Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PowerMust 1400VA USB zanik napięcia to PC się restartuje.

camelllcamelll 28 Lut 2010 05:20 1958 6
  • #1 28 Lut 2010 05:20
    camelllcamelll
    Poziom 9  

PowerMust 1400VA USB zanik napięcia to PC się restartuje.
    Witam.
    Mam mało punktów to się podepnę ze swoim problemem.

UPS PowerMust 1400VA USB i mam taki problem.
    Kiedy wyłączę wtyczkę zasilania z gniazda to komputer przechodzi na zasilanie z UPS, ale jeżeli jest minimalny zanik napięcia to komputer się restartuje.
    Proszę o pomoc.
    Poprawiłem i założyłem nowy temat. TONI_2003

0 6
  • #2 28 Lut 2010 07:05
    Mariopi
    Poziom 34  

Należałoby sprawdzić, czy układ ładowania akumulatora działa poprawnie. Nadmienię, że wkładanie akumulatora o pojemności wielokrotnie przekraczającej wartość dedykowaną dla danego modelu może spowodować poważne uszkodzenia, a w UPS-ach tzw. "inteligentnych" uniemożliwić pracę.

camelllcamelll napisał:
    mam mało punktów to się podepnę ze swoim problemem

Jeżeli chodzi o punkty, to o ile pamiętam kiedyś był specjalny dział na forum, gdzie można było poprosić o ofiarowanie punktów i jeżeli nie było to ewidentne "żebractwo", to sam również niejednokrotnie pomagałem potrzebującym - proszę bardzo ode mnie kolega ma 50 na dobry początek :) .
    W sprawie UPS-a problem może być dwojaki, a mianowicie ze specyfikacji technicznej wynika, że akurat ten model ma dość duży czas przełączania (4-6 ms) czyli średnio 0,5 sekundy, co przy krótkich zanikach lub ich serii może być krytyczne. Lepszej klasy modele mają czas przełączania zaczynający się od 1-2 ms. Druga sprawa to stan i wartość pojemności kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu komputera, a szczególnie tych 2 głównych po pierwotnej stronie zasilacza. Zazwyczaj producenci dają tam 100-220 µF/200V, lepszej klasy zasilacze mają co najmniej 2x470 lub 2x680 µF/200V. Istotne jest też, czy aby zasilacz posiada pewien margines mocy, tzn. czy nie pracuje na granicy mocy nominalnej oraz wartości napięć na wyj, gdyż wartość mocy podawana na etykiecie jest zazwyczaj zawyżona i odnosi się raczej do mocy szczytowej (chwilowej), a nie ciągłej.
    Podsumowując: o ile nieuzasadnionej ingerencji w układ UPS-a nie polecam (bo z opisu wynika, że UPS jako taki jednak jest sprawny), to wizja lokalna zasilacza w komputerze byłaby wskazana.

0
  • #3 28 Lut 2010 11:27
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Zatem kolego camelllcamelll poprawiłem Twój post i założyłem osobny temat, a teraz pokaż, że byłeś tego wart... :D
    Oczywiście zacznij od swego modelu zasilacza itd.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

0
  • #4 28 Lut 2010 17:04
    camelllcamelll
    Poziom 9  

Witam.
    Dzięki wszystkim za wsparcie i punkty.

Mój UPS jest nowy.
    Zasilacz awaryjny UPS Mustek 1400 VA.

Producent i model: Mustek UPS 1400 VA.

Objawy takie jak napisałem, może mała niedokładność, ale jeżeli jest krótkotrwały / ułamek sekundy / zanik napięcia to komputer się restartuje.

Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Mar 2010 16:48
    SLAL
    Poziom 25  

1. Według moich "obliczeń 4-6ms = 0.004-0.006s #0.5s.
    2. Proszę opisać, co oznacza "krótki" zanik - 1s, 1min ?

SLAL

0
  • #6 04 Mar 2010 20:42
    camelllcamelll
    Poziom 9  

Witam.
    Ten krótki zanik prądu to tak jakby włączyć i wyłączyć napięcie, można to porównać do mignięcia światłami drogowymi w samochodzie na drodze.
    Trudno jest mi to opisać tak dokładnie, ale jeżeli wyjmę wtyczkę zasilania do komputera to automatycznie przechodzi na zasilanie z UPS.

0
  • #7 06 Mar 2010 19:44
    SLAL
    Poziom 25  

1. Czy po załączeniu UPS wykonuje tzw. "self-test" ?
    2. Jeżeli jest nowy, zakupiony w "poprawnym"/legalnym źródle najlepiej sprawdzić go "u znajomego" - inna instalacja elektryczna, a w przypadku potwierdzenia takiego działania reklamować (dążyć do wymiany na inny egzemplarz), jeżeli inny działa analogicznie reklamować,
    dążyć do "zwrotu kasy" i zakupić taki, który pracuje poprawnie.

Według mnie zasilacz ma problemy z "powrotem" zasilania, po krótkim zaniku, jeżeli w sytuacji "długiego" zachowuje się poprawnie. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, ale jeżeli sprzęt jest nowy, posiada gwarancję problem powinien być problemem "gwaranta".

"Normalna" konstrukcja powinna "zareagować" na zanik i przełączyć na zasilanie z sieci po pewnym czasie w określonych warunkach.

SLAL

0