Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kotła Beretta czy Vaillant?

27 Lut 2010 17:57 25726 23
  • Poziom 9  
    Witam,proszę o pomoc w wyborze pomiędzy Vaillant VUW242/5 plus ,a Beretta Conica 25 esi ,głównie chodzi o niezawodność,czy jest może inna opcja w cenie ok.4000,zdecydowanie dwufunkcyjny i zamknięta komora,sprawność Beretty jest wyższa- teoretycznie będzie oszczędniej ale nie znam jakości ich produktów.Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Wybór należy do Ciebie. Sprawdź dostępność serwisu. Beretta montowana jest w Toruniu w montowni Riello. Ale czasami pod latarnią najciemniej. Serwis Vaillant to w Toruniu masz jednego serwisanta gwarancyjnego i ja z Bydgoszczy.
    Co do zawodności Beretty to ? a Vaillant jak to Vaillant - dobry mało awaryjny.
    Wybór kotła PLUS - polecam.
  • Poziom 15  
    w tej samej klasie cenowej nie patrz na sprawności, one nie maja większego znaczenia, na pewno będą podobne. Też co do marki, za niemiecką nazwę nie masz co dopłacać, znajdziesz w środku zapewne podobne części z tej samej fabryki.
    Jak szukasz oszczędności to na pewno nie dwufunkcyjny, tylko jedno z zasobnikiem.
    A czy Vaillant to nie czasem niemiecka marka ?

• Poziom 20  
    Witam
    Nie znam Vaillanta ale poczytaj na forum na temat przecieków w Berettach.
  • Poziom 23  
    joseph13 napisał:
    Witam,proszę o pomoc w wyborze pomiędzy Vaillant VUW242/5 plus ,a Beretta Conica 25 esi ,głównie chodzi o niezawodność,czy jest może inna opcja w cenie ok.4000,zdecydowanie dwufunkcyjny i zamknięta komora,sprawność Beretty jest wyższa- teoretycznie będzie oszczędniej ale nie znam jakości ich produktów.Pozdrawiam

Wszystko się psuje, każdy polecany produkt bardziej lub mniej rozreklamowany. Lepiej nie być "skazanym" na jednoosobową obsługę serwisową, ale jeśli jest taka potrzeba rynkowa producenta, no to cóż. Warto zapoznać się z cenami za usługi serwisu (dojazd, konserwacja) oraz części zamiennych. Kotły Beretta i Vaillant w więkości przypadków korzystają z tych samych producentów podzespołów, więc ma to jakies przełożenie na bezawaryjność pracy kotła.
  • Poziom 9  
    Czytałem na temat tych przecieków w Berettach właśnie dlatego też się zastanawiam,myślałem że to może nie we wszystkich modelach, i że firma ewoluowała od tych przypadków.Model wymieniony wyżej posiada podobno jakąś wstawkę kondensującą i dzięki niej może pracować wydajniej na wysokich temperaturach i to kusi...Sam posiadam stary model Vaillanta VUW 260 ...ma dziesięć lat i już zaczyna padać.Co do Beretty to wiem ze montują tu w Toruniu tylko nie wiem jak serwis w porównaniu do innych(szybkość ,cena itp.)Chciałbym mieć oszczędniejszy piec w porównaniu do obecnego ,który wytrzyma następne 10 lat bez kłopotów.Jak na razie to wnioski mam takie że co nie kupię to i tak się zepsuje(tak teraz konstruują ...?)i wszystkie mają w środku takie same bebechy i powinienem wybrać serwis nie piec(na pewno powinien być w mieście dobry serwisant z tanimi częściami -nie neguje)tylko który serwis ?(bo nie mam doświadczenia.Jako ciekawostkę podam że mieszkam w kamienicy nie ocieplonej wys. pokoi 3,15 pow.125m.Na dole wymienili pic na Vitodens 200 i zapłacili za zimę 150zł mniej niż ja(do tej pory rachunki jednakowe i pomieszczenia też) a piecyk był drogi...i po dziesięciu latach będzie różnica ok2000 tyś a serwis ,przeglądy ,części ,badania spalin...?
    Serwisantów gwarancyjnych Vaillant jest mało bo więcej nie potrzeba. Gdyby były to awaryjne kotły to serwisantów było by więcej, a tak jeśli coś się psuje to lepiej mieć jednego doświadczonego serwisanta niż 10 którzy kocioł pierwszy raz na oczy widzą. Niektóre części są podobne lecz nie takie same jak w Berettce.
    Sąsiad zainwestował w kocioł kondensacyjny, więc ma oszczędności - czemu chcesz turbo a nie kondens. Vaillant ma w swej ofercie największą na rynku gamę kotłów kondensacyjnych. Może ecoTEC VCW 296 różnica cenowa między turbo a kondens jest niewielka. Wydasz trochę więcej i masz naprawdę oszczędny kocioł.
  • Poziom 9  
    Zastanawiałem się nad tym modelem,różnica ok. 2k,patrząc na rachunki sąsiada z dołu(wcześniej takie same teraz ok 200zł na sezon różnicy)to za dziesięć lat mi sie zwróci dodatkowo na minus mam mniejsze grzejniki ,czyli wyższe temperatury grzania a z tego co naczytałem się nawet na tym forum to bardziej się opłaca kondensacja przy niskich temperaturach grzania wody więc u mnie może nie być wcale nawet takiej róznicy ,pomyślałem wtedy o beretce podobno specjalnie zrobonej na wysokotemperaturowe ogrzewanie albo nad zwykłym piecem turbo i kupnie rolet zewnetrznych(za różnicę między kondensacyjnym a turbo
    )a i jeszcze koszty przeglądów i części w kondensacyjnych są wyższe ,(nie wiem ile ...i w jakiej firmie)
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Na koszty eksploatacji wpływa przede wszystkim IZOLACJA budynku, cała reszta jest naprawdę dużo mniej istotna.....

