Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czyszczenie masy rezystorów i kondków ceramicznych

bakardi 01 Mar 2010 00:05 861 6
  • #1 01 Mar 2010 00:05
    bakardi
    Poziom 12  

Witam

Mam masę rezystorów po demontażu, problem w tym że wszystko jest zakurzone i strasznie mnie to wkurza. Jaka jest możliwość wyczyszczenia takiej drobnicy? Na pierwszą myśl wpadło mi żeby wsypać te wszystkie rezystory do miski z wodą i z płynem do mycia naczyń, lecz nie wiem czy przez taką kąpiel nie uszkodzę wszystkich rezystorów.

No i taka sama sprawa jest z kondesatorami ceramicznymi, w jaki sposób je wyczyścić?

Pozdrawiam :)

0 6
  • TermoPasty.pl
  • #2 01 Mar 2010 00:13
    palmotor
    Poziom 13  

Śmiało do wody z tym, później możesz suszarką do włosów suszyć (około 120*C tuż na wylocie). Nie raz myłem całe płytki w wodzie z płynem, suszyłem i za 15 minut szły do użytku.

0
  • TermoPasty.pl
  • #3 01 Mar 2010 00:13
    artur527
    Poziom 17  

Witam !
    Ja proponowałbym jednak włożyć elementy do jakiegoś pojemnika przykryć jakąś drobną siateczką i sprężonym powietrzem przedmuchać.
    Wodę bym odradzał.

0
  • #4 01 Mar 2010 06:37
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Najlepsza jest myjka ultradźwiękowa załadowana benzyną ekstrakcyjną albo izopropanolem. Niestety trzeba mieć taką zabawkę lub zaprzyjaźnionego zegarmistrza (o którego już trudno).

0
  • #5 01 Mar 2010 08:18
    palmotor
    Poziom 13  

Ale komplikujecie trywialny temat. Nie wiem jak się zachowuje benzyna myjce ultradźwiękowej, ale bez myjki kurzu na pewno nie zmyje, a tylko rozmaże :D
    Co się tak wody boicie, 80*C i każda cząsteczka wody znika po chwili (w 20*C po dłuższym czasie).
    Wnosiliście kiedyś namarznięty telewizor do domu ? Cały się mokry zrobi (tłumaczyć chyba nie muszę dlaczego), włącznie z elektroniką...

0
  • #6 01 Mar 2010 12:17
    leszek.b
    Poziom 29  

Woda przyjacielem człowieka.
    Dlaczego chcesz to myć -takie chodliwe te opory
    Może jako złom sprzedać
    Proponuje posolić popieprzyć i za okno wypieprzyć. od co.

0
  • #7 01 Mar 2010 15:53
    bakardi
    Poziom 12  

leszek.b napisał:
    Woda przyjacielem człowieka.
    Dlaczego chcesz to myć -takie chodliwe te opory
    Może jako złom sprzedać
    Proponuje posolić popieprzyć i za okno wypieprzyć. od co.

wszystkie te kondziołki i oporki dostałem a więc nie będę tego wywalał bo nie raz mi trzeba jakiegoś jednego rezystorka a musze do sklepu jechać. Na pewno sie przyda! :)

Skoro mówicie że nic sie nie stanie do wrzuce wszystko do wody i tyle :D

Dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam !! :)

0