolego przeczytałeś co napisałem wcześniej !
    Nr 15 i 16 służy do zasilania podświetlenia i nie ma nic wspólnego z zasilaniem układów sterujących wyświetlaczem .
    Od tego są wyprowadzenia Nr 1 , 2 , 3 które należy podłączyć oddzielnie .
  • Poziom 11  
    marco47 bardzo dziękuję, przelutowałem tak jak mówiłeś, podłączyłem potencjometr 50k (innego nie miałem) i wyświetlacz ruszył :D

jeszcze raz dziękuję!!!