Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kit Jabel J-96 Jednoręki bandyta gra losowa

Elektronik9 27 Lut 2010 22:58 4881 14
  • #1 27 Lut 2010 22:58
    Elektronik9
    Poziom 30  

Witam.
    Złożyłem ten kit: Link
    Jednak wydaje mi się, że nie działa jak powinien.

Sytuację obrazuje filmik:

Link

Zdarza się, że świeci większość diod lub po ustaleniu kilka się świeci jedne mocniej inne słabiej.

Czy ktoś może mnie naprowadzić co jest z tym kitem nie tak?
    Czy on ma tak działać? (wątpię)...

Z góry dzięki za pomoc!

0 14
  • Pomocny post
    #2 27 Lut 2010 23:45
    alien_audio
    Poziom 21  

Witam.
    A jakim zasilaczem zasilasz układ ? Powinno być 5V stabilizowany.
    Sprawdź miernikiem czy układ US1 jest zasilany prawidłowo
    czyli na nóżce 16 jest napięcie równe zasilaniu.

1
  • #3 27 Lut 2010 23:56
    Elektronik9
    Poziom 30  

Układ zasilam zasilaczem ATX napięciem +5V. Zasilacz to tracer 4Life 400
    Tak, na nóżce 16 układu US1 jest pełne napięcie zasilania (5,12V).

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lut 2010 23:57
    MarcinG
    Poziom 30  

Pierwsza sprawa: sprawdź poprawność montażu.
    Spróbuj zasilić to z innego zasilacza, nie implusowego.
    Zrób dobre zdjęcia płytki od strony lutowania i elementów.

1
  • #5 28 Lut 2010 00:09
    Elektronik9
    Poziom 30  

Montaż jest dobry, sprawdzałem. A dobrych zdjęć nie mam jak zrobić, komórka robi słabe zdjęcia. Kilka ścieżek niechcący przejechałem śrubokrętem podczas montażu ale jest na nich przejście, dla pewności zmostkowałem je ale ciągle to samo...

Dodano po 9 [minuty]:

Kit Jabel J-96 Jednoręki bandyta gra losowa Kit Jabel J-96 Jednoręki bandyta gra losowa

0
  • Pomocny post
    #6 28 Lut 2010 00:22
    kemot55
    Poziom 30  

Podaj (przepisz z układów scalonych) nazwy układów sc. (dokładnie). Wątpię, żebyś tam wstawił UCY7474 (ale może i tak)
    Mam wrażenie, że się pogryzły różne standardy wyjść i pojawiają się oscylacje.
    I w ogóle to projektował jakiś współczesny "inginier" ponieważ nie wiedzę kondensatorów na nogach zasilania układów scalonych. Spokojnie możesz dodać 100n bezpośrednio przy każdym układzie scalonym (między nogą 7 a 14).
    Poza tym w opisie tego układu (PDF z linku) jest błąd ortograficzny! brry.

1
  • #7 28 Lut 2010 00:39
    Elektronik9
    Poziom 30  

Scalaki to:
    95A2DRK E4 CD4093BE x1
    P9812SH MM74HC74AN x3
    UCA6400 CEMI x3

0
  • Pomocny post
    #8 28 Lut 2010 00:53
    Quarz
    Poziom 43  

Elektronik9 napisał:
    Scalaki to:
    95A2DRK E4 CD4093BE x1
    P9812SH MM74HC74AN x3
    UCA6400 CEMI x3
    I w ostatnich dwóch wierszach masz odpowiedź - choć zapisaną 'pomiędzy wierszami' - układ z serii HC (MM74HC74AN) nie jest w stanie poprawnie wysterować układu z serii TLL (UCA6400) i to kilku takich wejść na dodatek, ZOBACZ.
    Rada - zamień go na standardowy układ TTL typu SN7474N, lub ścisły odpowiednik innego producenta.

1
  • #9 28 Lut 2010 01:12
    Elektronik9
    Poziom 30  

Czyli muszę kupić nowe scalaki? Ok. W najbliższym czasie kupie i zdam relację. Swoją drogą takie scalaki dał Jabel w tym kicie... Moim zdaniem jak kupuję kit to po złożeniu powinien działać poprawnie a nie...

