Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG L1750S (AI-0066) - ominięcie zabezpieczenia w inwerterze

01 Mar 2010 12:54 5497 13
  • Poziom 9  
    LG L1750S (AI-0066) - ominięcie zabezpieczenia w inwerterze LG L1750S (AI-0066) - ominięcie zabezpieczenia w inwerterze

Czy przyłożenie do pin(2) OVP 2 volt spowoduje ominięcie zabezpieczenia które wyłącza podświetlenie?

Mam 2 trafo spalony i chciałbym aby mi działało choć połowę podświetlenia tj. po 1 świetlówce (standardowo 4)
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 18  
    W/g mojej wiedzy nic to nie da bo sterownik analizuje nie tylko stany na powrocie, ale i inne i będzie blokował całe podświetlanie. Trochę to skomplikowane ale ja przy takim uszkodzeniu montowałem moduł z innego monitora( zazwyczaj zasilaczo-inwerter ) albo sam inwerter. Wiąże się to z odpowiednią możliwością mechanicznego umocowania nieoryginalnego zamiennika. Napięcia zasilania, on-off i jaskrawości zazwyczaj są standardowe. Można też i najlepiej by było poszukać trafka (bazar elektrody)
  • Poziom 9  
    Hmm - inne stany?
    Jednak uważam że tylko ten stan może być inny ponieważ uszkodzone jest uzwojenie wtórne jednego trafo. Poza tym cały układ ok. :)

Zamówiłem całą płytkę z chin za jedyne 40$ ale będę miał dopiero ją za 2 tygodnie.

Na razie potrzebuję by ten układ działał na 1 bloku, drugi można odciąć - lub zablokować zabezpieczenie.

Dołączam datasheet układu:
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 26  
    sCooBy^ napisał:
    <...>
    Czy przyłożenie do pin(2) OVP 2 volt spowoduje ominięcie zabezpieczenia które wyłącza podświetlenie?

Na pewno nie. Należy także dostarczyć/zapewnić napięcie sprzężenia zwrotnego do pinu 9 (FB - feedback). Zresztą jak przecież wynika ze schematu: pochodzi z punktów LV1,LV3, następnie przez rezystory R4,R20, prostowane przez diody D10,D1, potem R12.
    Być może gdyby jedna z tych świetlówek (domniemywam nr 1 i nr 3) była sprawna (świeciła), wystarczyłoby dobrać rezystory R1,R2,R19,R5, generalnie zapewne trzeba zwiększyć ich łączną rezystancję, aby wzrosło napięcie (notabene nie wiem po co są aż cztery R równolegle, no ale być może poducent jakis w tym zamysł miał).
    Lub zapewnić, aby napiecia zmienne były pobierane przez rezystory R4,R20 ze świecących świetlówek (hm, trochę zabrzmiało jak masło maślane ;-)). Tzn. w tym przypadku, skoro masz sprawny T1, i prawdopodobnie zapalają się HV3, HV4, podłaczyć jakoś LV1 do świetlówki nr 4, zamiast nr 1. (domniemywam, że punkt LV3 jest podłaczony do świelówki nr 3).
    Ale tak jak napisał @Bąk Andrzej cała ta operacja jest rzeklbym dosyć niepewna, zwlaszca, jeżeli masz nieduże doświadczenie w elektronice. No ale z drugiej strony, skoro masz zamówiony nowy moduł oraz masz na to ochotę, co szkodzi poeksperymentować... Tylko uważaj, bo napięcie zasilające świetlówki wynosi około 600V... Zabić nie zabije, ale przyjemne nie jest, zresztą patrz p.13:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1588929.html

;-)

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 9  
    Czyli wystarczy podłączyć LV do działających świetlówek? Oraz OVP?

Ten schemat to nie do końca taki jak ma być ponieważ w tym monitorze układ to AI-0066.PCB - niestety w necie brak schematu...

Wg. datasheet tego układu - nie ma wymaganego prądu minimalnego na FB

A jaki powinien być on (prąd na FB) standardowo?
  • Poziom 13  
    Proponuję na wejściu SST (p4) układu OZ960 zwiększyć pojemność do wartości 47...100uF/25V. Powinien znacząco się wydłużyć czas świecenia monitora.
    Jeśli ta operacja się powiedzie (monitor znacznie wydłuży czas świecenia przed zanikiem obrazu) to równolegle z kondensatorem podpiętym do p4 podłączyłbym rezystor 0.47...2Mom. Myślę, że 1Mom byłby najwłaściwszy.
    Po takiej operacji sprawna sekcja inwerterów powinna działać prawidłowo. Skutkiem ubocznym tej operacji będzie brak możliwości regulacji jasności świecenia.
  • Poziom 9  
    A co z OVP?
  • Poziom 13  
    sCooBy^ napisał:
    A co z OVP?

Sposób "naprawy" który podałem wcześniej omija wszelkie zabezpieczenia.
    Osobiście nie polecam takiego rozwiązania jako sposób na naprawę ale na chwilę można takie coś zrobić. Często w takim stanie łatwiej można sprawdzić co naprawdę jest uszkodzone i to naprawić.
  • Poziom 9  
    Jaki to ma być kondensator? 47...100uF/25V +/- ??
  • Poziom 13  
    sCooBy^ napisał:
    Jaki to ma być kondensator? 47...100uF/25V +/- ??

Może być dowolny z podanego zakresu.

Jak dobrze pamiętam to przy pojemności 22uF ekran świeci kilka sekund. A przy 100uF lub nawet 220uF kilkanaście a może i około minuty.
    Na początek wstawiłbym 100uF/25V.

Oczywiście mam na myśli najpopularniejszy kondensator elektrolityczny. Przy okazji - uwaga na polaryzację.
  • Poziom 9  
    A jaka jest poprawna? (-) do SST ??
  • Poziom 13  
    sCooBy^ napisał:
    A jaka jest poprawna? (-) do SST ??

+ do SST a - do masy zasilacza.
    Proszę wybaczyć ale czytając ostanie pytania kolegi nie wróżę sukcesów w naprawie.
    Przy okazji - na tym module jest pełne napięcie sieci. A nawet po wyłączeniu z prądu może być naładowany kondensator sieciowy, który może zrobić krzywdę.
  • Poziom 9  
    Co pan na to:
    "I didnt fix it but I fooled it and It was easy. On the 20 pin oz960 which is a ccfl controller I noticed that pin 10 was rising and staying well above 2.75v thresehold,( more like 3.75v) this will allow the Backlight to start up for a second or two then turn off. The reason for this is pin 9 is low allowing the oz960 to not monitor overcurrent on start up. then as pin 9 rises in voltage pin 10 should be falling in voltage, but mine doesnt. So an easy fix is to put a LED from pin 10 to ground This holds pin 10 to around 2.4v, normal operating voltage."

Bo poprzedni sposób nie działa, po podłączeniu kondensatora nie pojawia się obraz.