Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 150W TDA7294 o przyzwoitych parametrach

zasoby 18 Jul 2007 17:54 285630 962
Altium Designer Computer Controls
    arek59
    Level 29  
    Dzięki bardzo!!! Wszystko już rozumie. Widzę właśnie jakich tu dobrych elektroników któży sobie pomagają, a nie jak w szkole czy w sklepie czy znajomych elektroników bo to oni mi bajery opowiadają i czułem róznice między literaturą, dziwnymi obliczeniami, i z kosmosu wzięte te moce i obliczenia, i to wszystko mnie obracało do nieskończonośći. Właśnie to wszystko się zgadza mi z kśiązką podstaw, więc trzymam się tylko wzorów i podstaw, a nie bajer jaki mi tłumaczyły znajomi. Jak sprzedawałem ten wzmacniacz na tda mostku to zrobiłem dumny napis 300w sinus 4 om, ale kolega o tym nie wie. Więc wyszło mi na tda mostek do 150w na 8 om, obliczałem swój. Już jestem przekonany>:D
  • Altium Designer Computer Controls
    miszal
    Level 19  
    inkognito09 wrote:
    eeee....? To są wartości elementów a nie "jakieś liczby". Nie do końca rozumiem o co ci chodzi.

wiem ze to sa wartosci, ale jakich elementów????
    Agencik15
    Level 21  
    Jak to jakich ? Nie znasz symboli a chcesz cos robic?
    Wszystko wskazuje na to ze to jakis filtr pasywny ;)

Rezystory, kondensatory, potencjometry i wartosci tych elementow:)
    miszal
    Level 19  
    no znam symbole.
    ale tam pisze np. 1M ; 2,5n itp.
    ale nie wiem ktore to które ;)
    sorki, za takie pytania.
    Agencik15
    Level 21  
    Jak to co ? 1M - 1 mega om, 2,5 - 2,5 nano farada ;)
    miszal
    Level 19  
    ehhhhhh ale mi chodzi o to, czy to jest rezystor, kondensator???????????/
    bo tam nie pisze
  • Altium Designer Computer Controls
    Agencik15
    Level 21  
    Jak mozesz znac symbole skoro nawet nie wiesz o co chodzi ?! Przeciez normalne ze 2 pionowe kreski i 150p to KONDENSATOR 150 piko a 1M to rezystor.

Rusz glowa ;)
    miszal
    Level 19  
    heh....wiesz, ja znam tylko oznaczenia ale nie np. "kreski" itp.
    mógłbyś mi to wytłumaczyc??na privie albo mailu??
    Agencik15
    Level 21  
    Ale jak mam ci wytlumaczyc skoro pojemnosc kondensatora okresla sie w faradach a rezystancje rezystora w omach :(.

Skoro znasz symbole to wiesz ze kondensator na schemacie to 2 pionowe rownolegle kreseczki, a rezystor to prostokat.

Z drugiej strony nie rozumiem pytania bo ciezko mi wyobrazic sobie kondensator np 1MF czy rezystor 150p om ;)
    bartods
    Level 16  
    miszal wrote:
    heh....wiesz, ja znam tylko oznaczenia ale nie np. "kreski" itp.
    mógłbyś mi to wytłumaczyc??na privie albo mailu??

Hah.

mam do ciebie pytanie czy chociaz raz robiłeś jakiś projekt ze schematu :?: bo chyba nie :?

Jak możesz nie wiedzieć jak wygląda rezystor czy kondensator na schemacie mając 13 poziom :?:

Podpowiem ci bo na forum chodzi właśnie o pomoc innym i szukanie pomocy.

Więc jest to schemat filtru (dość kiepskiego lepiej zrobić na Tl072) z regulacją niskich i wysokich tonow.

