Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się zmniejszyć obroty silnika?

27 Lut 2010 23:02 2699 8
  • Poziom 9  
    witam ponownie, podłączyłem dziś wentylator który ma silnik prądu zmiennego taki z kondensatorem :) - 2 fazowy? silnik ma oznaczenie: sen80-2/30-b10/ae24 cos fi 2800mni-1. i od razu urodziło mi się kilka pytań:

1) silnik grzeje się do jakiś 60 oC - czy to ok, zastanawiam się czy nie pracuje za głośno.
    2) czy można w jakiś prosty sposób zmniejszyć obroty silnika np o 1/2? nie zależy mi na płynnej regulacji - wygląda że wentylator jest trochę za duży.
  • Poziom 14  
    Silnik może być "ciepły", nie powinien być gorący. trzeba by zajrzeć do notki katalogowej. Jak rozumiem, temp. określiłeś dotykiem, czy wirnik był założony ?
    Są sprzedawane regulatory wentylatorów, wygoogluj sobie, nie podam linku, bo byłaby to reklama (admin czuwa :D ).
  • Poziom 22  
    Poszukaj na elektrodzie jakiś sterownik prędkości obrotowej silników-jest tego dużo. A w najprostrzym rozwiązaniu możesz zastosować na próbę zwykły ściemniacz od oświetlenia, chyba że ten silnik ma jakąś dużą moc to ściemniacz może być za słaby.
  • Poziom 15  
    Można poprzez zmniejszenie częstotliwości zasilania, zmianę napięcia.
  • Poziom 20  
    Witam!
    Kol.cyborg60
    Skorzystaj z z opcji: szukaj.
    Temat przerabiany na elektrodzie.
    Miłej niedzieli.
    Adam. :morning: :spoko:
  • Poziom 29  
    cyborg50 napisał:
    witam ponownie, podłączyłem dziś wentylator który ma silnik prądu zmiennego taki z kondensatorem :) - 2 fazowy? silnik ma oznaczenie: sen80-2/30-b10/ae24 cos fi 2800mni-1. i od razu urodziło mi się kilka pytań:

1) silnik grzeje się do jakiś 60 oC - czy to ok, zastanawiam się czy nie pracuje za głośno.
    2) czy można w jakiś prosty sposób zmniejszyć obroty silnika np o 1/2? nie zależy mi na płynnej regulacji - wygląda że wentylator jest trochę za duży.

Znalazłem takie coś:
    http://www.przymierze.pl/index.php?pid=54&idp=25

Czy nie powinieneś podłączyć ten silnik pod 230V ?
  • Poziom 20  
    Witam!
    Kol.
    Może tu znajdziesz coś,dla Siebie
    ]Link
    Adam.:idea: :ganja: :smoke: :sm31:
  • Spec od Falowników
    Ściemniacze powodują przerażające buczenie wentylatorów.
    Jeśli skokowa regulacja - to może kondensator (dodatkowy) w szereg z silnikiem? Pojemność podobna do tego z fazy pomocniczej - +/-50%. Radykalne uciszenie wentylatora i spadek obrotów.
  • Poziom 9  
    jak chcesz zmniejszyć obroty to chyba tylko falownik dobrze zda egzamin sprawdź firmy LG, mają jakieś nowości w bardzo dobrych cenach.
    regulator obrotów nie zda egzaminu , chyba że pod wentylator.