Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak uziemienia i GSW w nowo wybudowanym domu.

Miwhoo 27 Feb 2010 00:20 48344 39
Automation24
  • #1
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam.

    Wiem, że temat wielokrotnie "wałkowany" na forum, ale jakoś konkretnej odpowiedzi nie doczytałem.

    Mam problem z 2 przypadkami:

    1.
    Dziś byłem oglądać nowo budowany dom i po obejrzeniu ręce znów mi opadły.
    Nie zainstalowano w nim ŻADNEGO uziemienia!! Fakt, w projekcie nie było, bo też oglądałem. Podpisy oczywiście panów magistrów inżynierów z uprawnieniami budowlanymi na każdej stronie projektu, a projekt taki sam bubel jakich wiele [od strony instalacji elektrycznej] ...
    Jest za to znów przyłącze 5x6mm^2 na moc zainstalowaną 25kW i rozdział PEN w skrzynce z licznikiem.

    Pytam się budowlańców, czy przyspawali do zbrojenia ław bednarkę, a oni popatrzyli na mnie jak na głupka i z uśmiechem na ustach odpowiedzieli: "Panie a po co to komu..."

    2.
    Drugi dom, jako poprawka, bo elektryk wziął kasę i się ulotnił, są tylko położone przewody, obsadzone puszki, przewody w puszkach nie połączone, rozdzielnia nie zmontowana. Jest za to przyłącze 5x10mm^2, rozdział PEN w skrzynce licznikowej i brak uziemienia. Części przewodzące [miedziana instalacja CO i piec] połączona linką 4mm^2 wprowadzoną do rozdzielni. Wynika z tego, że założeniem mojego poprzednika było przypięcie połączeń wyrównawczych do szyny PE w rozdzielni, a uziemienie w skrzynce licznikowej.

    Obydwa budynki nie mają instalacji odgromowej ani GSW.

    Jak rozwiązać problem braku uziemienia i GSW w obu budynkach, żeby rozwikłać problem zgodnie ze sztuką i pomyślnie przejść pomiary odbiorcze.

    Rozpocząłem "uświadamianie" klientów, że będzie konieczne wykonanie uziemienia.
    Który sposób będzie skuteczniejszy: wbicie prętów stalowych w podłoże, połączenie ich bednarką i wprowadzenie do budynku, czy wkopanie bednarki jako uziom poziomy lub otokowy? Dom stoi na małej górce.

    Często spotykacie się w nowym budownictwie z brakiem uziemienia i GSW, lub przewidzianym uziemieniem PE w skrzynce?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Automation24
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • #3
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Witam.
    Bronek22 wrote:
    Instalację odgromową trzeba zrobić.

    Taak - a to niby dlaczego, i na jakiej podstawie ?
  • #4
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam.

    Kolego Bronek22, nie ma obowiązku montowania instalacji odgromowej, prawdopodobieństwo uderzenia pioruna określono na 8x10^-6.
    Z tego, co mi wiadomo to rezystancja uziemienia powinna mieć w tym przypadku mnie więcej niż 30 Ohm.

    Druga sprawa to taka, że ów "elektryk" dogadał się z właścicielem domu [hydraulikiem], że jeden drugiemu pomoże. Hydraulik się ze zobowiązania wywiązał, a elektryk nie. Sprawa prosta. Klient powiedział mi, że ma dość proszenia o dokończenie pracy, która nie ruszona czeka od wakacji 2009.

    Quote:
    Kolego, instalacja nie jest skończona. Trzeba to wszystko zrobić czego brakuje.Zrobić pomiary po zakończeniu wszystkich prac.

    Quote:
    Fachowiec będzie wiedział co ma zrobić.


    Kolego Bronek22 ja jestem ciekaw, czy od samego początku Twojej kariery elektroinstalatorskiej byłeś tak błyskotliwy i wszystko wiedzący. Pisząc nowy post spodziewałem się odpowiedzi i dyskusji na nurtujący mnie temat, a nie wypisywania tekstów, że fachowiec to by wiedział.
    Wiem, jak powinna być zbudowana prawidłowa instalacja, ale chodziło mi przede wszystkim o aspekty techniczne i szczegóły wykonania, ponieważ do tej pory nie spotkałem się z brakiem szyny uziemiającej w obiekcie.