Nie patrz na rachunki sąsiada z dołu, bo on może podgrzewa Ciebie a sam "leży" na gruncie.
    Takich porównań w praktyce się nie robi bo nic nie znaczą.
  • Poziom 9  
    Zgadzam się co do izolacji w 100% ,ale zmieniam piec bo mi pada,na zmianę izolacji mnie nie stać,a sąsiad z dołu jest tylko punktem odniesienia(jeżeli mnie dogrzewa to dobrze ,ale robił to także na starym piecu ,więc zysk między jego starym z otwarta komorą a kondensacyjnym to raptem ok.200 zł na sezon )dlatego chce kupić inny piec za niższą cenę i rolety.Ktoś mi powiedział kiedyś że nie sztuka wyprodukować ciepło a je zatrzymać.I nie zgodzę się że takie porównania nic nie znaczą,bo gdybyśmy mieli takie same warunki (budynki)powierzchnia ,izolacja itp. a zmieniali tylko piece to ułatwiło by to podjecie decyzji w kwestii ekonomiczność(może producenci powinni zorganizować takie zawody...a serwisanci by piece wyregulowali i byłby komplet danych dla klienta ,no jeszcze zostaje awaryjność...?
  • Poziom 15  
    a tak jeszcze, czemu zdecydowanie zamknięta komora spalania? Jesli kocioł ma własne pomieszczonko z nawiewem to nic nie przemawia za kotłem turbo, a nawet przeciw, od ceny zaczynając.
    Oczywiście jeśli to podyktowane sprawami nawiewowo-kominowymi i przemyślane to pytania nie było.
    A co się ze starym kotłem dzieje? Może ta wymiana faktycznie nie ma sensu.
    Różnica ceny pomiędzy kotłem atmo a turbo to średnio 2tyś jak piszesz jeszcze dwa pomiędzy turbo a kondens. W sumie sporo.
    Przedmówca ma trochę racji więc jeżeli masz nawiew powietrza do spalania to rozważ inne pomysły.
    Pisałeś że masz starego vaillanta, to mało awaryjne kotły. Napisz jaki jest jego symbol i co mu dolega.
  • Poziom 9  
    Obecny kocioł (Vaillant VUW260/1XE)pracuje w pomieszczeniu łazienki jest tam jakaś wentylacja,ale jest ona "jakaś"...pomyślałem o zamkniętej komorze ,bo bezpieczniej,bo komin "zaczyna chcieć" remontu i nowego wkładu z kwasiaka.
    Piec który mam -jego aluminiowy króciec wylotowy zaczyna mieć białe "wykwity" i otworki...Na zaworze 3 drożnym wyskakuje taka dźwigienka biała ,która naciska styk załączania CWU i co jakiś czas muszę ją wciskać na miejsce,ma kłopoty z zapłonem (nie mogąc odpalić zawiesza się),zawiesza się też bez próby zapłonu,ma tez jakieś rozszczelnienie bo słychać na nagrzanym syk wody.Łazieneczka maleńka i remontowana i jednofunkcyjny z wymiennikiem zajmie więcej miejsca(a podobno ktoś pisał taki układ oszczędniejszy do 3punktów czerpania mam max 2m)I z tych oto powodów postanowiłem wymienić na dwufunkcyjny,i zamknięta komora.Waham się jeszcze między berettą conicą 25esi ,z powodów które wyżej wymieniałem(wkładka kondensująca-nie mylić z piecem kondensacyjnym)
    Tylko teraz jest taki wybór marek i modeli że czytając mam mętlik w głowie,a każdy chwali swoje...
  • Poziom 15  
    ojjjjjj
    Tu to się prosi o wizytę porządnego fachowca, i ustalenie na miejscu co i jak. Bo to tak nie jest, że sobie wrzucisz dowolnej długości komin koncentryczny w istniejący i będzie to działało - tu tez są ograniczenia.
    Dodatkowo, z tego co piszesz o wentylacji, że jakaś tam jest...
    Wentylacja to jedno a nawiew do kotła to drugie
    Tak jak pisze poprzednik faktycznie sprawdź ofertę kotłów pod względem max. długości kominów. Ja pomogę Ci z Vaillantem: kocioł 24kW - 9,4m 28kW - 6,5m przy podłączeniu kotła do szachtu i poborem powietrza z szachtu (koncentrycznie)
    min. rozmiar komina 120mm x 120mm lub okrągły o średnicy 130mm system kominowy 80/125.
    Przy systemie 80/80 i zasysaniu powietrza też z szachtu ale od kotła do komina 80
    24 kW - 12m 28kW - 8m.
  • Poziom 9  
    Zdecydowałem się na przebicie się przez ścianę,długość całego przewodu (koncentryczny)wyniosła by w sumie 3m. Powiedz czy można wyjść z pieca najpierw metr do góry(pion) potem kolanko i prosta 2m(poziomo) lub układ z pieca kolanko 75 stopni ,potem 1m (skosem),kolanko 90 stopni,i prosta poziomo przez ścianę 2m.
    Sposób podłączenia mógł by być ale w domu jednorodzinnym. Przepisy zabraniają w budynkach wielorodzinnych stosowania wyjścia spalin przez ścianę boczną .
    Nie zabraniają, tylko ogranczają do 5 kW.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Z ciekawości zapytam, jakie kotły mają <=5kW?
    To chyba się wszyscy rozumiemy. Kotłów 5 kW oczywiście nie ma, ale są podgrzewacze pojemnościowe wody albo grzejniki podokienne gazowe albo kominki gazowe. W naszym kraju obowiązują nasze przepisy i tych powinniśmy przestrzegać tak jak przestrzegamy ograniczenia prędkości do 50 w mieście.
    Ograniczeń co do wyrzutu spalin z kotłów turbo nie ma jeżeli skierujemy spaliny ponad dach.