Czyli HC nie może być. A może być LS, S albo H?

0
  • Pomocny post
    #10 28 Lut 2010 01:18
    Quarz
    Poziom 43  

Elektronik9 napisał:
    Czyli muszę kupić nowe scalaki? Ok. W najbliższym czasie kupie i zdam relację. Swoją drogą takie scalaki dał Jabel w tym kicie... Moim zdaniem jak kupuję kit to po złożeniu powinien działać poprawnie a nie...
    I to właśnie jest cały J(a)ubel ... :idea: :D
    Sklep masz 'pod ręką', czy będzie to "wyprawa do miasta"?
    W przypadku tego drugiego podaj mi - via PW - swój adres, wyślę.

Elektronik9 napisał:
    Czyli HC nie może być. A może być LS, S albo H?
    Może być z serii S lub H, ale z LS nie - nie wysterują tylu wejść standardowych bramek TTL.

0
  • Pomocny post
    #11 28 Lut 2010 13:25
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Jak ta płytka jest tak samo uważnie zaprojektowana jak narysowano ten schemat to dziwnym by było gdyby ten układ działał :) Ot chociażby numeracja końcówek przerzutników na schemacie :) i brak pewnych połączeń.

Co już widzę: nóżki zerowania i ustawiania przerzutników wiszą w powietrzu a to są wejścia CMOS (układ z serii HC) więc cały licznik może nie liczyć, bo jest na nich jakiś przypadkowy stan. Układ by działał bez tych połączeń dla 7474 czy 74LS74 ale dla wersji z wysokooporowymi wejściami CMOS (74HC74 czy 74HCT74) bez tych połączeń może nie działać w ogóle, wszystko będzie zależeć od rezystancji ścieżek zanieczyszczeń na płytce drukowanej.

US2 nóżki 1, 4, 10 i 13 powinny być połączone ze sobą i podłączone do +5V (nóżka 14)

To samo dla układów US3 i US4

(wg rysunku ścieżek nie są one podłączone do niczego). Tylko uwaga by nie pozwierać sąsiednich nóżek.

Panowie, co wy opowiadacie, od kiedy układ serii HC nie jest w stanie wysterować 2 wejść bramek TTL pobierając z ich wejść w sumie 3.2 mA wymuszając stan niski na ich wejściach ???

Seria UCA64xx miała w stosunku do UCY74xx rozszerzony zakres temperatur pracy ale poza tym elektrycznie była identyczna.

Maksymalny (zwykle są mniejsze) prąd płynący w stanie niskim, z wejścia układu do wyjścia układu go sterującego:

- serii TTL to -1.6 mA (minus oznacza, że prąd wypływa z wejścia)
    - serii TTL LS to -0.4 mA

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls00.pdf

czyli jeden TTL to obciążenie równoważne 4 układom TTL LS

a w tym linku podanym już wcześniej:

http://www.chipcatalog.com/Doc/CC60AAD461157D6E906BA0000A6010A6.pdf

już w opisie wstępnym podawane jest, że 74HC74 może wysterować 10 bramek TTL LS czyli 2.5 bramki TTL (a tak na prawdę to i więcej wysteruje).

Do tego jeszcze bramki dostają stan niski z dwóch przerzutników co powoduje, że do wyjścia danego przerzutnika płynie jeden cały prąd wejściowy stanu niskiego (z tej bramki co ma na drugim wejściu stan wysoki) i część (około połowy) z bramki co ma na obu wejściach stan niski (druga część prądu idzie do drugiego przerzutnika).

Tu dużo większym kitem w tym kicie to są te generatory przestrajane napięciem na bramkach 4093. Opis działania tego generatora jest szczątkowy i w znacznej części nie odpowiada prawdzie, a pisanie o rosnącej rezystancji złącza (szkoda, że jeszcze nie napisali wprost, że złącza kolektor-emiter, którego nie ma, bo to już by był piękny kwiatek) to jest sianie nieprawdy elektronicznej.