    Wiem, że łatwo jest krytykować i wytykać błędy, ale chyba nie o to chodzi.
    Trafiło mi się poprawiać po kimś, a to podwójna robota.
    Myślałem, że forum jest po to, aby szukać na nim pomocy, a nie wystawiać posty na pośmiewisko innych.

    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • #5
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bronek22 wrote:

    Instalację odgromową trzeba zrobić.


    Oczywista pomyłka. Uziemienie trzeba zrobić. O odgromówce można rozmawiać później, ale niekoniecznie.

    Koledzy, proszę skupić się na odpowiedzi merytorycznej, a nie "punktowaniu" dyskutantów.
  • #6
    fantasta
    Level 29  
    Mnie też osobiście interesuje temat uziemienia. Też miałem styczność z dwoma takimi budynkami. Jeden mieszkalny zasilany 5x10 oraz rekreacyjny zasilany 5x4. W każdym z nich na projekcie nie było uziomów itd. Wykonawcy zrobili wg. projektów. Jak to jest z tym uziemieniem w skrzynce licznikowej przed posesją. Tak to będzie wszystko działało czy może być problem później. Co jeżeli wszystkie pomiary będą Ok.
  • Automation24
  • #7
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

    Cała ta sytuacja z niedorobionymi projektami bierze się stąd, że zbyt dosłownie traktowany jest zapis w rozporządzeniu o warunkach jakim mają odpowiadać budynki... o stosowaniu we wszystkich obwodach rozdzielonych przewodów PE i N. Robi to jak widać wodę z mózgu i zwalnia z myślenia niektóre osoby. Gdy dołoży się do tego rzekomy nakaz uziemiania punktu podziału PEN to wtedy mamy takie kwiatki jak koledzy przedstawiają.

    Nie wolno ulegać niekompetencji udzielnych książąt z zakładów energetycznych, gdy w TWP wypisują bzdury o obowiązku podziału PEN w złączu. Należy żądać podania podstawy prawnej na ten bezzasdny i niczemu nie służący wymysł.
    Tylko później wykonawca ma podpisać oświadczenie, że instalacja odpowiada normom i jest bezpieczna.
    Czy może być bezpieczna, gdy brak jest uziemionego PE w obiekcie i nie ma GSW oraz połączeń wyrównawczych głównych?
    Czy będzie dalej bezpieczna, gdy żyła ochronna ulegnie uszkodzeniu pomiędzy ZK a rozdzielnią. Uszkodzenie takie może być niezauważalne przez bardzo długi czas.

    Ja sześć lat temu miałem niby problem z odbiorem obiektu, ponieważ od złącza do budynku ułożyłem kabel czterożyłowy.
    Pan Inspektor z ZE nic nie powiedział, ale po dwóch dniach otrzymałem pocztą protokoł negatywny. Powodem był właśnie ów kabel.
    Napisałem pismo, w którym zażądałem podstawy prawnej tej decyzji oraz poinformowałem o tym, że skontaktuję się z ekspertami wrocławskiego SEP.
    Po godzinie otrzymałem telefoniczną wiadomość, że mogę odebrać dokumenty z ZE.
    Od tej pory jest normalnie.
    Nie bójcie się koledzy "wojny" z energetyką. To nie jest żadna wojna tylko wskazanie miejsca głupocie.

    Sztuczny uziom fundamentowy powinien być obowiązkowo wykonany w każdym wznoszonym dziś budynku (oczywiście przez elektryka, albo pod jego nadzorem). Do uziomu tego musi być przyłączona GSW a do niej wszystkie części przewodzące obce występujące w budynku oraz szyna PE w rozdzielni czyli wszystkie części przewodzące dostępne. Zapobiegnie to pojawieniu się niebezpiecznego napięcia w zasięgu rąk pomiędzy częściami obcymi a dostępnymi.
    To powinien być kanon postępowania elektryka.

    Rezystancja uziemienia GSW nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej. Tu każdy wynik jest akceptowalny, ale jeżeli uziom jest wykorzystany również do ochrony odgromowej (a najczęściej jest lub będzie - odgromniki) wtedy jego rezystancja nie powinna przekraczać 10Ω.

