Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Multiscan G500 21" - rozmyty obraz

magik2 01 Sie 2004 23:02 3565 14
  • #1 01 Sie 2004 23:02
    magik2
    Poziom 10  

Witam
    Mam taki problem z tym monitorem, że obraz jest bardzo rozmazany tak, że praktycznie nie da się na nim nic robić i nie można odczytać żadnych znaków nawet z OSD. Obraz jest też chyba zbyt jasny.
    Jutro będę brał się za naprawę, czy to może być wina wyschniętych elektrolitów? Monitor ma 3 lata i jest made in uk.
    Czy ktoś wie może jak go się otwiera, na dole są 2 śrubki a u góry nic oprócz zatrzasków, których nie mogę otworzyć, a nie chcę robić tego na siłe, żeby nie połamać obudowy.

Ma ktoś może do niego schemat i może udostępnić ?

0 14
  • #2 02 Sie 2004 00:06
    magik2
    Poziom 10  

Schemat już mam , był na elektrodzie i jest nawet opis otwarcia chassis :)
    Mam nadzieję, że dam radę.

0
  • #3 02 Sie 2004 09:50
    magik2
    Poziom 10  

Otworzyłem już obudowę i odkręciłem okratowanie. Ma ktoś może jakieś sugestie co sprawdzić na początek ?

Mam małe doświadczenia w naprawie takich urządzeń, wymieniałem jedynie tranzystor mocy w swojej starej 15" i kondensatory odchylania pionowego w moim telewizorze sony.

W tym monitorze elektronika jest bardzo skomplikowana i nie wiem czy dam radę. Może ktoś coś podpowie ?

0
  • #4 02 Sie 2004 10:17
    radoslaw13
    Spec od monitorów

Witam
    Jeżeli masz rozmyty obraz i troche jaśniejszy, to możesz mieć upływność między S2 i S3 w kineskopie. Pozostaje wtedy przestrzelenie kineskopu generatorem WN. Czasami przy upływności są objawy bardzo charakterystyczne - rozmycie obrazu pogłębia się przez pierwsze sekundy, lub jasność lekko zmienia się. Brak tych objawów nie wyklucza upływności ale pozostawia wątpliwość: kineskop czy trafo. Jeżeli nie masz generatora WN spróbuj wyregulować ostrość na trafie i sprawdź co się dzieje po czasie.

0
  • #5 02 Sie 2004 11:42
    magik2
    Poziom 10  

Kręciłem tylko trochę FOCUSEM 1 i 2 na trafie, ale to nic nie zmienia. Słychać też takie świerszczenie na wysokich, chociaż może to normalne w tak dużych monitorach i 2,5kV, nie wiem. Moja 15" też buczy, ale są to bardziej niskie dźwięki i trochę ciszej. Niestety nie mam generatora, ani oscyloskopu, muszę zadowolić się tylko multimetrem.

Pod tymi linkami można zobaczyć jak to mnie więcej wygląda, zdjęcia są nie najlepszej jakości bo robione kamerką internetową, ale w rzeczywistości wygląda to bardzo podobnie.
    http://zspawel.w.interia.pl/1.jpg
    http://zspawel.w.interia.pl/2.jpg

Objawy występują na obydwu wejściach d-sub i bnc. Nie zmieniają się z czasem, chociaż osoba od której go odkupiłem twierdziła, że taki obraz robi się dopiero po dwóch godzinach, a wcześniej jest ok.

Po włączeniu jak pojawia się tabelka o braku sygnału, to monitor jest bardzo jasny, normalnie tło chyba powinno być ciemne, czarne, a jest jasno szare i widać już 2 druty od trinitrona. To chyba nie jest normalne, prawda?

Znalazłem w necie chyba rozwiązanie tego problemu i będę próbował. Polega na wymianie rezystora na płytce A przy kineskopie. Podobno jest to częsta usterka w tych monitorach i dell p1110.

Słyszałem, że można wgrać zawartość eeprom-a i2c, bo czasami dane zostają utracone i monitor wtedy źle chodzi lub wcale nie działa, czy to prawda? Czy ma ktoś może taki pliczek, mogłbym wylutować tego eeprom-a i zaprogramować na nowo, chociaż nie wiem czy wtym przypadku to ma sens?