A co do oznaczeń to masz linka i poczytaj...

wystarczą google i 10 sek.

http://zbigniew.kozera.webpark.pl/symbole.htm
    miszal
    Level 19  
    robilem wzmacniacze ale zawsze pisalo ale np. D, US1, itp. itd.
    inkognito09
    Level 29  
    US to oznacza układ scalony i po samym US nie dowiesz sie absolutnie niczego i nie da się na podstawie tego złożyć wzmacniacza. D to zazwyczaj dioda, nie widziałem jeszcze wzmacniacza na diodach :P. Musisz mieć napisane jakie to są elementy i ich wartości, oprócz symboli masz zawsze obok oznaczenia elementu jego wartość (przy mniejszych schematach czasem nie piszą oznaczenia) np. R1 470kom, US1 UL1481, C4 100nF itp. Bez tego nic nie poskładasz i tak właściwie to nie mam zielonego pojęcia jak ci to wytłumaczyć skoro moi przedmówcy nie zdołali. Po prostu mnie przytkało...
    Lukasz02
    Level 13  
    Witam. mam pewien problem, złożyłem kit avt2132 jest to aktywny regulator barwy tonu na układzie tl072 i gdy podłączyłem ten przedwzmacniacz do tda7294 to normalnie przepuszcza sygnał i muzyka gra, a gdy włączę zasilanie przestaje grać i niewiem czy ja się w czymś myle czy poprostu sprzedano mi felerny układ. Układ jest firmy Texas instrument i na jego obudowie pisze TL072CP więc mam prosbę czy mógłby ktos podesłać mi schemat prostego sprawdzonego przedwzmacniacza na tej kości wtedy bym zbudował i sprawdził czy kostka jest sprawna.
    miszal
    Level 19  
    inkognito09 wrote:
    US to oznacza układ scalony i po samym US nie dowiesz sie absolutnie niczego i nie da się na podstawie tego złożyć wzmacniacza. D to zazwyczaj dioda, nie widziałem jeszcze wzmacniacza na diodach :P. Musisz mieć napisane jakie to są elementy i ich wartości, oprócz symboli masz zawsze obok oznaczenia elementu jego wartość (przy mniejszych schematach czasem nie piszą oznaczenia) np. R1 470kom, US1 UL1481, C4 100nF itp. Bez tego nic nie poskładasz i tak właściwie to nie mam zielonego pojęcia jak ci to wytłumaczyć skoro moi przedmówcy nie zdołali. Po prostu mnie przytkało...

nie czepiaj sie podałem tylko przykłady!!
    ciekawe czy Ty wszystko od razu wiedziales!!
    Agencik15
    Level 21  
    Nie unos sie bo twoja sytuacja jest naprawde dziwna. Mowisz ze znasz symbole, a swoja postawa udowadniasz zupelnie co innego ;) Sluchaj sie bardziej doswiadczonych ludzi ktorzy naprawde chcia ci pomoc ;)
    Lukasz02
    Level 13  
    Czy naprawdę nikt nie jes w stanie mi pomóc?
    Agencik15
    Level 21  
    Lukasz02 wrote:
    gdy podłączyłem ten przedwzmacniacz do tda7294 to normalnie przepuszcza sygnał i muzyka gra, a gdy włączę zasilanie przestaje grać i niewiem czy ja się w czymś myle czy poprostu sprzedano mi felerny układ.

Nie rozumiem. Mozesz jasniej ? Przepuszcza dzwiek?
    Jestes pewny ze wszystko dobrze polaczyles?
    Lukasz02
    Level 13  
    Tak, układ czyli ten cały kit przy wyłączonym zasilaniu przepuszcza przez siebie sygnał od generatora do końcówki, a gdy włączę zasilanie tego kitu to wtedy blokuje sygnał i nic nie gra, w głosnikach kompletna cisza. Zasilam go napięciem 12V i dwa razy montowałem ten kit i za kazdym razem tosamo się działo, więc potem wyciagnąłem układ scalony i zrobilem prostą aplikację zwykły przedwzmacniacz bez regulacji barwy i po podłączeniu układu w głośnikach tylko szumiało wiec chciał bym otrzymać pewny sprawdzony schemat przedwzmacniacza na układzie tl027cp.
    Jeszcze jedno czy duzo różni się układ tl072cp od zwykłego tl072?
    inkognito09
    Level 29  
    Lukasz02 wrote:
    Tak, układ czyli ten cały kit przy wyłączonym zasilaniu przepuszcza przez siebie sygnał od generatora do końcówki, a gdy włączę zasilanie tego kitu to wtedy blokuje sygnał i nic nie gra, w głosnikach kompletna cisza. Zasilam go napięciem 12V i dwa razy montowałem ten kit i za kazdym razem tosamo się działo, więc potem wyciagnąłem układ scalony i zrobilem prostą aplikację zwykły przedwzmacniacz bez regulacji barwy i po podłączeniu układu w głośnikach tylko szumiało wiec chciał bym otrzymać pewny sprawdzony schemat przedwzmacniacza na układzie tl027cp.
    Jeszcze jedno czy duzo różni się układ tl072cp od zwykłego tl072?