    Uważam, że w.l.z. pomiędzy złączem a budynkiem nie powinien mieć mniejszego przekroju niż 10mm² w przypadku miedzi a 16mm² w przypadku aluminium.
    Nie należy uzależniać jego przekroju od wysokości dzisiejszego przydziału mocy.
    Instalacja powinna być funkcjonalna przez piętnaście/dwadzieścia lat. W tym przypadku raczej nie będzie
  • #8
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam.

    Dziękuję kolego kkas12 za wyczerpującą odpowiedź.

    kkas12 wrote:

    Sztuczny uziom fundamentowy powinien być obowiązkowo wykonany w każdym wznoszonym dziś budynku (oczywiście przez elektryka, albo pod jego nadzorem).


    Największy kłopot naszej branży polega na tym, że elektryka szuka się dopiero, jak budynek jest w stanie surowym otwartym, częściej zamkniętym, lub przed montażem okien, by powiesić alarm - prowizorkę, dopóki pianka w oknach nie zwiąże...

    Jak w takim układzie wykonać uziemienie?

    Myślę o tym, by podprowadzić bednarkę pod rozdzielnię [będzie trochę kucia, bo tynki i wylewki są już zrobione na gotowo] i pod nią zrobić GSW, ponieważ wszystkie połączenia wyrównawcze podciągnięte są do rozdzielni. Wyciągnę je z rozdzielni i podepnę do GSW, a do uziemienia PE w rozdzielni poprowadzę nowy przewód.

    W budynku wiem co i jak, bo temat mi nie obcy, jednak schody zaczynają się na zewnątrz budynku, ponieważ jeszcze nie "dorabiałem" uziemienia do budynku, a nie chciałbym po prostu tylko wkopać dla świętego spokoju...
    Jak fizycznie wykonać uziemienie, na jaką głębokość wkopać, jaką długość bednarki trzeba zakopać, ewentualnie ile prętów i na jaką głębokość należy wbić, aby uzyskać te 30 Ohm, a niestety miernika rezystancji uziemień jeszcze się nie dorobiłem...

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Helpful post
    #9
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

    Kolejny mit o nieprzekraczalnej wartości rezystancji uziemienia.
    Owe mityczne 30Ω urasta do rangi cudownej i niepodważalnej wartości.
    Ta wartość jest dla zawodowej energetyki. I dotyczy ona uziemienia PEN w ich sieciach.
    Ma ona służyć poprawie skutecznej rezystancji uziemienia PEN w sieci. Ona ma poprawić, bądź utrzymać w ryzach ich parametry. Ich a nie twoje kolego Miwhoo.
    Ciebie jako wykonawcy instalacji za złączem (więc poza granicą eksploatacji) te wymogi nie obowiązują. To są dwa różne i odrębne światy.

    Twoim natomiast obowiązkiem jest uziemienie żyły ochronnej w obiekcie przez połączenie jej z uziemioną GSW w budynku. A co za tym idzie nadanie tego samego potencjału wszystkim częściom dostępnym i obcym.
    I takie jest twoje zadanie.

    Ideałem jest sztuczny uziom fundamentowy. Jednak jest on często nieosiągalny z powodu zatrzymania się w rozwoju projektanta, czy to z powodu wieku budynku w którym jest modernizowana czy wymieniana instalacja. Wtedy wykonawca elektryk musi uziom taki wykonać.
    Jeżeli w starym a modernizowanym obiekcie będzie wykonywana instalacja odgromowa, wtedy należy w należy wykonać uziom powierzchniowy. Popularny otok. Do tego uziomu należy przyłączyć i GSW i przewody odprowadzające instalacji odgromowej. W tym przypadku rezystancja takiego (wspólnego) uziemienia nie powinna przekraczać 10Ω.
    Natomiast gdy nie ma mowy o ochronie odgromowej, wtedy każda wartość rezystancji uziemienia GSW jest akceptowalna, bowiem z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniuowj nie ma ona żadnego znaczenia.

