Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 150W TDA7294 o przyzwoitych parametrach

zasoby 15 Jul 2007 16:17 285324 962
e-mierniki
 • #751
  arek59
  Level 29  
  ja na mostku zyskałem 300 wat ciągłej a radiator z układami był zanużony w destylowanej wodzie w wiadrze no i jak piecyk chodził przez całą noc sylwestra to aż woda była gorąca jak z pryśnica az z kolumny 350 watowej, 4 omy po wyjęciu głośnika wyszła szpara śmierdzącego dymu na całą remize. prubóję teraz te tda7294 na 500 wat wykorzystując 4 takie układy po dwa łącząc równolegle i w mostek. dla wersji mono czyli na stereo trzeba 8 takich układów, a za jeden płace ok 10 zł. czyli 80 zł + 20zł dodatki a tda będe montował na obciążniku z ciągnika metodą pająka trafo 1000 wat i juz wszysto.:|
 • e-mierniki
 • #752
  Wojtek.zse
  Level 31  
  arek59 wrote:
  ja na mostku zyskałem 300 wat ciągłej a radiator z układami był zanużony w destylowanej wodzie w wiadrze

  A jak kolega zmierzył te 300W?
 • #753
  arek59
  Level 29  
  mam orginalny wzmacniacz 2*350w na tranzkach i podpiołem do jednej kolumny i do drugiej kolumny z układami tda7294 i charakterystyki napięciowo prądowe i dzwięk były podobne i zasilałem ułkład napięciem +/- 40V dla 4 omów, trafem 550w i w porównaniu dało mi ok 300w może i więcej. i niewiem jak spaliło kolumne jak nie charczał, a ten na tranzkach charczał ale nie spalło kolumny. wzmacniacz nadal ładnie gra i jest mocny, ale jak włańczam to w głośnikach jakiś bum i jest takze przy wyłańczaniu ale to mi nie przeszkadza. planuje teraz budawać wzmacniacz 500w na tda7294. jeśli ktoś chce to mogę narysować schemat takiego na 4 układach tda7294 w wersji mono, a w wersji stereo trzeba takich 8 układów i jak wspomniałem dziś już ze na obciązniku z ciągnika nie będe montował tylko kupie na wolumenie duzy radiator, bo obciążnik ma zły materjał i złą powieżchnie i cięzki i złe przewodzenie ciepła.
 • #754
  Agencik15
  Level 21  
  Jakie charakterystyki pradowo napieciowe ?

  Niby jak to pomierzyles ? Przy zasilaniu +/- 40 V i TDA 7294 to wyszlo ci chyba "perpetum mobile".

  Inna sprawa to to ze nie wiem jak chcesz laczyc TDA rownolegle :/ wg mnie to chyba sie tak nie da.

  Co do spalenia kolumny. Jezeli ten wzmacniacz na tranzystorach mial te 300 W to kontrolowal kolumne a tadeusz nie, wniosek wyciagnij sam.
 • #755
  arek59
  Level 29  
  zasilane były oba napięciem dokładniej 44V +/- a prądy na mierniku między zasilaczem z kondensatorami a układami tda dochodziły 9,35 amper razy dwa bo to wersja stereo z 4 układami w mostku co daje łącznie 19 A!!! czyli miałem prawie 2 * 300w przy 4 omach. mimo ze za jeden układ tda dałem 10zł -tanio-, trafo 600w 2*30V, a podczas maksymalnych wysterowan napiecie w kondensatorach spadało do +/- 27V. chłodzony był radiatorem o wymiarach 10cm,16cm,3,5cm bez podkładek mikowych i zanuzony był w destylowanej wodzie wraz z układami -prawda bo woda z kranu się nie na daje bo przewodzi prąd i układy się wzbudzą, a destylowana nie przewodzi- mostek gretza 15A nie wytrzymywał i się zaczą topić. podobne prądy i napięcia ma co ten 1*350w. jak to się nie da łączyć równolegle układów przeciez to samo jest tak jak łączymy tranzystory w wzmacniaczach równolegle tylko trzeba umieć i mieć na myśli.
 • #756
  rumcajs251
  Level 11  
  jakie napiecie powinno byc na zworce stanby by uklad sie wlaczył? ja mam 63V pomiedzy zwora a masa.Jest to normalne czy za wysokie? Ogladalem apikacje dla tda ale nie za bardzo rozumiem ang.
 • #757
  Agencik15
  Level 21  
  Co ?!