Zależnie od napięcia jakie przychodzi na bazę danego tranzystora i stany na wyjściu bramki z układu 4093, to ten tranzystor jest

- źródłem prądowym (gdy na wyjściu bramki jest 0) i napięcie na jego kolektorze jest wyższe niż na bazie - tu jest faza rozładowania kondensatora 22uF

- diodą, gdy na wyjściu bramki jest stan wysoki, wtedy kondensator 22uF ładuje się przez złącze baza-kolektor danego tranzystora z napięcia na kondensatorach C1, C3 lub C5.

które w tym układzie działają tak (mniej więcej):

a lepiej by było gdyby działał tak (to jest ten sam układ ale po modyfikacji):

Modyfikacja polega na przełączeniu końcówek rezystorów R5, R9 i R13 (tych 1M włączonych równolegle do kondensatorów 22uF) z masy (jak są obecnie podłączone) na +5V. Można też obniżyć wartość tych rezystorów do wartości od 33k wzwyż (pole do eksperymentów).

Czas "wirowania" diod możemy skrócić zmniejszając wartości kondensatorów C1, C3, C5 lub/i obniżając rezystancję R2, R6 i R10 (można w ich miejsce dać rezystory nastawne 220k szeregowo z rezystorami 10k i doregulować sobie czas wg potrzeb.

Poza tym zwiększył bym rezystory R14, R15 i R16 na 560Ω do 680Ω, te bramki wyjściowe, będą trochę mniej obciążone.

Ale zaczął bym od tych połączeń wejść ustawiających i zerujących przerzutników.

2
  • Pomocny post
    #12 28 Lut 2010 16:54
    Quarz
    Poziom 43  

Paweł Es. napisał:
    [ ... ]

Panowie, co wy opowiadacie, od kiedy układ serii HC nie jest w stanie wysterować 2 wejść bramek TTL pobierając z ich wejść w sumie 3.2 mA wymuszając stan niski na ich wejściach ???

Seria UCA64xx miała w stosunku do UCY74xx rozszerzony zakres temperatur pracy ale poza tym elektrycznie była identyczna.

Maksymalny (zwykle są mniejsze) prąd płynący w stanie niskim, z wejścia układu do wyjścia układu go sterującego:

- serii TTL to -1.6 mA (minus oznacza, że prąd wypływa z wejścia)
    - serii TTL LS to -0.4 mA

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls00.pdf

czyli jeden TTL to obciążenie równoważne 4 układom TTL LS

a w tym linku podanym już wcześniej:

http://www.chipcatalog.com/Doc/CC60AAD461157D6E906BA0000A6010A6.pdf

już w opisie wstępnym podawane jest, że 74HC74 może wysterować 10 bramek TTL LS czyli 2.5 bramki TTL (a tak na prawdę to i więcej wysteruje).
    Panie Kolego, Paweł Es., ale to tylko teoria, natomiast praktyka z bramkami produkcji byłego "CEMI" - i przede wszystkim właśnie z serii UCA64xx - jest okrutna i brutalna ... :!: :cry: ... a co wiem z autopsji, a nie z 'mundrych ksióżek' ...
    Skoro te bramki są jeszcze w obrocie handlowym to znaczy, iż są to tzw. "leżaki magazynowe" które na początku były odsprzedawane do sklepów obrotu wtórnego typu BOMiS, itp. a potem trafiały one - po upadku komuny - do prywatnych sklepów skąd (co widać) trafiają do KITów.
    A dlaczego tak było? Ano dlatego, że są to odrzuty ze 100% kontroli przedprodukcyjnej w Zakładach wytwarzających wyroby opatrzone kryptonimem; "produkcja S", a w których bywałem, z którymi współpracowałem i wiele wiem, ale niewiele mogę o tym mówić ...
    W/w bramkach można było spotkać i takie egzemplarze, które potrafiły mieć wartość prądu wejściowego dla stanu niskiego i 3mA ! ! !
    Układy scalone TTL z serii UCA64xx, a spełniające wymagane parametry, były wtedy "rarytasem" i nie 'leżakowały' za komuny wcale, a to z tej prostej przyczyny, że za odpowiedniki zza "żelaznej kurtyny" trzeba było płacić 'twardymi zielonymi', ale i to za mało ze względu na nałożone na kraje DemoLudów embargo.

