Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMega128][AVRStudio][MMnet01]EVBNet01 ISPCable3 nie działa

27 Lut 2010 18:32 1579 2
  • Poziom 2  
    Witam!
    Jestem początkujący jeśli chodzi o µC, a muszę wykonać pewne urządzenie pracujące w ethernecie i zdecydowałem się na konfigurację która jest wspomniana w temacie.
    Jednakże napotkałem pewien problem:
    Po zainstalowaniu sterowników do ISPCable 3, zaktualizowaniu go oraz zainstalowaniu AVR Studio postanowiłem odpalić cały sprzęt. Podłączam programator do USB AVR Studio znajduje go, co wnoszę z komunikatu, który wyświetla:
    Code:
    Detecting on 'Auto'...

AVRISP with V2 firmware found on COM2:
    Getting revisions.. HW: 0x02, SW Major: 0x02, SW Minor: 0x0a .. OK
    Getting isp parameter.. SD=0x01 .. OK

Podłączam LCD na płytce, wpinam programator w płytkę, podłączam do niej zasilanie i odpalam płytkę. Diody pomrugają i na wyświetlaczu zaczynają się jakieś bzdurki pokazywać (same znaki zapytania, strzałki i 0).
    Następnie ustawiam układ na ATMega128, oraz ustawiam w settingsach częstotliwość na najmniejszą możliwą i klikam Read Signature. Programator zaczyna mrugać trzecią dotychczas niepalącą się diodą i wyskakuje komunikat:
    Code:
    Setting mode and device parameters.. OK!

Entering programming mode.. FAILED!
    Leaving programming mode.. FAILED!

Podczas funkcjonowania programatora miga dioda ISP na płytce, oraz napięcia wariują na pinach PortB0, PortE0, PortE1.

Sterownik ISPCable 3 ustawiony jest na operowanie na prędkości 115200,8, bez parzystości, 1 bit stopu, bez kontroli przepływu. W ISP mode settings dostępne są częstotliwości 603 Hz, 4 kHz, 28,8kHz 57,6 kHz, 230,4 kHz(jest ona ustawiona standardowo podczas pierwszego połączenia), 921,4 kHz.

Co może być powodem tego, że fabrycznie nowy sprzęt nie jest w stanie się zgrać? Mój błąd pewnie jest prosty i wynika raczej z niewiedzy.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc
  • Poziom 39  
    smijran napisał:
    Witam!
    Jestem początkujący jeśli chodzi o µC...

No to zajrzyj do dokumentacji ATMega128 i poczytaj trochę, skoro jesteś początkujący.
    Na Twoim miejscu, zwróciłbym szczególną uwagę na pin nr. 1 w/w uC i potem skonfrontował bym wiedzę o tym pinie, ze schematem modułu MMnet01.
  • Poziom 2  
    Właśnie przeczytałem Datasheet od Atmegi i tam piszą, że ten ~PEN służy do
    Cytat:

PEN is a programming enable pin for the SPI Serial Programming mode, and is internally pulled high . By holding this pin low during a Power-on Reset, the device will enter the SPI Serial Programmingmode. PEN has no function during normal operation.

Czyli de facto patrząc na schemat MMNet - ten układ jest niezdatny do programowania od razu po produkcji?
    Ale czytając dalej trafiłem na:
    Cytat:

Both the Flash and EEPROM memory arrays can be programmed using the serial SPI bus while
    RESET is pulled to GND. The serial interface consists of pins SCK, MOSI (input) and MISO (output).
    After RESET is set low, the Programming Enable instruction needs to be executed first
    before program/erase operations can be executed.

oraz
    Cytat:
    Power-up sequence:
    Apply power between VCC and GND while RESET and SCK are set to “0”. In some systems,
    the programmer can not guarantee that SCK is held low during power-up. In this
    case, RESET must be given a positive pulse of at least two CPU clock cycles duration
    after SCK has been set to “0”.
    As an alternativeto using the RESET signal, PEN can be held low during Power-on
    Reset while SCK is set to “0”. In this case, only the PEN value at Power-on Reset is
    important. If the programmer cannot guarantee that SCK is held low during power-up, the
    PEN method cannot be used. The device must be powered down in order to commence
    normal operation when using this method.

Więc zwarłem ~reset z masą, ale nadal nic nie pomogło. W związku z czym mam rozumieć, że jedynym sposobem zaprogramowania tego układu jest odlutowanie nożki 1 atmegi i zwarcie jej z masą??