Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Royal-Lux TV-7199 TXT/ST/NICAM(H) - obraz zwężony i znika

28 Lut 2010 02:12 2899 8
  • Poziom 13  
    Bardzo proszę o podpowiedź, co sprawdzić czy wymienić. Podejrzewam, że coś w układzie odchylania. Schemat już mam.

Podobną awarię miałem parę miesięcy temu, wtedy zaniosłem grzmota (ponad 30 kg) do serwisu, licząc na to, że zapłacę kilkadziesiąt zł. Niestety kosztowało to prawie 150 zł :x to prawie tyle, ile one jest wart.

Teraz chcę spróbować sam go naprawić, a jak się nie uda - to będzie jego koniec ;)

Po włączeniu obraz jest taki: .......... po 10 sekundach: .................... po 20 sekundach: .................... po 30 sekundach: .................... i po 40 sekundach:

TV Royal-Lux TV-7199 TXT/ST/NICAM(H) - obraz zwężony i znika TV Royal-Lux TV-7199 TXT/ST/NICAM(H) - obraz zwężony i znika TV Royal-Lux TV-7199 TXT/ST/NICAM(H) - obraz zwężony i znika TV Royal-Lux TV-7199 TXT/ST/NICAM(H) - obraz zwężony i znika TV Royal-Lux TV-7199 TXT/ST/NICAM(H) - obraz zwężony i znika
  • Moderator
    Obejrzyj płytę pod kątem zimnych lutów, oczywiście w odchylaniu V/H.
  • Poziom 17  
    Połączenia na wtyku cewek odchylających, kondensator sprzęgający z cewkami H,
    ( rzędu kilkuset nF), kondensator w kolektorze tranzystora linii ( do masy) ,sorry że nie podaję nr.części -ale nie mam pod ręką schematu-ogólnie trzeba przejrzeć elementy w okolicy trafa WN .i korekcji geometrii obrazu.Te 150 pln.to tak klasycznie z cennika...

omron
  • Poziom 13  
    Znalazłem spaloną diodę D803 - 1N4937, pękła na dwie części. Okoliczne elementy nie noszą śladów uszkodzenia. Czy przy okazji wymiany tej diody wymienić coś jeszcze na wszelki wypadek?
  • Poziom 13  
    Pomogła wymiana diody D803, akurat nie mogłem kupić oryginału, więc dałem zamiennik - BA159 - jest 2 razy wolniejsza, ale za to na wyższe napięcie - 1000 V. Mimo to TV działa dobrze.
  • Moderator
    Wyobraź sobie Justynę dwa razy wolniejszą od nominału, daleko by nie zaszła.
  • Poziom 13  
    radsat napisał:
    Wyobraź sobie Justynę dwa razy wolniejszą od nominału, daleko by nie zaszła.

Te diody różnią się czasem przywracania (BA159 - 500 ns, 1N4937 - 200 ns). Jaki skutek może mieć użycie w TV zamiennika?
  • Moderator
    radsat napisał:
    daleko by nie zaszła.
  • Poziom 13  
    radsat napisał:
    radsat napisał:
    daleko by nie zaszła.

Sugerujesz, że padnie? Dlaczego?