Tak więc, biorąc powyższe pod uwagę, oraz zakładając obliczenia obciążenia wyjścia na najgorszy przypadek (tak zalecają porządne podręczniki, ale nie tylko), a nie najlepszy - o błogi nierozsądku - to całe te powyższe obliczenia dla pary; wyjście HC - wejście TTL (standard 'odrzut'), mocno mijają się z prawdą....
    Natomiast dla pary; wyjście TTL-Schottky - wejście TTL (standard 'odrzut'), też nie jest poprawnie, a co widać na tym fragmencie schematu:
    gdzie przypomnę: wejście zegarowe przerzutnika D stanowi obciążenie dwóch bramek. I tu podobnie: 'rachunek nie trzyma się kupy' ...

Paweł Es. napisał:
    Do tego jeszcze bramki dostają stan niski z dwóch przerzutników co powoduje, że do wyjścia danego przerzutnika płynie jeden cały prąd wejściowy stanu niskiego (z tej bramki co ma na drugim wejściu stan wysoki) i część (około połowy) z bramki co ma na obu wejściach stan niski (druga część prądu idzie do drugiego przerzutnika).
    Jakieś pokrętne to liczenie, a przecież - co widać - iż w najlepszym przypadku jedno wyjście obciążone jest wejściem dwóch bramek.
    I przypomnę: "układy cyfrowe - choć nie tylko - należy projektować na najgorszy przypadek", a czyniący inaczej jest [i_tu_niech_każdy_sobie_dopowie_wedle_swego_uważania] ...

Paweł Es. napisał:
    Tu dużo większym kitem w tym kicie to są te generatory przestrajane napięciem na bramkach 4093. Opis działania tego generatora jest szczątkowy i w znacznej części nie odpowiada prawdzie, a pisanie o rosnącej rezystancji złącza (szkoda, że jeszcze nie napisali wprost, że złącza kolektor-emiter [a to już zwykłe czepialstwo - dop. Quarz], którego nie ma, bo to już by był piękny kwiatek) to jest sianie nieprawdy elektronicznej.
    Zależnie od napięcia jakie przychodzi na bazę danego tranzystora i stany na wyjściu bramki z układu 4093, to ten tranzystor jest

- źródłem prądowym (gdy na wyjściu bramki jest 0) i napięcie na jego kolektorze jest wyższe niż na bazie - tu jest faza rozładowania kondensatora 22uF

- diodą, gdy na wyjściu bramki jest stan wysoki, wtedy kondensator 22uF ładuje się przez złącze baza-kolektor danego tranzystora z napięcia na kondensatorach C1, C3 lub C5.

które w tym układzie działają tak (mniej więcej):

a lepiej by było gdyby działał tak (to jest ten sam układ ale po modyfikacji):

Modyfikacja polega na przełączeniu końcówek rezystorów R5, R9 i R13 (tych 1M włączonych równolegle do kondensatorów 22uF) z masy (jak są obecnie podłączone) na +5V. Można też obniżyć wartość tych rezystorów do wartości od 33k wzwyż (pole do eksperymentów).
    Ale - co widać - te generatory działają, więc po co to "czepialstwo", pytam retorycznie ? ? ?

Paweł Es. napisał:
    Czas "wirowania" diod możemy skrócić zmniejszając wartości kondensatorów C1, C3, C5 lub/i obniżając rezystancję R2, R6 i R10 (można w ich miejsce dać rezystory nastawne 220k szeregowo z rezystorami 10k i doregulować sobie czas wg potrzeb.
    Patrz wyżej ... autor tematu - co mi wiadomo - jest dostatecznie wykształconym elektronikiem i z takimi "drobiazgami" powinien sobie poradzić samodzielnie ...

