Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem DC,Jak rozwiązać sprawę zmiany obrotów?

01 Mar 2010 16:16 3201 3
  • Poziom 9  
    Witam !
    Znalazłem na necie schemat, który w/g mojej oceny, spełniałby moje oczekiwania.
    Będzie on miał zastosowanie w pływającym. modelu łodzi.
    Polaryzując odpowiednio wejścia A i B uzyskuje się zmianę kierunku obrotów, a zmieniając wartość napięcia na tych wejściach, zmienia się prędkość obrotów.
    Jak rozwiązać sprawę z tymi zmianami i jakie elementy powinny być zastosowane w/w schemacie?

Mój silnik pracuje na max napięciu 7 V i max prądzie 7 A.
  • Poziom 27  
    ogólnie tak:
    - sygnały A i B muszą pochodzić z jakiegoś sterownika o bardzo dużej szybkości i odpowiedniej wydajności prądowej. Zbyt wolne przełączenie zakończy się spaleniem jednej gałęzi.
    - zmiana prędkości polega na regulacji wypełnienia PWM wybranego sygnału (drugi pozostaje niezmieniony)
    - oba sygnały muszą być podciągnięte do zasilania lub masy przez jakiś rezystor, aby uniknąć stanó nieustalonych i niepełnego otwarcia w przypadku braku sygnału sterującego.

Poza tym życzę powodzenia. Psychicznie się przygotuj do palacych się tranzystorów.
  • Poziom 17  
    OldSkull bzdury opowiadasz.
  • Poziom 41  
    Na portalu aukcyjnym są dostępne dwukierunkowe regulatory. Oczywiście bez reklamowanego hamulca.
    Spełnią twoje oczekiwania, sam swego czasu używałem do motorówki.
    Będziesz musiał tylko dokupić wentylator 5V do chłodzenia w przypadku zakrytej obudowy łódki.
    I odbiornik z aparaturą dwukanałową.

Regulator obrotów samochodowy 320a rc (5732731289)
    Regulator obrotów samochody łodzie 4,8-9.6v 320a (5730369466)
    Elektroniczny regulator obrotów do modeli R/C (5642969993)
    Wentylator ślizgowy 30x10 5v 7000rpm 2 przewody (5663853940)
    Wentylatorów szukaj wysokoobrotowych.

Sterowanie silnikiem DC,Jak rozwiązać sprawę zmiany obrotów? Sterowanie silnikiem DC,Jak rozwiązać sprawę zmiany obrotów?