  Przeciez moc sie mierzy zupelnie inaczej !

  Co z tego ze prad byl 9,35 A. Wez pod uwage sprawnosc wzmacniacza i to, ze moc liczy sie z napiecia lub pradu ale na WYJSCIU wzmacniacza !

  Po 3 uklad sie chyba nie wzbudzi a wyprowadzenia pozwieraja.
  Cuda niewidy z tym twoim TDA !
 • e-mierniki
 • #758
  inkognito09
  Level 29  
  Wy się nie śmiejcie z kolegi arek59!!! Powinni mu nobla dać, a wy nędzne beztalencia bić mu pokłony!! Z +/-27V przy 4 omach 300W mocy ciągłej uzyskać i to na TDA!?!?!?!? Założę się że NIKT z was tak nie potrafi :D:D, mi z +/-27V udało się najwięcej około 20W przy 4 omach uzyskać! Mówię wam! To prorok elektroniki!!!

  Arek59 na prezydenta!!!
 • #759
  rumcajs251
  Level 11  
  dzieki wszystkim za odp:P Juz sobie poradzilem.Nowe uklady nord elektronika z tda 7294 posiadaja oporniki R7 i R8 po 48kOhm wpiete rownolegle do galezi mute i standby.Wylutowanie tych opornikow spowodowalo ze uklad zaczol dzialac.kolejna wtopa norda.
 • #760
  Wojtek.zse
  Level 31  
  arek59 wrote:
  a podczas maksymalnych wysterowan napiecie w kondensatorach spadało do +/- 27V.

  No to faktycznie z takiego napięcia uzyskać 300W na 4Ω nic tylko gratulować.

  arek59 wrote:
  mostek gretza 15A nie wytrzymywał i się zaczą topić

  Bo pewnie zapomniałeś w tym amoku chłodzenia TDA cieczą, że na mostek również należałoby założyć radiator

  W ogóle co to za pomysł, żeby zasilać TDA napięciem +/-44V dla obciążenia 4Ω i to jeszcze w mostku?? Dobrze, że układ posiada zabezpieczenia deb***-odporne bo Twoje już dawno odleciały by na tamten świat.
  Swoją drogą jakim napięciem zasilany jest ten Twój oryginalny PA 350W ??
 • #761
  arek59
  Level 29  
  jak to nie da się zyskać 300w na 4 omach. zasilałem +/- 40V i to mostek czyli na mostku występuje napięcie na głosnik w stanie nieobciązonyn ok 75V a jak obciązysz 4 om to spada do ok 40V nie jak pełne napięcie bo liczy się sprawność czyli spadki na tranzystorach, te spadki napięcia jak pisałem 27V były to impulsowe spadki przy maksymalnym wysterowaniu w impulsowym basie na trafie i ładowały kondensatory po 22000uF na szynę zasilania. 300w da się tak zrobić tylko dość cięzko ale czasami się trafi, napewno nigdy nie zyskasz z podgróby. kolega robił z taniej podgróby na mostek i wzioł na full i chwila az układy pekły na pół i zrobił się mały wybuch i w pokoju był zapach krzemu. na mostku da się zyskać 4 razy mocniej ale najczęśćiej jest do 2 razy niz na jednym układzie, wynika to z prawa ohma a jak wspominam ze bedą się 4 razy bardziej grzać i tak u mnie jest prawdą. mi się wydaje ze mam zabezpieczenia rozwalone bo w głośnikach jakiś bum przy włączaniu, a zabezpieczeń nie sprawdzałem ale wiem ze mocniej się nie da bo rozłańcza tak jak wyłanczały się i załańczały az membrame rozsadzało. wzmacniacz pa300 zasilany jest +/- 60V ale to nie mozliwe bo to jest taki napis i jest on niemieckiej produkcji, firmy solton ma mikser 8 kanałowy + 2 i posiada 3 pary tranzystorów na kanał i są zmienione na bd249,250 ale naprawde jest dla nich za wysokie napięcie ale jakoś działa. i te bd się bardziej grzeją niz orginały ale za to ładniej grają. ale naprawde mocny.
 • #762
  Wojtek.zse
  Level 31  
  Zapomniałeś chyba o max prądzie jaki może z siebie ta kostka wypuścić.
  Radzę poczytać troszke na temat wzmacniaczy Tobie i Twojemu koledze bo kolega nie robił z taniej podróby tylko u niego te zabezpieczenia nie dały rady wytrzymać tych Waszych przeróbek konstrukcyjnych.
  arek59 wrote:
  na mostku da się zyskać 4 razy mocniej ale najczęśćiej jest do 2 razy niz na jednym układzie, wynika to z prawa ochma