    Jednak nie oczekuj rady ile prętów należy wbić ani ile metrów bednarki należy położyć by uzyskać jakąś konkretną wartość. Tu musisz wykonywać pomiar na bieżąco. Oczywiście z poprawką na wskazania miernika.
    Ze swego doświadczenia powiem ci, że rezystancja uziomów fundamentowych jakie wykonałem nigdy nie przekraczała 10Ω. Niezależnie od gruntu w jakim posadowiono fundament.
    Oczywiście były to uziomy sztuczne.
  • #10
    radekch24
    Level 11  
    Sory ale przyłącze sie do tematu. GSW to główna szyna wyrównawcza-tak?? Piszecie tutaj, że błędem jest instalowanie takiej szyny w rozdzielni budynku, w takim razie gdzie ja najlepiej zamontować??
  • #11
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    GSW to główna szyna wyrównawcza, jest to połączenie uziemienia budynku i połączeń wyrównawczych.

    Bednarka kończy się w GSW, dalej rozchodzi się miedzianymi przewodami do części obcych przewodzących [rury CO, piec CO i inne] i do szyny PE w rozdzielni.
  • #12
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

    Quote:
    GSW to główna szyna wyrównawcza-tak?? Piszecie tutaj, że błędem jest instalowanie takiej szyny w rozdzielni budynku, w takim razie gdzie ja najlepiej zamontować??
    Kolega radekch24 poruszył istotną kwestię zastąpienie GSW przez szynę OPE rozdzielni głownej obiektu w przypadku, gdy inne instalacjie wykonane są z materiałów nieprzewodzących, Można tak postąpić, jednak moim zdaniem rozwiązanie takie może utrudnić wykonanie pomiaru rezystancji uziemienia przewodu PE czy szyny PE.
    Niektóre osoby mogą uznać również za przejaw niefachowości wprowadzenie do rozdzielni przewodów wyrównawczych CC.

    Przedstawię jak kwestia ta została rozwiązana w Irlandii, gdzie praktycznie nie spotyka się już innych instalacji typu woda, c.o. kanalizacja wykonanych w rurach metalowych.
    Tu faktycznie nie wykonuje się oddzielnej GSW. Uziemienie doprowadzone jest bezpośrednio do szyny PE w rozdzielni, ale sam uziom punktowy o długości trzech lub sześciu stóp (ok 1 do 2 metrów) musi zostać umiejscowiony przed frontem budynku i połączony z linką Cu10mm². Samo połączenie musi zostać wykonane w specjalnej puszcze do tego celu tylko przeznaczonej
    Brak uziemienia i GSW w nowo wybudowanym domu.
    i umieszczonej równo z poziomem gruntu.
    Taki jest tutejszy standard i proszę go nie oceniać czy jest to dobre czy złe rozwiązanie.
  • #13
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    kkas12 wrote:

    Ze swego doświadczenia powiem ci, że rezystancja uziomów fundamentowych jakie wykonałem nigdy nie przekraczała 10Ω. Niezależnie od gruntu w jakim posadowiono fundament.Oczywiście były to uziomy sztuczne.


    Cały problem polega na tym, że trzeba BYĆ na budowie przed zalaniem ław.

    W takim razie zostaje mi uziom otokowy i zaopatrzenie się w miernik, bo w projekcie rozdzielnicy przewidziano ochronniki przepięć B+C.

    Na drugiej budowie też zastosuję uziom otokowy, choć nie ma w projekcie ochronników, to i tak wykonam pomiary, nie lubię mierzyć "na oko". Wolę mieć czyste sumienie.

    Bardzo dziękuję za udzielenie treściwych odpowiedzi.

    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • #14
    Anonymous
    Anonymous  
  • #15
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam kolego Bronek22.

    W projekcie instalacji odgromowej nie ma [prawdopodobieństwo uderzenia 8x10^-6], w okolicy żaden dom nie ma, poza tym inwestor nie chce montażu odgromówki i da mi to na piśmie, bo już o tym rozmawialiśmy. Skoro nastawił się na NIE, to nie będę na siłę go przekonywał.
    Uświadomiłem go, czym ewentualnie grozi brak odgromówki, a on dalej twierdzi, że nie. W okolicy jest las i linia napowietrzna SN.