Hmmm. A to ciekawe. Wyłączony gra, włączony nie. Zazwyczaj bywa coś kompletnie odwrotnego, jak wzmacniacz operacyjny może normalnie grać nie mając zasilania? Jesteś pewien, że na pewno on NIE gra przy WŁĄCZONYM zasilaniu, a nie odwrotnie?
    Lukasz02
    Level 13  
    Jestem pewny przy wyłączonym zasilaniu on przepuszcza sygnał, ale go nie wzmacnia-to chyba jest jasne, a gdy włącze zasilanie to w glosnikach cisza. Czy budował ktos z was kit avt2132 jakie opinie o nim są?
    ice4fun
    Level 11  
    dobra a ja mam pytanie ile kosztowało by zrobienie takiego wzmacniacza na sprzedaz tzn zakładając ze chciałbym go kupić??
    inkognito09
    Level 29  
    Lukasz02 wrote:
    Jestem pewny przy wyłączonym zasilaniu on przepuszcza sygnał, ale go nie wzmacnia-to chyba jest jasne, a gdy włącze zasilanie to w glosnikach cisza. Czy budował ktos z was kit avt2132 jakie opinie o nim są?

No chyba jednak nie tak jasne, wzmacniacz operacyjny od strony budowy wewnętrznej to praktycznie zwykły wzmak, tylko mały, na słabiutkich elementach itd. Wzmacniacze nie mają w zwyczaju grać bez zasilania i raczej nie przepuszczają sygnału. Może tu działać zwykłe prawo ochma i jakaś części sygnału przechodzi po zewnętrznych elementach, ale na pewno nie będzie normalnie grać. Budowałem ten kit jakiś czas temu. Działał normalnie, nic nadzwyczajnego, po prostu korektor jak setki innych. Po prostu coś uparcie robisz źle. Czytałeś chociaż opis? Tam jest napisane całe wypracowanie o elementach których się nie montuje, bądź montuje tylko w określonej konfiguracji. Jeżeli źle złożyłeś układ, od strony rodzaju zasilania, możliwe że objawem będzie nieprawidłowe stałe napięcie na wyjściu. Kondensator C11 jest po to, żeby owe stałe napięcie nie poszło do wzmacniacza (inaczej głośniki będą trochę "nadęte"), więc przytknij woltomierz między masą, a 1 oraz masą, a 7 wyprowadzeniem scalaka i napisz jakie tam są napięcia, oraz to samo między +, a tymi wyprowadzeniami. O ile dobrze pamiętam i nic nie pomieszałem, przy napięciu pojedynczym powinna być połowa napięcia zasilania (za kondem 0V), a przy symetrycznym między masą powinno być 0V. (z zasilaniem, bez sygnału, mierz napięcie stałe). Może to trochę przybliży problem.
    Lukasz02
    Level 13  
    Ok zaraz odpale układ i pomierzę te napiecia, lecz kondensatory C11 i C10 mam zamontowane wiec raczej składowa stała nie idzie na glośniki.
    --------------------------------------------------
    Już pomierzyłem. To tak
    zasilanie pojedyńcze 8V
    napiecie pomiedzy:
    masą a 1-3,2V
    masą a 7-3,2V
    + a 1-1mV
    + a 7-2mV