  Na mostku można usyskać moc 4 razy większą ale zazwyczaj jest to 2 razy ze względu na to, że podłącza się obciążenie 2 razy większe bo w porównaniu do Was ludzie wiedzą co to jest obciążalność prądowa wyjścia wzmacniacza
 • #763
  arek59
  Level 29  
  a no włśnie ja mam schemat przerobiony i jest tda montowany metodą pająka a nie płytki drukowanej ale tda są orginały i zamowiane w sklepie.
  gdzieś miałem zdjęcia pamiątkowe w kompie jak te tda lezały w wiadrze i w ich zblizeniu napisy oraz wideo jak nagłaśniało remize ale nie mogę ich znależć ale jak wspominam ze ten wzmacniacz jest sprzedany za 130 zł bez zasilacza i obudowy w czerwcu ale to naprawde ja robiłem. dlatego piszę bo niedawno dostałem się na forum i miałem podpięty net. dla mnie właśnie interesują cuda takie jak krzesło elektryczne które się bawimy kto wytrzyma najwyższe napięcie albo wywoływanie łuków elektrycznych, osiąganie cudownej mocy na słabych wzmacniaczach takie jak ten tda lub w wzmacniaku pa300 przy napięciu 120V wytrzymują bd249,250.:D
 • #764
  Agencik15
  Level 21  
  Co ty w ogole piszesz jaki mostek jakie +- 40 ?

  Napiecie zasilania jest STALE a na wyjsciu PRZEMIENNE !

  Zrozum wreszcie ze na TDA 7294 za chiny nie uzyskasz
  300W.
 • #765
  inkognito09
  Level 29  
  arek59 wrote:
  wynika to z prawa ohma