    A temat zakładałem po to, żeby dowiedzieć się jak wykonać uziemienie, bo jeszcze mi się nie trafiła taka fucha. Głównie chodziło mi o efektywność uziemienia, czy poziome, czy pionowe, otrzymałem od kolegi satysfakcjonującą odpowiedź: robić i mierzyć. Do niedawna byłem zatrudniony w firmie, która robiła jako podwykonawca, głównie nowo budowane bloki, domki jednorodzinne trafiały się rzadko.
    Od niedawna jestem "na swoim", dopiero rozkręcam interes i biorę wszystkie zlecenia, bo na razie nie ma okazji przebierać. Do tej pory po prostu nie było problemów z brakiem uziemienia. Nie chcę zrobić błędu, więc wolę najpierw upewnić się, czy moje działania są poprawne, ewentualnie poprosić starszych stażem kolegów o praktyczne porady.
    W końcu człowiek całe życie się uczy.

    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • #17
    anntek
    Level 20  
    Z tego co mi kiedyś mówił pan z SEPu to powiedział że wykonanie odgromu jest wymagane w budynkach w których mieszka 50 osób lub więcej.
  • #18
    Anonymous
    Anonymous  
  • #19
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam.

    Po dzisiejszym telefonie i wizycie u klienta jeden problem rozwiązał się sam.
    Wyszło na to, że jestem za drogi, znalazł się ktoś, kto zrobi za pół ceny to, co ja. Gdy spytałem ile sam by wziął za wkopanie dziury wokoło domu [ok 100m], to odpowiedział, że "nowy" elektryk powiedział, że NIE TRZEBA UZIEMIAĆ BUDYNKU, bo uziemienie jest w skrzynce z licznikiem.

    Chcąc zrobić dobrze wyszedłem na naciągacza :)

    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • #21
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam.

    Boję się. Teraz pewnie cała wiocha będzie we mnie kamieniami rzucać, jak będę przejeżdżał...

    Mógłbym nawet za darmo, bo oferowałem odbiór instalacji, ale teraz patrzą na mnie jak na złodzieja :)
    Jak spytałem, a co jak pomiary wyjdą poza dopuszczalnymi wartościami? Odpowiedź brzmiała: ja mam znajomego, on zrobi pomiary i wszystko załatwi.

    Ładnie podziękowałem, powiedziałem do widzenia, wsiadłem do auta i pojechałem dalej...

    Polska to jest bardzo piękna kraj.
  • #22
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Miwhoo wrote:

    Boję się. Teraz pewnie cała wiocha będzie we mnie kamieniami rzucać, jak będę przejeżdżał...


    Jesteś w błędzie. Kolega kkas12 napisał:
    Quote:
    No cóż jak widać trudno być prorokiem we własnym kraju.


    Otóż dotyczy to nie tylko Ciebie. Twojego niedoszłego zleceniodawcę też. Nie sądź, ze cała wieś go posłucha.
  • #23
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Witam ponownie.

    Dziś trafił mi się znowu kwiatek. Świerzy dom, już wykończony, zasilany z RB tymczasowej, brak w obiekcie GSW i uziemienia. Przełączenie z RB na docelowe złącze pomiarowe. Według ZE sieć TN-C.

    Kabel od rozdzielni głównej budynku do złącza pomiarowego poprowadzony [5x16mm2]. Przyszedł pan z ZE żeby założyć licznik i "przy okazji" przypiął kabel w rozdzielni i "Z". Połączenia wyrównawcze elementów dostępnych wprowadzone do rozdzielni i przyłączone do szyny PE. PE w budynku nie uziemiona. Przewód PE w "Z" podpięty do bednarki [uziemienie linii kablowej od strony ZE]. Długość kabla od RG do Z ok 15m.