• Moderator na urlopie...
    elektryk2000 napisał:
    Z ciekawości zapytam, jakie kotły mają <=5kW?

Są takie. Mają moc nawet mniejszą - 4 kW. Nie pamiętam ich nazwy (pochodzą z Anglii), ale wkrótce zamieszczę. :)
    Były sprowadzane do Polski na początku lat 90 i zamontowano ich sporo, a serwis był w stolicy
  • Poziom 22  
    wawrzeczko_t napisał:
    Nie zabraniają, tylko ogranczają do 5 kW.

W domach jedno rodzinnych ograniczają stosowanie wyjścia przez ściane do 21kW
    joseph13 napisał:
    Zdecydowałem się na przebicie się przez ścianę,długość całego przewodu (koncentryczny)wyniosła by w sumie 3m. Powiedz czy można wyjść z pieca najpierw metr do góry(pion) potem kolanko i prosta 2m(poziomo) lub układ z pieca kolanko 75 stopni ,potem 1m (skosem),kolanko 90 stopni,i prosta poziomo przez ścianę 2m.

Nie musisz wyprowadzać spalin przez ścianę, ale możesz w ten sposób czerpać powietrze do spalania rura fi 80, a spaliny odprowadzić dotychczasowym kominem. Kocioł CONICA SHINTESI to kocioł turbo z przystawką kondensującą. Nie wymaga do serwisowania i przeglądów analizatora spalin (niższe ceny). A możesz mi wierzyć lub nie, ale z ciekawości podłączałem analizator i wyniki są rewelacyjne. Sprawność blisko 98%. Nie wykorzystuje do spalania powietrza już podgrzanego z pomieszczenia. To ciepło zostaje w domku. Co do awaryjności to jest bardzo niska, ale przeglądy coroczne są konieczne, jak w każdym kotle. Zdecydowanie polecam ten kocioł, także ze względu na dostępność serwisu, który w razie potrzeby nie będzie do ciebie jechał z np. Bydgoszczy, bo miejscowy serwisant akurat nie może.