  ... którego najwidoczniej nie znamy.... A TRANZYSTORY TO CO?! Z NADPRZEWODNIKA ZROBIONE?!?!?!?!?! Jak masz dwa oporniki (jeden symbolizuje głośnik, drugi tranzystor końcowy wzmaka), np. 4Ohmy i 8 Ohm i podłączysz je pod 12V, to masz na jednym 4V, a na drugim 8V i płynie sobie prąd 12V/12Ohm=1A. Czyli na "oporniku-głośniku" mamy 8V*1A=8W, Gdy zmniejszymy rezystancje głośnika, to NAPIĘCIE NA NIM SPADNIE, WŁAŚNIE Z PRAWA OHMA KTÓRYM SIĘ ZASŁANIASZ i M O C R Z E C Z Y W I S T A nie jest 2x większa, bo prąd nie płynie 2 razy większy, tylko zwykle średnio o połowę. Łączenie mostkowe dawałoby cztery razy większą moc, gdyby wzmacniacz był tak zwanym "źródłem idealnym", czyli nie miał rezystancji. Ale tak nie jest!!! Człowieku, zrozum. Większość elektrodowiczów, ze mną włącznie zbudowali i pomierzyli nie jeden wzmacniacz na różnych układach i przy różnych napięciach. Poza tym nie patrz na moc muzyczną, tylko RMS i nagle okazuje się że wzmak ma mieć przy +/-27V 70W??? BUAHAHAHA!!!! To po prostu śmieszne!!!! Wzmacniacze 25W-8ohm/40W-4ohmy są zasilane napięciem +/-35V! To jest napisane po prostu dla bajeru!
  http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/1057.pdf
  Masz wykreys, trochę bardziej wiarygodne, na których pisze że przy +/-40V masz przy 4omah 75W. W mostku, możesz uzyskać około 140-160W PRZY 8 OHMACH!!!! BO WZMACNIACZE W MOSTKU OBCIĄŻA SIĘ DWA RAZY MNIEJSZĄ IMPEDANCJĄ, BO SAMO MOSTKOWANIE PRZECIĄŻA KOŃCÓWKĘ DWUKROTNIE!!!! Jak podłączysz pod 4, to gdyby nie to że to nie możliwe, bo wzmacniacz bez zabezpieczeń natychmiast po podgłośnieniu pójdzie z hukiem do diabła, mógłbyś osiągnąć około 1,5 raza więcej, czyli 225W. Ale powtarzam ŻE TO NIE MOŻLIWE! We wzmaku tranzystorowym, mógłbyś wzmocnić zasilanie i wymienić parę końcową na mocniejszą i miałbyś te 220W, ALE NIE 300 I TYM BARDZIEJ NIE NA TYM TDA!!!! I nie używaj profesjonalnych określeń jak "charakterystyki napięciowo-prądowe, czy moc ciągła, jeżeli nie masz i pewnie nawet nie umiesz się obsłużyć oscyloskopem! Na początku twoje wypowiedzi mnie po prostu bawiły, ale ile można udawać mądrzejszego od wszystkich na forum??? TO CO PISZESZ O TEJ MOCY, POMIARACH I INNYCH EKSCESACH TO TOTALNE BZDURY ZANIŻAJĄCE POZIOM ELEKTRODY!!! W regulaminie i na prawo od okna w którym piszesz odpowiedzi pisze wyraźnie
  Rady:
  - dbaj o styl swojej wypowiedzi
  - nie popełniaj błędów
  - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
  Dziękujemy!  Ehhh.... Aż mnie palce bolą.... Dobra. Skończyłem wykład i proszę cię nie kłuć się z ludźmi którzy zajmują sie sprzętem grającym na co dzień, a nie raz na 10 lat na imprezę do remizy.... Do syzyfowa praca...
  I nie pisz o cudach, bo jedynym cudem jest to, że jeszcze żaden moderator nie usuną twoich postów... Nie ma w elektronice czegoś takiego jak cud, zwłaszcza w takich rzeczach jak moc, bo mimo wszystko prawa ohma nie złamiesz, tak jak tu próbujesz nam udowodnić i perpetum mobile też ci nie wyjdzie.
 • #766
  arek59
  Level 29  
  No już rozumie bo literatura się różni od praktyk ale czasami się zdarza ze się cos pociągnie, ale pisałem to osiągnięcie ponad katalogowe, a jak bawiłem się stk4241 podgróbą na głośniku 4 omowym to kanał jeden poszedł bo myślałem ze pójdzie jak tda, a właśnie żaden orginał jeszcze nie spalił sie. Jak właśnie sprawdzić tda7294 czy to podgróba czy orginał bo coś mało wiarygotne przy zakupie, bo dużo kolegów mówi ze orginał, a w wcale to nieprawda bo mają dziwny dzwięk i łatwiej padają i uszkodzone to widać pęknięte na pół. Jeszcze jedno!!! Właśnie prawo oma mówił mi nauczyciel fizyki w gimnazjum ze jak podepniesz dwa wzmacniacze w mostek to moc jest 4 razy większa i 4 razy bardziej się grzeje a za to na głośnik występuje dwa razy większe napięcie i dwa razy większe natęzenie czyli jest 4 razy mocniejszy i to właśnie prawo oma opisałem, właśnie kolega inkogito09 ma racje bo kierowałem się teorją nauczyciela. Bo po podłączeniu głośnika 4 omowego w mostek powoduje ze z prawa ohma ze spadnie na 2 omy co wzmacniacz jest bardziej przeciążony, a właśnie ja tak traktowałem na swoish tda i była racja.
 • #767
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Kolega arek59 pomylił chyba się z powołaniem.Ty nie za elektronikę się bierz tylko za pisanie bajek dla dzieci.
 • #769
  Agencik15
  Level 21  
  Bajki ! Zarowno kolega Inkognito ktorego znam osobiscie jak i kolega Marian znaja sie na rzeczy !