Mam jeszcze pytanie, według dokumentacji na tej kości powinno byc z brzegu wcięcie lecz na mojej go niema ale jest taka mała kropka i czy to znaczy że przy niej jest pierwszy pin układu?
    inkognito09
    Level 29  
    Lukasz02 wrote:

Już pomierzyłem. To tak
    zasilanie pojedyńcze 8V
    napiecie pomiedzy:
    masą a 1-3,2V
    masą a 7-3,2V
    + a 1-1mV
    + a 7-2mV

To troszkę dziwne, suma między + a punktem, oraz masą a punktem powinna wynosić tyle co napięcie zasilania. Jeżeli jednak między + jest parę miliwolt, to by znaczyło że przy włączonym zasilaniu na wejście wzmaka podawane jest całe napięcie zasilania, a kond C11 to obcina i mamy... ciszę. Ja bym się zastanawiał nad dwoma rzeczami:
    - sprawność scalaka
    - prawidłowość montażu.
    Lukasz02 wrote:

Mam jeszcze pytanie, według dokumentacji na tej kości powinno byc z brzegu wcięcie lecz na mojej go niema ale jest taka mała kropka i czy to znaczy że przy niej jest pierwszy pin układu?

Tak. Wcięcie oznacza że trzymając scalak napisami do siebie i wcięciem w lewo, na dole po lewej jest wyprowadzenie nr.1 a na górze po lewej nr 8. Kropka, lub czasem lekkie "wwiercenie" jest zazwyczaj przy samym wyprowadzeniu nr.1. Możliwe również że gdzieś jest jakieś zwarcie. Czasem się zdarza że wytrawiona płytka przewodzi między ścieżkami mimo że nie widać nic. Popatrz omomierzem czy między jakimiś ścieżkami nie ma przejścia o podejrzanie niskim oporze (tylko bierz pod uwagę ładowanie kondów, przez chwile będą przewodzić póki się nie naładują z miernika)
    Lukasz02
    Level 13  
    Dobra dzięki za pomoc. Narazie dam sobie spokój z tym układem, robilem wiele aplikacji i za każdym razem nie dział, chyba dostałem jakiś uszkodzony albo sam go wcześniej spaliłem.
    mariusz950
    Level 11  
    jakiego trafo mam urzyc do tego mostka ( 150w mono)

mam glosnik niskotonowy 8 om 150w RMS

mam trafo ze starego suba 2*18v 2*6A po wystabilizowaniu daje mi 24v
    to mam zamiar podaczyc na krutki okres dopoki nie kupie nowego trafo

co myslicie o tym co mam i co sugerujecie kupic mile widziane linki gdzie moge dostac trafo kture proponujecie

z gory dziekuje
    mariusz950
    Level 11  
    odpalilem wzmacniacz na wyzej wymienionym toroidzie i na 150w 8 ohm glosniku nie ma powalajacego efektu a nawet gorzej bo basy na ktorych mi tak zalezy bo to suub jest lekko pierdzacy co wy na to ??
    mariusz950
    Level 11  
    filtr mam w czesci przedwzmacniacza i dziala dobrze, sadze ze moze to jest spowodowana tym ze podpielem to do istniejacego systemu zasilania na toroidzie o ktorym pisalem i dwoch kondensatorach po 6800uf mysle ze moze one sa zuzyte i nie daja rady przy spadkach napiecia, ale znow jak jest cicho to bas tez jest lekko pierdzacy to mnie dziwi wczesniej mialem tu 75w na tda7293 i gralo ladnie ale troche za cicho, zdecydowalem sie na zmiane scalaka na tda7294 i dlosnika na 120w byl taki efekt taki jak teraz zrobilem nowego wzmaka i glosnik nuwka niskotonowa i dalej to samo dlatego mnie to tak dziwi i kieruje do zasilania ktore jak sadze powinno byc wieksze o kilka voltow teraz mam 23v a wedlug shematu powinno byc 25v a nawet 28v do 30v co wy na to moze dowinac pare zwojow do trafa ??