Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD 80 GB wymiana elektroniki

27 Lut 2010 13:41 4924 19
  • Poziom 11  
    Witam dostałem od kolegi dysk którego nie wykrywał system po rozkręceniu zobaczyłem ze na płytce od elektroniki spalony jest chip i parę innych rzeczy. Moje pytanie jest następujące czy mogę przełożyć elektronikę od drugiego takiego dysku ze sprawna elektronika i czy będzie on działał czy trzeba jeszcze jakoś programować tą elektronikę. :)
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 11  
    ok juz trochę poczytałem i co nie co się dowiedziałem :) czyli musze wymienić elektronikę oraz przelutować ROM.
    Dysk to WD CAVIAR SE
    MDL: WD800JB-00JJC0

elektronika to 2060-701292-000 REV A

jaka elektronika by pasowała najlepiej ?

ok widzę ze chyba nic z tego nie będzie znalazłem post (elektroda) w którym była identycznie usmażona jak u mnie elektronika ;/ możliwe że spaliły się głowice

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1399049.html#6920792

nie wiem czy warto się za to brać
  • Poziom 11  
    ok przeczytałem jaka powinna być rezystancja tego R120 u mnie wygląda on na całego o to zdjęcie

WD 80 GB wymiana elektroniki
  • Poziom 31  
    Warto spróbować. Mnie się ostatnio udało uratować WD800BB z prawie identycznie popaloną elektroniką.
  • Poziom 11  
    OK właśnie licytuję "dawce" WD800JB-00JJA0 zobaczymy co z tego będzie :)
  • Poziom 11  
    Ok właśnie dostałem wylicytowany dysk elektronika sprawna nr 2060-001292-000 REV A udałem się więc szybciutko do serwisu telefonów i tam prze lutowano mi scalaka U12 i niestety nic to nie dało ;/ Objawy są takie gdy włączam komputer słyszę takie klik klik w dysku tak jak by chciał zaskoczyć ale coś przeszkadzało mu
    dysk po kilku sekundach wykryty jest jako nieznany rom cos takiego co może być jeszcze popsute ? ;/

moja stara elektronika to 2060-701292-000 REV A

Dodano po 7 [minuty]:

chyba że ta elektronika co wylicytowałem była tez walnięta;/
  • Moderator Samochody
    Przy takich zniszczeniach jest spora szansa, że ten EEPROM (U12) jest martwy - warto byłoby spróbować go odczytać w programatorze.
  • Poziom 11  
    a czy da się to zrobić bez jakiegoś specialnego urządzenia ?

Dodano po 5 [minuty]:

odpalilem go teraz drógi raz i gdy wziąłem go do reki to czułęm że pracuje ale cały czas było to klikanie tak jak by próbował załączyć się ale coś go blokowało
  • Poziom 22  
    Jeśli przelutowałeś rom a dysk stuka to uszkodzona jest głowica.
    W przypadku uszkodzenia romu dysk nie odpalił by nawet silnika ;)
  • Poziom 11  
    a czy da się to sprawdzi i upewnić ??
  • Poziom 22  
    Czy przelutowałeś rom z uszkodzonej na sprawną?
  • Poziom 11  
    tak a teraz przełożyłem tą elektronike z tym romem do dysku który przysłał mi ten gość z allegro dysk nie klikał po chwili wyskoczyło że rom nie znany czy coś takiego

Dodano po 1 [minuty]:

a więc chyba kolega ma racje że padła głowica

Dodano po 12 [minuty]:

czyli juz się nie da z tym zrobić ?

Dodano po 18 [minuty]:

faktycznie kolega ma racje na starej elektronice uwalnony jest R120 czyli dysk do smietnika czy nie da się już nic z tym zrobić ??
  • Poziom 22  
    Dla odzyskania danych można wymienić głowice.
    Oczywiście to już wcale nie jest proste i dawca musi być odpowiednio dobrany...
    Spalenia R120 oznacza 99% szans na spalenie głowic.
    Wiec sam widzisz.
  • Poziom 10  
    Arek K. napisał:
    Dla odzyskania danych można wymienić głowice.
    Oczywiście to już wcale nie jest proste i dawca musi być odpowiednio dobrany...
    Spalenia R120 oznacza 99% szans na spalenie głowic.
    Wiec sam widzisz.

Witam, mam prawie ten sam problem co autor wątku.
    Zmierzyłem rezystancje układu R120 i miernik nie wskazuje nic, ani drgnie, zastanawiam się czy to oznacza ze R120 został spalony ? a co za tym idzie głowice do wymiany ?

Dla porownania sprawdzilem rezystancje na sprawnej elektronice (dawca) i tam rezystancja wynosi ok 0.09

Dziś wykonam operacje przelutowania układu U12 (ROM) i jeśli nie zadziała tzn że będę musial szukać sprawnej głowicy i tu moje pytanie:

Jakie warunki muszą być spelnione dla znalezienia odpowiedniej głowicy:
    dysk twardy to:
    WD800BB-00JHC0
    Date: 08 OCT 2006
    DCM: HSCANTJCA

- nie jestem pewien wedle jakich kryteriow mam znalezc odpowiednia glowice, szukajac na forum kilku uzytkownikow napisalo, ze kryteria sa bardziej ścisłe, aczkolwiek nie było konkretnie napisane np. czy tydzien produkcji dysku odgrywa znaczenie, czy też nie?

Prosze o jakies informacje lub pomocne linki,
    dziekuje serdecznie i pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Pytanie podstawowe :
    Czy kiedykolwiek wymieniłeś głowicę w HDD?
    To naprawdę nie jest proste.
    Kup sobie drugi dysk i z niego wyjmij i zamontuj ponownie głowice jak odpali jest szansa ze swojego zrobisz poprawnie
  • Poziom 10  
    kolego Arku, zgadza sie, masz racje ale powiedz mi prosze jak sie ma sprawa z doborem sprawnej glowicy?
    czy w moim przypadku musze kupic identyczny dysk o symbolu WD800BB-00JHC0
    Date: 08 OCT 2006 - żeby miec gwarancje ze bedzie wspolgrac ?

Czy np. glowica z wersji WD800BB-00JHA0 bedzie dobra?

Posiadam WD 250GB z symbolem REA, z tego wlasnie modelu wykorzystalem PCB gdzie przelutuje ROM, skoro elektronika pasuje czy glowica z tego modelu tez bedzie odpowiednia?

Istotne jest dla mnie czym sie musze kierowac przy doborze nowej glowicy? na co zwrocic uwage ?

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Głowica z REA 250 gb nie będzie pasować.
    Ale będzie nadawało się idealnie do testów wymiany głowic.
    Jeśli z tego dysku wymontujesz głowice i ponownie ją zamontujesz a dysk będzie działać ja podam Tobie co musi się zgadzać dla wymiany.
    Bo będzie wtedy szansa ze ta informacja nie będzie szkodliwa (nie będzie powodem rozwalenia dysku i jeszcze większego problemu z dotarciem do danych)
  • Poziom 10  
    dobrze Arku, dziekuje za informacje, zatem jutro sie za to zabiore i mysle ze wieczorem dam znac jak poszlo.

W miedzyczasie znalazlem ciekawy artykul na hddguru.com
    http://hddguru.com/articles/2006.02.17-Changing-headstack-Q-and-A/

W tabelce wychodzi na to ze dla dyskow WD zeby dobrze dobrac glowice, istotny jest firmware ktory musi sie zgadzac, tak jak 5 i 6 pozycja w kodzie DCM