Różnica technologiczna między plazmą i LCD
Panele telewizyjne w których zastosowano plazmę lub LCD mogą wyglądać podobnie, jednak na płaskim ekranie i cienkim profilu różnice się kończą. Telewizory plazmowe wykorzystują matrycę zbudowaną z drobnych komórek wypełnionych gazem, w których pod wpływem precyzyjnie przyłożonego wysokiego napięcia powstaje plazma, a wraz z nią odpowiednio emitowane światło. LCD natomiast to wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jego budowę najprościej określić jako kryształy upchane między dwoma powłokami szkła, które tworzą obraz wskutek różnej ilości przyłożonego ładunku elektrycznego. Każda ze wspomnianych tu technologii ma swoje wady i zalety.
Czy jest jakaś różnica w jakości obrazu między plazmą, LCD a telewizorami CRT?
Zarówno Plazma jak i LCD wyświetlają bardzo dobrą jakość obrazu, chociaż niektórzy specjaliści w dziedzinie kina domowego i gier nadal uważają, że telewizory CRT są najlepszym rozwiązaniem ze względu na odwzorowanie kolorów. Niemniej plazmy najnowszej generacji mają obraz niemal doskonały, a wraz z nimi dalszy rozwój przechodzą ekrany LCD, którym producenci dodali niedawno podświetlenie LED.
Ci sami specjaliści twierdzą, że telewizory plazmowe wyprzedziły LCD o jeden mały kroczek. Powodem jest lepsze odwzorowanie czerni, a co za tym idzie lepszy kontrast i szczegóły w ciemnych scenach. W technologii LCD jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ponieważ warstwa ciekłokrystaliczna jest podświetlana od tyłu, a światło wycieka między pikselami. W ten sposób czerń wydaje się być ciemną szarością. Niemniej w coraz nowszych generacjach następuje widoczna poprawa.
Co daje przewagę plazmie nad LCD?
Zasadnicza sprawa to wspomniana już głębokość czerni. Plazma może poszczycić się również lepszymi kątami widzenia. Użytkownicy paneli LCD dostrzegają zmiany jasności kolorów, natomiast plazma wyświetla je bardzo stabilnie. Należy jednak zaznaczyć, że na rynku pojawia się coraz więcej telewizorów i monitorów LCD dorównujących pod tym względem plazmie.
Zwolennicy plazmy zwrócą również uwagę na tendencję niektórych LCD do rozmywania obrazów, szczególnie szybkich, z jakimi ma się do czynienia oglądając sport czy dynamiczną akcję w filmach. Choć to prawda, to nowe generacje ekranów ciekłokrystalicznych poprawiły się w tej kwestii na tyle, że różnica między konkurentami w wydajności jest znikoma i z czystym sumieniem możemy pominąć tą kwestię.
Najważniejszą zaletą plazm dającą przewagę nad kuzynami LCD jest cena, szczególnie w ekranach o dużej wielkości. W zależności od rozdzielczości, plazma jest nadal w stanie pokonać porównywalne wielkością modele ciekłokrystaliczne. W Polsce plazmy sprzedawane są zazwyczaj w rozmiarach 42-63 cali, a najtańsza standardowa rozdzielczość 1024x768 przy rozmiarze 50 cali można kupić już za 3000zł, gdzie ekran LCD w tym rozmiarze to kwestia niemal 5000zł. Oczywiście można znaleźć 32” ekrany, jednak LCD w tym rozmiarze mają lepszą ofertę, niemniej 60-calowe giganty plazmowe są nadal dużo tańsze niż konkurencja.
Co daje przewagę LCD nad plazmą?
Poza coraz większą konkurencyjnością cenową, telewizory LCD mają przewagę nad plazmą w wielu innych dziedzinach. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyższą rozdzielczość natywną przy takim samym rozmiarze matrycy. Technologia ekranów ciekłokrystalicznych to również mniejsze zużycie energii elektrycznej, nawet dwukrotne przy modelach produkowanych z myślą o ekologii. Dzieje się to jednak kosztem utraty jasności obrazu.
