Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kenwood ts50 i karta dzwiękowa w PC

Elefant70 28 Lut 2010 14:46 3606 10
  • #1 28 Lut 2010 14:46
    Elefant70
    Poziom 2  

Witam.
    Na forum tutaj znalazłem info iż w/w Kenwooda dla emisji cyfrowych można podłączyć za pomocą interfejsu. A co w przypadku kiedy nie mam interfejsu. Czy można podłączyć TS50 z kartą dzwiękową przy pomocy kabli tak aby coś czasami nie spaprać, no i jak wygląda schemat takiego okablowania. Chcę podłączyć Kenwooda do PC i przy pomocy programu MixW pobawić się emisjami cyfrowymi. Kiedyś z powodzeniem podłączyłem tak Lincolna do kompa i uzyskałem wiele ciekawych łączności na 29 Mhz. Proszę o pomoc w w/w sprawie.
    Pozdrawiam Sylwek.

0 10
  • Pomocny post
    #2 28 Lut 2010 17:00
    Driver-
    Poziom 38  

Do połączenia TRX z komputerem potrzebujesz prostego interfejsu. Więcej szczegółów na temat interfejsu w temacie MixW 2.18-ustawienia. Taki interfejs w zupełności Ci wystarczy. Linie Data In połączasz na gniazdo mikrofonowe pin1 a linię Data Out na pin 6 (User manual Kenwood TS-50 str. 27) PTT na pin 2 i oczywiście GNG na pin 8. Poziom napięcia TXD regulujesz RV1 na 20mV przy ustawieniu miksera systemowego komputera na 3/4 Wave i Master (wyjście liniowe). Jak będziesz miał jakieś pytania to napisz.

0
  • Pomocny post
    #3 28 Lut 2010 17:03
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Schemat okablowania nie istnieje, ponieważ wynika z logiki doprowadzenia sygnałów.
    Być może się mylę, ale należy:
    - wyprowadzić sygnał audio z radia i doprowadzić go do wejścia liniowego karty dźwiękowej,
    - wyprowadzić sygnał audio z karty dźwiękowej i doprowadzić go do radia,
    - wykonać połączenie portu szeregowego komputera z radiem, w celu załączania nadawania w radiu.

Połączenia należy dokonać stosownymi przewodami z właściwymi wtykami i z uwzględnieniem instrukcji obsługi radia, w której znaleźć należy konieczne informacje.
    Gdy takiej instrukcji Kolega nie posiada, należy znaleźć ją w sieci. Np. tu http://www.scribd.com/doc/3281820/ManualsMania-Kenwood-TS50-TS50pdf-Owners-Manual-English

Ponieważ radio nie posiada złącz akcesoryjnych umożliwiających wyprowadzanie i wprowadzanie sygnałów audio z i do radia, trzeba skorzystać z wyjścia słuchawkowego i wejścia mikrofonowego na przednim panelu radia.
    Sygnał audio do komputera można wprowadzić przez wejście mikrofonowe karty dźwiękowej, z zastosowaniem odpowiedniego tłumika sygnału.
    Jeśli komputer nie jest wyposażony w port RS-232, trzeba zastosować interfejs USB-RS-232. Problem nie istnieje, jeśli najnowsze wersje programu MixW potrafią obsługiwać port USB do sterowania załączaniem nadajnika.
    Można również wykorzystać układ VOX w radiu do załączania nadajnika sygnałem audio doprowadzonym do wejścia mikrofonowego.
    Zaleca się separowanie galwaniczne pomiędzy radiem i komputerem, wykonane na transformatorach m.cz.

GM

1
  • #4 28 Lut 2010 17:29
    Driver-
    Poziom 38  

Dodam jeszcze że połączenia wejścia/wyjścia liniowego komputera z interfejsem i interfejsu z gniazdem mikrofonowym trzeba wykonać przewodami ekranowanymi, zwracając uwagę aby oplot ekranu był gęsty. W sklepach zdarzają się lipne kable z paroma cienkimi żyłami zamiast porządnego oplotu. Zastosowanie złej jakości kabli skutkowało by zakłóceniami podczas nadawania, brumy, trzaski itp. Na przewód można dodatkowo założyć przy wtyku mikrofonowym filtr ferrytowy zaciskany np. Filtr EMI RWOK - 15x3,5x25 .

Grzegorz Markowski napisał:
    Zaleca się separowanie galwaniczne pomiędzy radiem i komputerem, wykonane na transformatorach m.cz.

:arrow: Grzegorz Markowski Pod warunkiem że transformatory będą miały bardzo małą histerezę magnetyczną, w przeciwnym razie przy niewielkich prądach m.cz powstaną zniekształcenia sygnału, ponieważ przy przejściu "przez 0"część energii zostanie zużyta na przemagnesowanie rdzenia. Można tego uniknąć stosując odpowiednio dobrany prąd podmagnesowujący rdzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie transoptorów o liniowej charakterystyce, ale moi zdaniem przy prawidłowo wykonanych połączeniach to przerost formy nad treścią.

