Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 150W TDA7294 o przyzwoitych parametrach

zasoby 21 Mar 2008 23:16 281364 962
    puma15
    Poziom 10  
    Mam problem z tym wzmacniaczem :( Złozyłem go tda sie grzeje jest ok. Ale podłacze to pod sygnał i na wyjsciu wzmacniacza podłaczyłem głosnik i nic cisza :( zmierzyłem wyjscie wzmacnaicza i wynosi 1,8... . Co to moze być dlaczego sygnał nie jest wzmaciany?? Prosiłbym o szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam

PS. Zamias potencjometra 47k załozyłem 10k na próbe. Bo nie nie mam 47k
  • flexghzflexghz
    puma15
    Poziom 10  
    Czy komuś wogóle zadziałał ten wzmacniacz?? Jak tak to czy ktos cos zmieniał w nim??
  • flexghzflexghz
    lobo14
    Poziom 14  
    a dałeś zworę na ST-BY/MUTE ?
    Wprawdzie już go nie mam ale zadziałał mi za pierwszym razem.
    ozyrys00
    Poziom 10  
    Panowie mam jedno pytanie, a nie chce zakładać osobnego tematu. Czy TDA7294 wytrzyma uruchamianie bez podłączonego obciążenia (głośnika), ponieważ chciałbym zastosować prosty opóźniacz?
    bboykoti
    Poziom 17  
    Spokojnie wytrzyma ;) Też zrobiłem ten opóźniacz do 7294, tylko zmieniłem trochę czas, bo za długo sie czeka na włączenie :)

Pozdro
    ozyrys00
    Poziom 10  
    Dzięki kolego za odpowiedz. Mógłbyś jeszcze podać co zmodyfikowałeś, aby otrzymać mniejszy czas oczekiwania na załączenie sie głośnika?
    bboykoti
    Poziom 17  
    Zwiększyłem wartość R1 :) Doświadczalnie to zrób ;)

Mogę Ci wrzucić schemat płytki drukowanej którą zrobiłem bo widzę, że nadal tam nie ma ;)

Pozdro
    dzg4
    Poziom 24  
    Panowie ! poczytajcie najpierw noty katalogowe producentów i nie piszcie głupot jakie 2*50V, jeśli mostek z dwóch tda to tylko 8 Ohm!.
    ozyrys00
    Poziom 10  
    Bboykoti byłbym bardzo wdzięczny za wzór gotowej płytki drukowej.
    karola44-81
    Poziom 27  
    Czesc.
    Mowi sie ze nie ma nic prostrzego jak zlozyc aplikacje TDA7294.
    No i zlozylem. Ale problem wielki mam.

Otoz.
    zrobilem plytke w eagle ( w zalaczniku) wg schematu z noty katalogowej tej kostki( takze czesc noty w zalaczniku).
    Nie powiem zagralo bez wiekszych problemow. Podlaczone do komputera ale szumy niemilosierne. Jak dam troche wiecej np z winampa glosnosci to glosnik strzela. Ukladzik mysle nie grzeje sie az tak bardzo.

Co zrobic zeby wyeliminowac te szumy?? Prosze zerknijcie w schemat eagle i pdf i powiedzcie czy zrobilem to dobrze czy calkiem cos sknocilem.
    Moze masa jest zle poprowadzona?? Juz nie wiem.

Chce zeby to gralo z komputerem. Moc nie musi byc wielka i spodziewam sie max 20-25W. Zasilanie ±22V. Chce 2 takie zrobic zeby stereo bylo.
    Zasilacz to trafo 250VA 2x15V(no taki mam i taki musi zostac), Mostek 8A. Na strone 3x4700uF/35V + 2x100nF. Mialem to tak dalem.Na plytce mozliwosc wlutowanie jeszcze 6 elektrolitow.

Popatrzcie i jezeli mam naprawde powazny blad to prosze powiedzcie gdzie. Te szumy mam straszne.

Jezeli uwazacie ze ta nota aplikacyjna jest do niczego, to prosze podajcie link gdzie jest dobry prosty uklad dla jednej kostki.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic221914.html . Tutaj juz chyba z 10 razy probowalem otworzyc pierwsze pliki, ale na darmo . Nie moge, nie wiem dla czego. Jezeli Ktorys z kolegow moglby mi to przeslac np w pdf. na karola44-81(malpa)o2.pl zebym mogl zobaczyc ten schemat bylbym wdzieczny. Schematow jest multum. I widze ze naprawde bardzo niewiele roznia sie od tego aplikacyjnego.

