Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dopasować moc serwa do wagi pojazdu zdalnie sterowanego?

mirek55555 28 Feb 2010 19:31 2435 5
    mirek55555
    Level 9  
    Witam
    Buduje platformę zdalnie sterowaną, wymiary-140 cm szerokość, 80 cm długość,
    ciężar całkowity ok. 20 kg, i nie wiem jak dobrać odpowiednią moc serwa do wagi pojazdu. Do napędu chcę zastosować silniczki od wycieraczek, będzie to dobry pomysł? Prędkość pojazdu ok. 5 km/h. zasięg do 30 m.
    Chyba że macie lepszą propozycję.
    Proszę o podpowiedz.

Jak dopasować moc serwa do wagi pojazdu zdalnie sterowanego?
    besame
    Level 2  
    Witam,
    a co z tym serwem zamierzasz zrobic?piszesz że do napędu chcesz stosowac silnik od wycieraczek.podstawą dobrego napędu jest dobra przekładnia.
    Jeżeli serwa, to z mocnych poleam
    Hitec HS-815BB
    http://elecena.pl/product/637713/hs-815bb-serwomechanizm-modelarski-hs-815bb
    Serwo Tower Pro 9805
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=9025

obydwa posiadają duży moment obrotowy, ponad 20kg,zależnie od napięcia zasilania.
    Pozdrawiam Marcin
    mirek55555
    Level 9  
    Silnik od wycieraczek chciałem zastosować jako napęd, bo potrzebuje mały zakres obrotów, dla prędkości pojazdu 5 km/h.
    A serwo jako mechanizm do skrętu kół.
    Jeśli są inne prościejsze rozwiązania, to bardzo proszę o podpowiedż.
    Madrik
    moderator of Robotics
    A słyszałeś o przekładniach obrotów? ;) To takie sprytne zbiorowisko kółek zębatych, które pozwalają ci dopasowac silnik do potrzebnych parametrów wyjściowych.

Poza tym, wystarczy kalkulator.

Najprostszy napęd bezpośredni.

Powiedzmy, że silnik ma 1000 obr/min.
    Chcesz uzyskać 5km/h. To 5000m/h - ≈83m/min => 83/1000 = 0,083m - taki powinieneś mieć obwód kół, by uzyskać 5km/h. Koło o obwodzie 8,3cm, czyli o średnicy 2,6cm. Większe koło - większa szybkość. Mniejsze koło, mniejsza szybkość. Oczywiscie moc napędu musi być wystarczająca.

Używając przekładni, możesz dopasować silnik do kół bez ich fizycznego ograniczenia (w ramach rozsądku), dla uzyskania zakładanej prędkości.
    besame
    Level 2  
    a żeby obejśc obliczenia i szukanie kół zębatych często spotykam się z serwem przerobionym na zwykły silnik DC z przekladnia , po prostu wyciągasz elektronike z serwa,pozostaje Ci silnik z przekładniami,spiłowujesz mechaniczną blokade na zębatce i finito.
    a co do serwa na skręt to poleciłbym Ci Tower Pro MG995-minimalnie 13kg momentu,max 15,metalowe tryby.Napewno wystarczy.
    mirek55555
    Level 9  
    Dziękuje za odpowiedz.
    Zależy mi na jak najniższych kosztach dlatego tak kombinuje,
    a z koleji nie zależy mi na małych częściach, bo miejsca jest dużo.