Paweł Es. napisał:
    Poza tym zwiększył bym rezystory R14, R15 i R16 na 560Ω do 680Ω, te bramki wyjściowe, będą trochę mniej obciążone.
    Zaiste, "ulepszenie", tylko w imię czego?
    Argument, że "te bramki wyjściowe, będą trochę mniej obciążone" jest "czystej wody" jej 'laniem' ...
    Wystarczy policzyć:
    - dla LED czerwonych;
    (5-1,8-0,4)/330=0.00848484848484849
    (5-1,8-0,4)/560=0.005
    (5-1,8-0,4)/680=0.00411764705882353
    - dla LED czerwonych;
    (5-2.2-0,4)/330=0.00727272727272727
    (5-2.2-0,4)/560=0.00428571428571429
    (5-2.2-0,4)/680=0.00352941176470588
    Myślę, iż jednostki w/w obliczeniach mogę sobie podarować ...

1
  • Pomocny post
    #13 01 Mar 2010 01:15
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Co do UCA64xx to przyjmuję na wiarę powyższe informacje, bo nie miałem okazji przemierzyć większej ilości układów tej serii.

Co do obciążenia bramkami, to moje rozważania dotyczyły konkretnie tego układu, z zastosowaniem 74HC74, gdzie przecież nie możemy liczyć wejścia tego układu jako obciążenia w jakikolwiek sposób porównywalnego z tym co wnoszą od siebie bramki końcowe, te UCA.

Proszę zauważyć, że dane wyjście przerzutnika steruje w tym układzie dwoma różnymi bramkami, z których jedna ma na wejściu stan 01 czyli daje pełny prąd$$I_{IL}$$ a druga ma na wejściu stan 00, ale daje tylko część prądu $$I_{IL}$$, bo pozostała część płynie do drugiego przerzutnika dającego to drugie 0 logiczne.

Dla przerzutnika 7474 dane wyjście by widziało obciążenie (elektrycznie) mniej niż 5 wejść (1 wejście D, 2 wejście CLK, 1 wejście pełne bramki wyjściowej, jedno wejście "połowiczne" bramki) a obciążalność wyjścia dla stanu niskiego wynosi 10 wejść TTL.

Dla układu LS74 jest lepiej, bo wejścia D i CLK stanowią pojedyńcze obciążenie bramkowe w stanie niskim o pobierają po 0.4 mA (max) czyli stanowią obciążenie po 1/4 wejścia normalnego TTL. W sumie mamy obciążenie ok. 2-2.5 bramek TTL (1/4 dla D, 1/4 dla CLK drugiego przerzutnika, 1 bramka pełna i jedna "połowiczna")
    a obciążalność TTL LS wynosi 5 bramek TTL (8 mA w stanie niskim).

Dla układu HC74 mamy obciążenie niepełne 2 bramki TTL czyli prawie na granicy ale parametry gwarantowane są podawane dla pełnego zakresu temperatur i ochyłek napięć, a nie przypuszczam, by ten układ był użytkowany np. w zakresie -40 do +85 stopni więc powinien się wyrobić. Poza tym obecnie, w pozajablowym życiu praktycznie nie spotyka się takich wykopaliskowych elementów jak te UCA czy nawet UCY (mam na myśli współcześnie projektowane układy).

Cytat:
    Natomiast dla pary; wyjście TTL-Schottky - wejście TTL (standard 'odrzut'), też nie jest poprawnie, a co widać na tym fragmencie schematu:
    gdzie przypomnę: wejście zegarowe przerzutnika D stanowi obciążenie dwóch bramek. I tu podobnie: 'rachunek nie trzyma się kupy' ...

Akurat w LS74 wejście CLK daje pojedyńcze obciążenie i to 1/4 bramki standardowej TTL więc nie ma problemu.

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/N/7/4/SN7474.shtml

Quarz napisał:
    I przypomnę: "układy cyfrowe - choć nie tylko - należy projektować na najgorszy przypadek", a czyniący inaczej jest [i_tu_niech_każdy_sobie_dopowie_wedle_swego_uważania] ...

Oczywiście zgadzam się z powyższym tyle, że nie ja projektowałem ten układ i nie ja upchnąłem w nim starocie magazynowe :)

Paweł Es. napisał:
    (...), a pisanie o rosnącej rezystancji złącza (szkoda, że jeszcze nie napisali wprost, że złącza kolektor-emiter [a to już zwykłe czepialstwo - dop. Quarz], którego nie ma, bo to już by był piękny kwiatek) (...)