0
  • #6 03 Sie 2004 13:58
    magik2
    Poziom 10  

Udało mi się go trochę podreperować, ale jeszcze nie jest dobrze.
    Po pierwsze dolutowałem rezystor 10M do R459, który idzie na G2 w kineskopie i jasność obrazu jest teraz ok, po włączeniu widać ramkę z informacją o braku sygnału na czarnym tle.
    To podobno częsty problem w tych monitorach, znalazłem to na jakimś zagranicznym forum.
    Niestety ostrość wciąż kiepska, obraz jakby trochę rozmyty w płaszczyźnie poziomej. Podkręciłem jeszcze FOCUSem na trafie i przy 1 skręconym na maxa, a 2 na min mam najlepszą ostrość, ale i tak małych literek nie idzie czytać, jest coś nie tak jeszcze.
    Próbowałem coś poprawić w OSD, ale też nic to nie dało.
    Napięcie na G2 mam teraz 477V, a przed dolutowaniem rezystora 635, a według schematu powinno być 522.
    Żadnych zimnych lutów nie widać, wcześniej sprawdzałem płytkę D, tą od trafa i odchylania i kondensatory, które zdążyłem sprawdzić były dobre, tranzystory wszystkie też.
    Zasilacz podaje idealne napięcia.
    Co jeszcze może być nie tak?
    Przy kineskopie są jeszcze prki h. tpp, ych, ybh, ale wolę ich nie ruszać.

Gdyby dało się dalej kręcić FOCUSami na trafie to mógłbym ustawić idealny obraz, więc myślę, że jest coś z napięciami.
    Jak wejdę w service mode i włączę taki testowy ekran, gdzie jest biała plansza na czarnym tle, to widać jak troszeczkę przesuwa się na czarnym tle w płaszczyźnie poziomej o ok. 1-2mm i krawędzie tego białego prostokąta nie są ostre tylko trochę rozmyte i jakby ciemno-zielone.

0
  • #7 06 Paź 2004 04:33
    Krysek
    Poziom 11  

magik2 napisał:
    Jak wejdę w service mode i włączę taki testowy ekran, gdzie jest biała plansza na czarnym tle, to widać jak troszeczkę przesuwa się na czarnym tle w płaszczyźnie poziomej o ok. 1-2mm i krawędzie tego białego prostokąta nie są ostre tylko trochę rozmyte i jakby ciemno-zielone.

Czy moglbys zdradzic tajemnice jak sie wchodzi w service mode ?

0
  • #8 06 Paź 2004 09:07
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    O, ja też bym bardzo prosił o uchylenie rąbka tajemnicy.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 13 Paź 2004 19:22
    learnpixel
    Poziom 13  

Mam problem z jasnością w monitorze HP P1110, czyli takim samym jak w temacie. Czy rezystor o którym jest mowa, należy przylutować do R459 szeregowo, czy równolegle?

0
  • #11 31 Paź 2004 15:46
    learnpixel
    Poziom 13  

Co do trybu serwisowego, należy wyłączyć monitor, przytrzymać enter (środkowy klawisz), włączyć monitor, puścić enter, nacisnąć enter i trzymając enter nacisnąć lewy klawisz. Wyskoczy monit o hasło serwisowe. Sprawdzałem na DELL P790 i HP P1110, ten ostatni to inaczej Sony Multiscan G500.

0
  • #12 10 Sie 2005 16:42
    wlserwis
    Poziom 13  

learnpixel napisał:
    ...HP P1110, ten ostatni to inaczej Sony Multiscan G500.

HP p1110 To NIE jest SonyG500, to Nokia 445!
    Sony G500 siedzi w HP p1100.

0
  • #13 07 Cze 2006 21:09
    StahlRat
    Poziom 1  

temat stary, ale monitor tez, metoda wejsca w service mode jest wlasciwa, ale pojawia sie pytanie: jakie sa domyslne kody stosowane w NOKII 445? pojawia sie okno z 4 polami cyfrowymi, ale chyba 10000 kombinacji ine bede sprawdzac, bo zdaze zepsuc monitor wlaczaniem ciaglym nim trafie ;]

0
  • #14 08 Cze 2006 22:24
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Też się podłączam do tematu chociarz moja jeszcze ubita ale, bo spadła włączona ze stolika i chasis pękło i kilka kondzi od zadużego napięcia. , jestem dobrej myśli.

0
  • #15 21 Cze 2006 14:52
    rubin714
    Poziom 15  

nokijne miały 7711 lub ew 1177

0