  Ja sam robilem takie wzmacniacze i mam na nie tylko jedno okreslenie - CHLAM ;)

  To jest wlasnie to co opisujesz, kosci pekaja przy za duzym pradzie.

  Moze jeszcze jedno. Opisz nam jak zmierzyles moc tego wzmacniacza i z jakich wzorow korzystales gdy ja liczyles ;)
 • #770
  inkognito09
  Level 29  
  arek59 wrote:
  jeszcze jedno!!! Właśnie prawo oma mówił mi nauczyciel fizyki w gimnazjum ze jak podepniesz dwa wzmacniacze w mostek to moc jest 4 razy większa i 4 razy bardziej się grzeje a za to na głośnik występuje dwa razy większe napięcie i dwa razy większe natęzenie czyli jest 4 razy mocniejszy i to właśnie prawo oma opisałem, właśnie kolega inkogito09 ma racje bo kierowałem się teorją nauczyciela. Bo po podłączeniu głośnika 4 omowego w mostek powoduje ze z prawa ohma ze spadnie na 2 omy co wzmacniacz jest bardziej przeciążony, a właśnie ja tak traktowałem na swoish tda i była racja.


  Brawo, BRAWO dla tego twojego nauczyciela fizyki, skoro nie rozumie że jak przeciążysz wzmacniacz 2 krotnie to napięcie na jego wyjściu spadnie!!! Czy ty do jasnej ciasnej nie możesz wreszcie zrozumieć?!?!?! WZMACNIACZ MIAŁBY 4 RAZY WIĘCEJ MOCY, GDYBY BYŁ ŹRÓDŁEM IDEALNYM!!!!!!! A WZMACNIACZ MA DO ŹRÓDŁA IDEALNEGO BAAARDZO DALEKO!!!! Poza tym, jak przeciążysz wzmaka oprócz mostkiem, to jeszcze dodatkowo impedancją do napięcie na kondach ci spada, gdy spada napięcia zasilania i Z PRAWA OHMA spada napięcie na wyjściu mamy DUŻY SPADEK MOCY!!! To co piszesz o testach i o tym że jesteś elektronikiem z możliwościami to takie same BAJKI i BZDURY jak to że osiągnąłeś na TDA 300W, tu nie chodzi o oryginalną, czy nieoryginalną kość, bo właśnie prawo ohma nie pozwala osiągnąć mu 300W, a nawet gdyby prawo się nie wcinało, to i tak nie dojdziesz do takiej mocy, bo wzmacniacz ten ma zabezpieczenia anty-deb##owe i obniża sygnał podawany na tranzystory gdy prąd płynący przez końcówkę jest za wysoki! Piszesz że robisz różne doświadczenia co wzmacniacze mogą mimo że nie potrafisz nawet zmierzyć mocy! BUAHAHA! Już widzę te doświadczenia, tuba basowa (podkreślam tuba, bo co to jest tuba to pewnie też nie wiesz) podłączona pod wzmaka i patrzysz jak się ściany telepią! Patrz ty się, skończyłem dopiero 2 klasę technikum elektronicznego i nie po to pilnie słuchałem 4 godzinnych wykładów nauczyciela warsztatów który jest zawodowym elektronikiem praktycznie od zawsze i który dokładnie nas uczył o wszystkich parametrach wzmacniaczy NA PRZYKŁADACH W PRAKTYCE A NIE W TEORII i to na wzmacniaczach które musieliśmy sami wykonać, a wyznaczenie ich WSZYSTKICH parametrów było czymś oczywistym, oraz nie po to siedziałem co tydzień 3 godziny na pracowni ucząc się i ćwicząc profesjonalne pomiary oscyloskopem i nie po to przesiadywałem godzinami w warsztacie testując na oscyloskopie różne