Może i czepialstwo ale "dzięki" takim artykułom potem ludzie się mylą i żyją w przeświadczeniu, że takowe złącze istnienieje, bo w gazecie napisali ;)

Quarz napisał:
    Ale - co widać - te generatory działają, więc po co to "czepialstwo", pytam retorycznie ? ? ?

Tyle, że po modyfikacji działanie powinno być bardziej zbliżone do tego co jest w opisie i dać milszy dla oka efekt zwalniania "wirowania". Z resztą jak patrzę na ten układ, tę mieszankę elementów i braki połączeń na płytce, to mam niejakie wątpliwości czy ktoś praktycznie testował ten układ :(

Quarz napisał:
    Patrz wyżej ... autor tematu - co mi wiadomo - jest dostatecznie wykształconym elektronikiem i z takimi "drobiazgami" powinien sobie poradzić samodzielnie ...

Przypuszczam, że gdyby był to by tego tematu nie zakładał a sam doszedł czego Jabel nie zrobił a bał się o tym powiedzieć w instrukcji montażu ;)

Co do obliczeń prądów, to jak sam Kolega stwierdził mamy do czynienia ze starociami z odrzutu więc im mniej prądu będzie się z nich ciągnąć tym dla nich zdrowiej (a nuż odpadły na niewydolność wyjść ?) ...

Pozdrawiam :)

1
  • #14 01 Mar 2010 07:42
    Elektronik9
    Poziom 30  

Ok Panowie tyle napisali że ja już nie wiem co mam w ogóle zrobić... :(
    Do piątku nie ma mnie w domu...
    Potem postaram się wymienić te scalaki, a jak to nie pomoże? Nieużywane wejścia scalaków na +Ucc lub GND? Dobrze zrozumiałem? Nie mogą wisieć w powietrzu bo mogą wprowadzać zakłócenia... Rezystorów nie ruszam bo jak napisał Quarz to niewiele pomoże. Aha i porobiłem pomiary i napięcie na bazie T1 jest równe 0V cały czas, a na bazie T2 i T3 w chwili naciśnięcia przycisku jest 3,5V i po zwolnieniu powoli spada (zapewne do zera). Wnioskuję, że mamy 3 tory o różnych wartościach kondensatorów i rezystorów, to coś z tym T1 jest nie tak? Powinien zachowywać się podobnie do T2 i T3?

0
  • Pomocny post
    #15 01 Mar 2010 10:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Te wejścia co podałem to podłącz do Ucc, jak podłączysz do masy to nie będzie działać. I zrób to podłączenie nim scalaki kupisz, bo może nie trzeba nic zmieniać.

Gdyby jednak trzeba było coś zmieniać to te UCA6400 zamień najlepiej na
    74AC00 lub 74ACT00, jeżeli ich nie będzie to na jeden z tych: 74HC00, 74HCT00 lub 74LS00.

Jak nie masz napięcia na bazie T1, to wygląda, że masz przerwę w obwodzie od przycisku poprzez diodę D1, zobacz czy nie jest odwrotnie wlutowana lub uszkodzona (np. przy lutowaniu) i dalej do bazy.

Z jakiego napięcia zasilasz układ, bo ze schematu wynika, że przy zasilaniu 5V, przy wciśniętym przycisku napięcie na C1, C3 i C5 powinno wynosić ok. 4.3V.

Jeżeli zasilasz mniejszym napięciem to układ nie będzie działał poprawnie (bramki na wyjściu wymagają zasilania z zakresu 4.75V do 5.25V)

Po wciśnięciu przycisku jak nie masz napięcia na C1 to znaczy, że coś jest z diodą D1, jeżeli jest a dalej nie ma, to znaczy, że uszkodzony jest rezystor R3 prowadzący do bazy T1 (lub jest przerwa w ścieżkach).

Przełączenie tych rezystorów 1M (równoległych do kondensatorów 22uF) do zasilania może zrobić układ ciekawszym, ale najpierw uruchom by liczniki prawidłowo pracowały a potem dopieszczaj układ.

1