    Jak to się ma do obowiązku rozdziału PEN w RG i uziemiania punktu podziału w budynku?
    Co zrobić w takim wypadku, jeśli trafi się powtórnie, skoro ZE toleruje taki sposób przyłączania [dzwoniłem i pytałem, powiedzieli, że kabel 5x10, rozdział w "Z" i uziemienie w "Z"]?
  • #24
    hizi
    Level 10  
    Witam.
    Temat stary, ale chciałbym się pod niego podpiąć z zapytaniem.
    Dom w stanie surowym, no i niestety nie został zrobiony uziom fundamentowy. Sytuacja podobna jak w poście powyżej tzn. do domu (jest to nieduży dom jednorodzinny) doprowadzony jest kabel WLZ 5-cio żyłowy z podziałem PE i N. Przy skrzynce licznikowej, znajdującej się w linii ogrodzenia jakieś 8 metrów od budynku, ZE zrobił uziemienie przewodu PE.
    Proszę o poradę co należałoby jeszcze zrobić, aby wykonać poprawne uziemienie i GSW w budynku. Pytam ponieważ elektryk, który wykonuje obecnie instalację elektryczną (etap końcowy) twierdzi, że żadnej szyny wyrównawczej oraz dodatkowego uziemienia robić nie trzeba.
    Mam duże wątpliwości czy ten uziom wykonany przez ZE wystarczy.
    W związku z tym proszę o rady co mam wymagać od elektryka. Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa, bo chciałbym bezpiecznie mieszkać w przyszłości w domu.

    Pozdrawiam
  • #25
    spin
    Level 13  
    Miwhoo wrote:
    "nowy" elektryk powiedział, że NIE TRZEBA UZIEMIAĆ BUDYNKU, bo uziemienie jest w skrzynce z licznikiem.

    I ZE się godzi na wykorzystanie uziomu w ZK ? Pytam, bo w moim rejonie nie wyrażają na to zgody.
  • #26
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Nie wiem, czy się godzi, ale "fachowcy" z ZE, jak przyjeżdżają na "fuchę" przyłączenia do sieci, to nie widzą problemu...
  • #27
    Anonymous
    Anonymous  
  • #28
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Może i nie można, ale skoro nie ma GSW, nie ma w żadnym miejscu w budynku wystawionej bednarki ani drutu, a właściciel nic nie wie na temat, jak to określił "żelastwa zakopanego w ziemi", tym bardziej o uziomie fundamentowym, więc mam podstawy przypuszczać, że jednak uziemienia nie ma :)
    Wszystkie media wprowadzane do budynku to tworzywo sztuczne, hydroforu nie ma...

    Poza tym sprawa już przeterminowana, bo już dawno się z nimi uporałem. :)
    Mimo to na wszelakie pytania natury technicznej chętnie odpowiem :)

    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • #29
    hizi
    Level 10  
    Miwhoo jeśli można zwrócić się do Ciebie o pomoc w sprawie opisanej powyżej, to proszę o porady co należałoby zrobić, aby poprawnie wykonać uziom oraz szynę GSW. A może wystarczy uziemienie przy skrzynce z licznikiem zrobione przez ZE?
  • #30
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Uziemienie po stronie ZE jest robocze, a Tobie jest potrzebne uziemienie ochronne, dlatego nie można łączyć ich ze sobą.

    Wszystko zależy od zastanych warunków, jeśli budynek nie będzie wyposażony w ochronę przepięciową, to wartość rezystancji tak na prawdę nie ma znaczenia. Jeśli zainstalowane będą ochronniki przepięć, to z rezystancją uziemienia trzeba zejść poniżej 10 omów.

    Jak dobrze wykonać? Trzeba mierzyć podczas montażu, jak nie wychodzi, to robić dalej.

    Do wyboru jest kilka rodzajów uziomu:
    - liniowy - poziomy [bednarka - taśma stalowa min. 25x4mm]
    - szpilkowy [bednarka + sondy uziomowe]
    - otokowy [bednarka]

    Pamiętaj tylko, że im głębiej jest pogrążony uziom, tym mniejszą będzie mieć rezystancję. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rodzaj gleby, bo w kwaśnych typu torf i podobne dobrze byłoby zalać bednarkę tzw. kołnierzem betonowym" aby odizolować ją od bezpośredniego wpływu agresywnego środowiska.

    O sposobie wykonywania znajdziesz więcej po słowach kluczowych:
    uziemienie, uziom, szyna wyrównawcza, gsw.

    Pozdrawiam.