0
  • #5 28 Lut 2010 17:50
    Grzegorz Markowski

Można również zastosować wielożyłowy kabel ekranowany, ale porządnie ekranowany, w którym poszczególne żyły wiodą sygnały audio i sterujące. W moim przypadku takie rozwiązanie się sprawdziło przy łączeniu komputera z IC-735 przy długości kabla ok. 6m. Po stronie radia był tylko jeden wtyk do złącza ACC, a od strony komputera małe pudełko z dwoma potencjometrami do regulacji poziomów sygnałów audio i dwoma kluczami tranzystorowymi służącymi do załączania PTT i kluczowania nadajnika na CW. Z pudełka wychodziły krótkie kable ekranowane z wtykami mini-jack podłączanymi do gniazd karty dźwiękowej.
    Separacji galwanicznej nie stosowałem pamiętając o tym, aby antenę zawsze uziemiać lub odłączać w stosownej chwili, a połączeń dokonywać w stanie beznapięciowym.

GM

0
  • #6 28 Lut 2010 18:38
    Driver-
    Poziom 38  

:arrow: Grzegorz Markowski Dokładnie, tak jak piszesz. Ja też nigdy nie stosowałem żadnej separacji galwanicznej. Identyczny interfejs, z linku który podałem do mojego schematu, zrobiony przeze mnie używa kolega do FT-2000, który często pracuje z mocą 750W i żadnych ciekawostek przyrodniczych nigdy nie miał. Ale jak ktoś ma nieprawidłowo wykonaną instalacje uziemiającą, zrobi pętle masy, a do tego nie ma symetryzatorów na antenach, które tego wymagają, to zaczynają się "polki" i "oberki". Potem się dziwią że na cyfrówkach kiepsko odbierają. Albo wymyślają różne zbędne "cuda techniki". :P

0
  • #7 28 Lut 2010 18:54
    Elefant70
    Poziom 2  

Witam ponownie.
    Dziękuję wszystkim za wyczerpujące informacje. Postaram się znalezć jeszcze w necie opis wyjść w gniezdzie mikrofonowym i spróbować przy pomocy lutownicy skleić taki interface. Mam jeszcze jedno pytanie. Znalazłem w necie taką stronę:
    IF-10D
    Wynika z tego że IF-10D to zewnętrze gniazdo CAT do którego można podłączyć Interface IF-232. Przypuśćmy że udałoby mi się zdobyć takie gniazdo to czy mogę do tego podłączyć oryginalny interface od Icoma 706? Bo takowy właśnie posiadam. Tylko czy zgadzają się sygnały na we i wy gniazd? Mój If do Icoma z jednej strony posiada we 12V, CAT i jack sygnału audio z drugiej wy DB9 i 2x jack do karty dzwiękowej.
    Dziękuję za cenne wskazówki.
    Sylwek.

0
  • #8 28 Lut 2010 19:20
    Grzegorz Markowski

W sprawie interfejsu RS-232 - CAT Ci nie pomogę, bo tak szybko jak go wykonałem do mojego IC-735, tak szybko go się pozbyłem.
    Mogłem to zrobić, bo 735-tka ma gniazda ACC i nie musiałem mieć interfejsu aby sterować załączaniem nadajnika. Wystarczyły do tego dwa klucze tranzystorowe typu "otwarty kolektor" i złącze ACC. Sterowanie przestrajaniem radia, zmiana pasma, etc., było kłopotliwe, ponieważ IC-735 nie oferuje komunikacji od radia do komputera i ten ostatni nie wiedział czy radio wykonało już polecenie programu czy też nie. Dlatego występowały błędy w transmisji.
    W Twoim przypadku jednak, jeśli nie chcesz korzystać z VOX'a, jest konieczny.
    Myślę, że przed wykonaniem interfejsu, powinieneś opanować stronę analogową tematu i utworzyć prawidłowe połączenia audio.

GM

0
  • #9 28 Lut 2010 20:39
    Driver-
    Poziom 38  

Do połączenia TRXa z komputerem przez RS232 stosujesz taki kabel. Diody są germanowe min. 30V napięcia wstecznego, możesz spróbować dać schottky. Protokół transmisji danych zgodny z TS-440 TS-940, więc w MixW2.xx wybierasz we właściwościach CAT jeden z tych TRXów. Łączysz tym kablem port IF-10D z portem COMx RS232 i gotowe.

0
  • #10 28 Lut 2010 22:09
    sq6ade
    Poziom 40  

Polecam jednak izolację galwaniczna PC<>TRX choć jeśli są spełnione pewne warunki o których napisali koledzy - może to nie być konieczne.

Warto jednak dmuchać na zimne - separacja wykonana amatorsko to grosze.

0
  • #11 28 Lut 2010 23:33
    Elefant70
    Poziom 2  

Zrobię tak jak napisał w swoim poście kol. Driver. Robiłem kiedyś takie połączenia PC<>TRX jak zaczynałem zabawę z emisjami cyfrowymi na Icomie 706. Jeśli połączenia są czyste, bez zwarć a kable odpowiednie, wszystko powinno działać. No chyba że znajdę zewnętrzne gniazdo CAT i Interface od Kenwooda za rozsądną cenę, to pozbędę się problemu z lutownicą i kabelkami. Jak na razie zryłem net i nie znalazłem sprzedającego w/w zabawki. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam Sylwek.

0