rodzaje wzmacniaczy przy różnym napięciu, żebym musiał się teraz kłócić z kimś, kto nie ma zielonego pojęcia o budowie i zasadzie działania wzmacniacza i który wypisuje niestworzone historie z nadzieją że ktoś mu uwierzy i pogratuluje wiedzy!!! Proszę bardzo! Zbuduj to jeszcze raz! I zapraszam do mnie do Lublina!!! Pójdziemy do mojego warsztatu, podłączymy mu generator sin 1kHz, obciążymy rezystorem 4 omy, podłączymy oscyloskop i ZMIERZYMY MOC!!!!!! Widzę że należysz do ludzi którym się nie da wytłumaczyć że się mylą, znam paru takich. Rozmowa z nimi to marnowanie gardła, w tym przypadku.... szkoda na ciebie styków klawiatury! Ale postaram się jednak wytrzymać i wspomagany innymi ELEKTRONIKAMI z forum postaram się uzmysłowić ci że to co piszesz nie ma najdrobniejszego odzwierciedlenia w praktyce!!! Spójrz np. na ten schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic142780.html i zobacz jakie tranzystory są potrzebne do uzyskania 275W mocy ciągłej i porównaj to z obudową tego TDA. Trochę mała nie? NO JASNE ŻE MAŁA, NIE BYŁABY W STANIE TAKIEGO CIEPŁA ODDAĆ, ANI TAKIEGO PRĄDU PUŚCIĆ! Ehh.... normalnie szkoda słów...
 • #771
  arek59
  Level 29  
  Przyznam ze to porównania patrzałem na noc muzyczną 300w bo tak moję pewnie mają, a sinus z tych tda na mostku wyniesie ok 170w tak wyliczyłem ze w przyblizeniu wyjdzie na prądach i napięciach oraz stratach. Więc tak pisałem bo wszystkie wzmacniacze tak piszą np gośćiu mówi ze z jednego tda można zyskać 120w ciągłej czyli muzycznej, a sinus wyniesie z 70w bo zawsze sinus jest drugie tyle mniejszy od muzycznej. To chyba ja popełniłem błąd. A wy tu piszecię wzmacniacz 150w, te 150w to sinus czy muzyczna, bo coś tu mnie kręcą te napisy, jedne tak piszą drugie tak piszą. Wiem chyba że ważniejszy jest moc sinusowa. Zobaczę jak mi wyjdzie te 500wat muzycznej na 4 tda, czyli z sinus wyniesie z 250w. Mój pa300 tak nie wygląda, ale może producent tak napisał i niewiem czemu, na przednim panelu tak pisze wyraznie, bo przechwilą czytałem link i w moim nawet nie ma takiego typu tranzków, własnie chcę dane katalogowe końcówek mocy z napisami na tranzkach to; j119 i k414 (japan) z tego pa300.:| Prawo oma kierowałem wcześniej od nauczyciela, ale teraz zrozumiałem od kolegi inkogito09, bo coś było mało wiarygotne, myślałem ze nauczyćiel był mądrzejszy, a w mojej praktyce tak się nie dało 4 razy mocniej zyskać i więdziałem ze się da tylko dwa razy mocniej na mostku zyskać i 8 omowy głośnik, bo spada napięcie, a rośnie natężenie przy mostku. Jeszcze zapomniałem napisać jak obliczam moc. Obliczam w ten sposób; napięcię razy natęzenie jakie układ pobiera i odejmuje ok 30%-50% zależy od sprawności(liczę sinus), a muzyczną mnorzę przez dwa razy sinus, chyba dobrze piszę?
 • #772
  Agencik15
  Level 21  
  ZLE !