Nie chce zrezygnowac, a to dla tego ze kiedys kilka lat temu mialem okazje widziec w akcji piecyk do gitary LDM kroty wlasnie pracowal na tych kostkach. Bylem w szoku jak to fajnie gralo.
    meffcio
    Poziom 11  
    Witam.
    Jakiego transformatora i modułu zasilającego potrzebuję, aby otrzymać te 100-150W RMS na 8Ω z układu o którym jest ten temat (dokładnie z tego)?
    Czy możliwe będzie uzyskanie dodatkowego napięcia +12V i +9V z któregoś z modułów?
    meffcio
    Poziom 11  
    Witam.
    A czy mogę zastosować trafo 2x18V 200W? Uzyskałbym wtedy chociaż te 100W dla 8Ω?
    matheus1990
    Poziom 16  
    ja chciałbym złożyć wzmacniacz na tej koncówce. mam trafo 2x33v 350w.
    chciałbym zeby to było stereo lub mono opcjonalnie, i zeby miało jak największą moc. poprosze jakis schemacik
    DEMkO
    Poziom 20  
    Kolego wróć do pierwszych stron tego tematu...
    albo opcjonalnie jest takie coś jak :SZUKAJ:
    Ogólnie podsumując TDA 7294 fajna kostka za niewielkie pieniądze.
    matheus1990
    Poziom 16  
    szukałem ale nic interesujacego nie znalazłem...
    rafx205
    Poziom 18  
    siema morze mi ktos powiedziec jak mam podlaczyc do tego wzmaka potenciometr stereo ja podlanczalem tak patrzac od gory to z prawej podlaczamy do in sodek do Out a z lewej mamy Gnd(kolo in) pierw pomylilem mase z in i spalilem 1 wzmak a pozniej jak podlaczylem dobrze i nie podpialem do jacka mp3 to strasznie buczalo w glosnikach jak ruszalem potenciometrem i wylaczylem i czy tak ma byc czy cos pokrecilem??
    kalasz144
    Poziom 12  
    Witam, chciałbym zrobić dla kumpla (na urodziny) wzmacniacz stereo. Będzie on zasilać TYLKO I WYŁĄCZNIE kolumny na GDN 20/40 + GDWK 9/80. Myślałem o TDA7294, ale nie wiem jakiego trafa do niego użyć. Czy trafo 200W 2x24V da 100W na kanał? Jeżeli to jest na takiej zasadzie, to wystarczy trafo 2x24V 100W? (2x50W)? Dobrze kombinuje, czy to inaczej się "oblicza"?

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    dolar17
    Poziom 11  
    Witam wszystkich...:)
    No dosłownie multum informacji..:D:D...
    Dużo pytań, dużo odpowiedzi...:)...to i mojego pytania nie może zabraknąć...
    otóż tak...zbudowałem wzmaka na TDA7294 w mostku...kupiłem trafko 450VA 2x30V 2x7,5A....po wyprostowaniu napięcia wzrasta mi do prawie 94V...co daje na jedną stronę pomiędzy Vss- a GND 47V podobnie jak pomiędzy Vdd+ a GND również 47V...i teraz mi powiedzcie czy pod odpowiednim obciążeniu jest szansa ze to napięcie coś spadnie???bo nie wiem czy czasem nie uszkodzę tych kostek...

Proszę o odp...z góry wielkie dzięki..:)
    bboykoti
    Poziom 17  
    Przesadziłeś z trafem ;] Do mostka się w ogóle nie nadaje :)

Najwyżej pojedyncze końcówki ale tylko z głośnikiem 8ohm

Pozdro
    dolar17
    Poziom 11  
    a może by tak jakieś większe rezystory zastosować na wyjściu??? to powinno pomóc tylko ze by sie strasznie grzały...co o tym sądzisz "bboykoti":D
    albo by tak dzielnik napięcia???
    bboykoti
    Poziom 17  
    Straszne rozwiązanie...

Lepiej już odwinąć kilka zwoi żeby uzyskać żądane napięcie...

Pozdro
    dolar17
    Poziom 11  
    qrcze wiesz co....?...to trafo troszkę mnie kosztowało i szkoda było by je ruszać...a kupiłem takie trafo bo...części do tego wzmaka zamówiłem na "AVT" i tam w "Montaż i Uruchomienie" pisało żeby zastosować trafo 2x35V ale napisali ze bezpieczniej będzie zastosować 2x30V...tak wiec nie wiem co o tym myśleć...;/

a po wyprostowaniu tego 30V na wyjściu powinno wyjść √2 więcej czyli ≈42V...to by było jeszcze bezpieczne dla tej kości...a mi tu ni z gruchy ni z pietruchy wyszło 47V...może to jest wina baterii którą poskładałem z 20 szt. kondensatorów 2200µF 50V...?...ale ostatnio zmniejszyłem do 12 szt. czyli na jedną stronę 6 szt. i nic sie nie zmieniło...nadal było na wyjściu 47V...
    bboykoti
    Poziom 17  
    Pod mostek to trafo 2x20V i nie więcej :)

Pod jedną kość 2x25V, 2x30V :) I tyle... Nic Ci nie poradzę :) Sprzedaj to trafo, albo zrób inną końcówkę...

Pozdro
    dolar17
    Poziom 11  
    łosz qrcze...:|...czyli to moje trafo sie nadaje do opcji stereo?...
    a pobawię sie z tym dzielnikiem napięcia:D...o efektach napisze...:D
    dzięki za pomoc:D
    Pozdro
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    dolar17 napisał:

a pobawię sie z tym dzielnikiem napięcia:D...o efektach napisze...:D

Pozdro

Żadne dzielniki nie wchodzą tu w grę. Jeśli chcesz je stosować to widać, że małe masz pojęcie o podstawach elektroniki. Więc odpuść sobie te eksperymenty.
    dolar17
    Poziom 11  
    nie...nie bede sie bawił w dzielniki...strata czasu na te pierdułki...poprostu odwine pare zwojów z trafa do potrzebnego mi napięcia...