Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Espace IV 1,9 dci problem z czujnikiem zapięcia pasów

01 Mar 2010 16:11 3972 12
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich !

mam super ciekawą zagwostkę

po uruchomieniu auta świeci mi się kontrolka nie zapięcia pasów bezpieczeństwa (pomimo, że są zapięte) i kontrolka błędu poduszki powietrznej. Oprócz tego niemiłosiernie denerwujący sygnał (pip, pip,pip,itd).
    Po przejechaniu kilku km i ponownym odpaleniu auta kontrolka poduszki gaśnie, ale kontrolka braku zapięcia pasów nadal świeci i wyje.
    Po następnych kilku km (kiedy auto już się zagrzeje) kontrolka pasów zaczyna mrugać (raz widzi zapięte pasy a raz nie, reaguje z 2 sekundowym opóźnieniem na wpięcie pasa).
    Więc jedziemy dalej i... kontrolka naprawia się samoczynnie, widzi od razu, że siedzę i mam zapięte lub rozpięte pasy.
    Byłoby ok, gdyby nie fakt, że problem się powtarza za każdym razem, gdy zostawię auto na 10 minut.

Byłem na clipie, wykasowali błąd, ale pojawił się ponownie, alternator ładuje 14,3, aku załadowany na maxa (myślałem, że tu tkwi problem). Mechanik zalecił wymianę całej wiązki fotela, ale według mnie ona nie jest uszkodzona bo ostatecznie działa po nagrzaniu silnika.

Czy któryś z kolegów z zamiłowaniem elektryczno - elektronicznym może coś poradzić?
    O co tu chodzi? Czy rzeczywiście trzeba wymieniać całą wiązkę?

Pozdrowionka
  • Poziom 18  
    Prawdopodbnie masz gdzieś przetartą wiązkę fotela i zwiera do masy.Podwinduj fotel do góry(regulacją) i obejrzyj wiązkę czy nie jest przetarta,przycięta.Jeśli nic nie widać pozostaje ci znależć dobrego elektryka.
  • Poziom 9  
    Własnie to jest dziwne. Fotel był już odkrecony, wiazka i kostka na końcu jest ok. Brak reakcji po poruszaniu nią, jedyna reakcja pozytywna następuje po zagrzaniu auta. A niestety częściej mam krótkie trasy niż 20 km :(
  • Poziom 18  
    No to zrób tak-gdy ci świeci kontrolka(masz zapięty pas) zapnij pas pasażera.Jeśli kontrolka zgaśnie(a na siedzeniu obok nikt nie siedzi) to znaczy że uszkodzona jest mata obecności pasażera(znajduje się w siedzisku fotela).
  • Poziom 9  
    doktorze333,

byłem właśnie w aucie wypróbować Twój patent. Niestety nie zadziałało, w fotelu pasażera nie mam czujnika zapięcia pasów :(

Szukam dalej pomysłów, ale obawiam się, że bez wizyty bardzo kosztownym ASO nie obędzie się ;-(
  • Poziom 18  
    Właśnie mam takiego z 2004r i w nim czujnik jest. Kontrolka zapala się w momencie gdy ktoś siądzie na siedzeniu pasażera. Szkoda że nie znasz defektów z clipa(wspomniałeś że zapaliła się także kontolka airbag)
  • Poziom 9  
    Czy u Ciebie przy zapięciu pasa pasażera też jest kabelek prowadzący do czujnika?
    u mnie nie kabelek do czujnika jest tylko przy fotelu kierowcy.

a dokładnie to są takie objawy przy zapiętym pasie:
    - zimny silnik - świeci kontrolka niezapiętych pasów i poduszki, jadę chwilę, gaszę i odpalam jeszcze raz

- średnio nagrzany silnik - gaśnie kontrolka poduszki, zaczyna mrugać kontrolka niezapiecia pasów (raz widzi, że mam zapięte a za chwilę nie i znowu piszczy, jadę dalej do momentu aż silnik się nagrzeje - zazwyczaj do drugiej kreski, kontrolka reaguje z opóźnieniem 2-3 sekund na wpięcie pasa,

- nagrzany silnik - wszystko gra, kontrolka natychmiast reaguje na wpiecie/wypiecie pasa.
  • Poziom 18  
    Jest kabel do zamka pasa i kierowcy i pasażera.Sygnał zapięcia pasa(masa) kierowcy idzie po kablu bezpośrednio do wskaźników więc albo masz gdzieś wiązke przetartą(bądź skorodowaną)albo wariuje zestaw wskaźników.Chyba jednak nie obędzie się bez dokładnej diagnozy.
  • Poziom 9  
    ciekawe, czy to, że u mnie nie występuje ten kabelek przy zapięciu pasażera to po prostu taka wersja auta czy ktoś wcześniej to wymontował i zastapił wpięciem bez kabla?
    zrobiłem tym autem 30 tys. km i dopiero teraz po zimie mam takie objawy
  • Poziom 9  
    2003, 1,9dci, 85kw, wersja Expession
  • Poziom 18  
    Sprawdziłem i faktycznie nie w każdym był-tylko razem ze sterownikiem o ścieżce diagnostycznej Vdiag 2C.Także żeby mieć pewność musiałbyś mieć identyfikację sterownika airbag(można podglądnąć przez clipa)
  • Poziom 21  
    Ja mam Opla Vectre B i kiedyś potrzebowałem wyjąć fotel kierowcy i pod nim jest kostka do AIRBAG i do pasów, nie wiedziałem jednak wtedy że po odpięciu tej kostki i po włączeniu zapłonu komputer wykrywa i widzi błąd nawet po wpięciu tej kostki i przykręceniu fotela. Mój znajomy miał ten sam problem, usunął błąd u elektryka ale po jakimś czasie znowu mu się pojawił i elektryk powiedział mu że musi wymienić tą kostkę pod siedzeniem bo mu nie łączy i komputer widzi błąd. Może po prostu sprawdź czy ta kostka nie jest obluzowana i czy żaden przewód z wiązki fotela nie jest luźny.