  Co ma napiecie jakie uklad pobiera do mocy na wyjsciu? Wiesz w ogole co to sprawnosc wzmacniacza i klasa pracy wzmacniacza ?!

  Wzmacniacz jak to kiedys ktos powiedzial to nie wezel i tu nie ma prawa kirchoffa, ze wchodzi 2 A i wychodzi 2 A !

  Dam ci przyklad z mojej starej unitry:

  +/- 30 V, 25 W (prawdziwe), trafko 90 W

  Na wyjsciu 14 V przemiennego. Sam zobacz jak to sie ma do siebie !

  P=U^/R - tego wzoru sie trzymaj.
 • #773
  arek59
  Level 29  
  Tak wzór jest dobry i znam go. Dzięki za podpowiedz. Wiem ze napięcie w unitrze mam 2*30V, ale w stanie jałowym, a jak obciąze to w zasilaczu spada do ok 20V plus straty na rezystorach i końcówkach mocy czyli wychodzi ok 15V * 2,5A = 37w 4 om, mam unitre tez z trafem 170w, model AT9115(przerabiany), te obliczenia tez się zdadzają. W sklepie i koledzy mówią ze ma 60 lub 80w na kanał, pewnie to dumne odpowiedzi albo mówią o mocy muzycznej lub do niego głośniki, tak dużo słyszę, jedno dziwne to że kolega mówił mi że wzmacniacz tosca ma 2*200w przy 8 om. No jak to policzył że trafo ma 100w i wiem że ma 2*20w. Pewnie mówią sobie o swoich (dopisał se jedno zero), to samo z głośnikami nie jakieś χχχ wat lub wzmacniaczami samochodowymi. Dziwią mnie te magiczne moce!!! Czyli na tda w mostku było na wyjściu 24V i prąd do rezystora 4Ω dochodził 7,5A (w głośniku rezystancja się zmienia) wyszło mi 165w (mocy sin), ale ja liczyłem muzyczną czyli wyszło mi ok 300w (RMS), bo najczęściej tak mówią zeby dopasować do kolumn, nie wiem? Co to jest pmpo na kolumkach kompa, coś mi się to kojarzy.
 • #774
  Agencik15
  Level 21  
  Dziwia cie magiczne moce a sam bajki wypisujesz.

  Po 2 skoro znasz wzor to dlaczego go nie stosujesz !

  P=U(na WYJSCIU WZMACNIACZA)^2/R
 • #776
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  arek59 Zapamiętaj jedno że moc sinus jest to moc realna i jej należy się trzymać,pozostałe czyli muzyczna,PMPO itp. jest mocą wziętą z kosmosu i posługują się nią tacy którzy nie mają pojęcia o sprzęcie audio oraz Ci którzy sprzedają na bazarach chińskie radyjka.
 • #777
  Agencik15
  Level 21  
  To nie jest obliczenie dla zadnego mostka tylko prosty wzor na moc z prawa oma z 1 kl technikum. Gdy nie ma mostka to ten wzor tez bedzie prawidlowy !