Telewizory LCD są lżejsze niż plazmowe tej samej wielkości, co zdecydowanie ułatwia przestawianie, jak również powieszenie na ścianie. Dzieje się tak dlatego, że matryce LCD pokryte są tworzywem sztucznym, natomiast w plazmach ustaliła się tendencja do wykorzystywania szkła jako pokrywy ekranu.
Zwolennicy LCD mogą zarzucić plazmom zmniejszoną żywotność. Wczesne modele faktycznie miały tendencję do utraty jasności po 20.000 godzin pracy, jednak wiele telewizorów plazmowych dostępnych obecnie na rynku wydłużyło ten czas do 60.000 godzin, co daje wynik równy ekranom ciekłokrystalicznym. Oznacza to 7 lat żywotności przy włączeniu telewizora na 24 godziny w ciągu doby.
W ubiegłym roku nastąpił przełom w produkcji paneli LCD poprzez zmianę podświetlenia matrycy. Tradycyjnie korzystano z lamp fluorescencyjnych, które zastąpiono podświetleniem LED, co przyniosło znaczącą poprawę odzwierciedlenia kolorów i jasności. Dostępne są dwa rodzaje oświetlenia – bezpośrednie i krawędziowe. Pierwsze jest zdecydowanie lepsze, ponieważ umożliwia wyłączenie podświetlenia w niektórych częściach monitora, a przez to zwiększa się kontrast obrazu. Drugi typ polega na rozmieszczeniu wzdłuż krawędzi szeregu diod, których światło odbija się równomiernie od lustra i oświetla całą matrycę. Metodę tą stosuje się w większości odbiorników telewizyjnych LCD pojawiających się na rynku. Warto zwrócić uwagę na ten typ telewizorów wybierając się na zakupy, jednak nie należy mylić podświetlenia LED z nową technologią OLED (Organic Light-Emitting Diode). Telewizory produkowane w tej technologi charakteryzują się bardzo wysoką ceną i są niedostępne na naszym rynku. W Korei można kupić 15” TV OLED za „jedyne” 2500 dolarów.
Na niekorzyść plazmy przemawia również fakt wypalania się ekranu. Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy stały obraz pozostaje zbyt długo na ekranie. Wygląda to jak odciśnięte znamię, bądź jak coś w rodzaju ekranowego ducha. Nowsze technologicznie plazmy są mniej podatne na tego typu wypadki, jednak problem nie został usunięty do końca. Pocieszające, że „duszki” znikają same po kilku dniach.
Co wybrać dla siebie – plazma czy LCD?
Jeśli wybierasz się po zakup wielkiego telewizora – mówimy o rozmiarze 50 cali i więcej – zdecydowanie doradzamy plazmę. To naprawdę doskonały wybór za rozsądną cenę i chociaż LCD oferuje lepszą rozdzielczość, to nadal plazma ma przewagę pod względem jakości obrazu i ceny. Osoby, które decydują się na zakup wielkiego ekranu powinny jednak zwrócić uwagę na wbudowany tuner cyfrowy przy obu typach telewizorów. Niektóre odbiorniki nadal są wyposażone jedynie w tuner analogowy przez co obraz wygląda tragicznie.
Dla przyszłych użytkowników nowoczesnego telewizora w zakresie 17-42” doradzamy LCD, które są oferowane w coraz przystępniejszych cenach a do tego są cieńsze i bardziej gustowne w porównaniu z telewizorami CRT.
Podczas wyboru weź również pod uwagę w jakim otoczeniu będziesz oglądał telewizję. Tradycyjnie przyjęło się, że LCD sprawdzi się w ciągu dnia, natomiast plazma będzie lepszym wyborem do ciemnych pomieszczeń nie tylko ze względu na głębszą czerń, ale również przez szklaną powłokę. Niemniej nowoczesne produkty plazmowe Pioneer Kuro czy najnowsze Panasonic z powłoką antyrefleksową, jak również panele LCD z podświetleniem LED i coraz lepszym odzwierciedleniem czerni sprawiają, że wcale nie trzeba kierować się tradycjami w wyborze. Najnowsze produkty sprawdzą się w każdym otoczeniu.