  Sin to Sin wtedy wzmacniacz dostale najbardziej po zasilaniu, koncach itd. Dlatego pomiar sinusa jest najbardziej wiarygodny, to co innego niz PMPO (Przewidywana moc przed odlotem) gdzie wypisuje sie dziesiatki tysiecy watow i zrozum wreszcie ze z TDA nie da sie wyciagnac nawet 200 W nie mowiac o 300.
 • #778
  inkognito09
  Level 29  
  Noo, już jakieś postępy. :D Ale nadal śmiać mi sie chce.... Moc muzyczna... Jezuniu.. Moc muzyczna, JEST OBLICZANA DLA KOLUMN, A NIE DLA WZMACNIACZY!!!!! W dodatku nie ma żadnych, podkreślam ŻADNYCH, norm określających warunki pomiaru tegoż parametru. Są wzory, metody, ale nie ma ściśle określonych warunków. Jak wetkniesz mikrofon do bas-reflexu w chińskich głośniczkach, dasz na cały regulator w dużym pomieszczeniu to później wychodzą, 1000W na głośniczku średnicy 4cm i Xmax 0,5mm i inne ciekawe historie... Z resztą większość firm wcale tego nie mierzy, tylko pisze "na oko", a właściwie "dla oka", żeby ładnie sie prezentowała duża ilość zer. Większość firm produkujących same głośniki pisze na nich moc PMPO dwa razy większą niż znamionowa (która w dzisiejszych czasach opanowanych przez produkty "made in china", "made in taiwan" itp. jest zwykle zawyżona od 2-4 krotnie) TYLKO I WYŁĄCZNIE żeby zachęcić pospolitych dresiarzy którzy patrzą tylko i wyłącznie na największe liczby i chwali się później taki jeden z drugim że mają w samochodzie "tube" basową 1000W i wzmaka 4x1000W, bez wzmacniania instalacji elektrycznej i twierdzi że kable 3mm wytrzymują prąd 4000/14V=285A i dodatku standardowy alternator czy prądnica jest w stanie to zasilić i jeszcze aku ładować! A okazuje się że pospolite unitrowskie suby 70-80W grają mocniej i głośniej. Porządne firmy produkujące wzmacniacze zaczęły mieć problemy, bo ludzie patrząc na największą wartość na głośniku chcieli kupować wzmaki po 1000W, a te małe, żółte, skośnookie złodzieje zaczęli to wykorzystywać i robić takie wzmaki jak właśnie TDA (Tylko Dla Amatorów). Skrajnie tanie, z 2 krotnie zawyżonymi parametrami w katalogach i o tak badziewnym dźwięku że żal prądu na to marnować.... Dlatego teraz rynek "bazarowy" i sklepy typu tesco, leclerk, mediamarkt są zalane wzmacniaczami o wymiarach 25x5x15cm z dumnymi napisami MOC 1000W przy bezpiecznikach rzędu 10A... Jedyna rzecz jaka interesuje elektronika pod względem mocy, to amplituda na wyjściu, na danym, KONKRETNYM obciążeniu przy sygnale sin 1kHz. Mając to, z prawa ohma obliczamy moc. I nie ważne czy to jest w mostku czy normalnej wersji, lampowy z transformatorem na wyjściu, czy tranzystorowy, o napięciu pojedynczym, czy symetrycznym oraz czy w klasie A czy C. Liczy się tylko amplituda i opór odbiornika.
 • #779
  miszal
  Level 19  
  ja tutaj jeszcze jedno pytanko, gdyz nie rozumię schematów uzytkownika Lukasz02[


  Wzmacniacz 150W TDA7294 o przyzwoitych parametrach
  Wzmacniacz 150W TDA7294 o przyzwoitych parametrach


  a mianowicie co oznaczaja te wszystkie liczby ??? co to ogólnie za części??
  sorki, ze to pisze ale tego schematu akurat nie kapuje :cry: