Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak mogę pomierzyć masę powietrza?

figa_miga 01 Mar 2010 18:55 3679 20
 • #1
  figa_miga
  Level 19  
  Myśle że dział najodpowiedniejszy

  Potrzebuje określić mase powietrza i nie mam za bardzo pojęcia jak do tego podejść. Czy kupić fabryczny i pewne drogi miernik czy spróbować zaadaptować coś z motoryzacji (ale i tak trzeba to jakoś wyskalować).

  Przyjmuje że dmuchać będzie zwykły nawiew stosowany w piecach, Parametry takiej dmuchawy to ok 280m³/h. Czyli w ciągu godziny może przewałkować 336kg powietrza.

  Ktoś może miał styczność z takim tematem?
 • #2
  unitral
  User under supervision
  A co konkretnie potrzebujesz zmierzyć ?
 • #3
  figa_miga
  Level 19  
  Potrzebuje wiedzieć jaka faktycznie masa podawana jest przez dmuchawe, Przepływ będzie dodatkowo regulowany/ograniczany (obroty dmuchawy, albo klapka)
 • #4
  unitral
  User under supervision
  Są fabryczne przepływomierze, ale żeby wyskalowane były w kg to jeszcze nie widziałem.
  Myślę że najprościej będzie zamontować dowolny przepływomierz a masę obliczyć samemu.
 • #5
  konik83
  Level 16  
  Żeby znać masę, musisz znać gęstość. Gęstość znajdziesz w tablicach termodynamicznych. Gęstość zmienia się zależnie od temperatury i wilgotności, więc jeśli te parametry będą ci się zmieniać, to zmianie ulegnie też masa tłoczonego powietrza.
  Jeśli potrzebujesz b.dokładnych informacji to będziesz musiał monitorować na bieżąco temperaturę (sucha/wilgotna) i ciśnienie tłoczonego czynnika.
 • #6
  figa_miga
  Level 19  
  Powietrze będzie "pokojowe" więc parametry wiele się nie zmienią. Nie patrzyłem w tablice, ale w takich warunkach masa chyba nie zmieni się bardziej jak o kilka-kilkanaście %
  O ile nie potrzebuje dokładnie wiedzieć że kg to kg o tyle przydało by się wiedzieć że dmucha na 20% a nie 100. Takim przyrządem chciał bym zlinearyzować jej wydatek.

  Klapka lub regulacja obrotów na pewno nie będzie liniowa
 • #7
  konik83
  Level 16  
  Jeśli dopuszczasz błąd na poziomie kilkunastu procent, to przyjmij gęstość 1,2kg/m3. Mnożąc to przez przepływ w m3/h dostajesz masę tłoczonego powietrza.
 • #8
  Sławek K
  Level 22  
  Musisz troszeczkę wrócić do mechaniki płynów. Jeżeli zależy Ci na dokładności to korzystaj z równania Bernulliego i pomiaru wartości w kanale przyrządami.

  Jeżeli natomiast potrzebujesz obliczeń zgrubnych to określ pole przekroju kanału, pomóż to przez prędkośc przepływu, pomnóż przez 0,8 i masz wydatek. teraz już tylko obliczyć masę. Przyrządem do pomiaru prędkości może być anemometr , ale czy pomiary dla kanału o małym przekroju będą dokładne? Na potrzeby szacunku raczej tak....
  pozdrawiam Sławek
 • #9
  figa_miga
  Level 19  
  Myślałem o czymś takim Link

  Coś z rodziny Termoanemometrów, albo płytka, albo drucik. Klapka może dodatkowo zniekształcić faktyczną wydajność po zdjeciu przepływki.
  Jak widać istnieją przepływki z wyjściem cyfrowym, więc zapewne są już kompensowane temperaturowo.
 • #10
  Informacja
  Level 18  
  Na potrzebę szacunku, nawet użycie klapki wznoszącej się wraz z rosnącym przepływem, a więc i siłą nacisku na klapkę będzie wystarczające.
  Przepływ gazów to nie bardzo proste zjawisko.
  prędkość powietrza w kanale będzie różna w różnych jego punktach, i zależna od miejsca zainstalowania czujnika pomiarowego.
  Do pomiaru może służyć czujnik różnicy ciśnień zainstalowany w ten sposób że do jednego impulsu powietrze wpada a z drugiego jest wyciągane przez strugę powietrza.
  Jeśli nie potrzebna jest idealna dokładność, można użyć tensometru i przymocowanej do niego niedużej płaskiej powierzchni (klapki) umieszczonych najlepiej w centrum przepływu, z dala od zakrętów kanału.Tensometr to opornik o rezystancji zależnej od siły która go odkształca.
  Do sterowania +- będzie to wystarczająca zabawka.
  Mostek (np podpięty do komparatora z układem dwuprogowym i dającym impulsy na otwieranie czy zamykanie klapy dławiącej przepływ) w którym jednym z rezystorów będzie potencjometr a drugim tensometr, pozwoli nastawiać wartość wyskalowaną z potencjometrem, i każdorazowo przy tej samej nastawie uzyskiwać takie samo ciśnienie, a więc w przybliżeniu i masę gazu.

  Pozdrawiam.
 • #11
  figa_miga
  Level 19  
  Informacja wrote:

  Przepływ gazów to nie bardzo proste zjawisko.
  prędkość powietrza w kanale będzie różna w różnych jego punktach, i zależna od miejsca zainstalowania czujnika pomiarowego.


  Z tego ci się zorientowałem to takie motoryzacyjne przepływki są tak zbudowane aby powietrze rozkładało się równomiernie (siateczki). tylko tam to współpracuje z odpowiednimi rurami, nie wiadomo jak będzie z małym króćcem.
  Można zabarwić powietrze i w tedy zobaczy się jego rozkład. Mam tylko obawy czy to jej nie uszkodzi. Dym którym dysponuje lubi siadać i się skraplać na różnych elementach.

  Tak czy siak wydaje mi się było by to najlepsze rozwiązanie, tylko dobrać się do danych technicznych takiej przepływki
 • #12
  Sławek K
  Level 22  
  W kanale przeplyw jest warstwowy Opory przy ścianach rury są największe . Jeżeli narysujesz wektory predkości warstw wzdłuż srednicy to ich wierzchołki utworzą parabolę, dlatego jeżeli będziesz wykonywał pomiar punktowy w środku należy wziąść prędkość średnią czyli ok 0,8 prędkości maxymalnej. Natomiast parametry fiz.mech. powietrza musisz odczytać z tablic wg zmierzonych wartości temp. suchej i temp wilgotnej.
  pozdrawiam Sławek
 • #13
  Mariuszczs
  Level 19  
  niedrogo kupisz przepływomierz z linka który podawałeś czyli G70 a właściwie jego podróbę która mierzy też dokładnie - tam zamiast płytki wsadzają jakieś pólprzewodniki ogólnodostępne
  wpisz w allegro np numer przepływomierza Bosch - 0281002180
 • #14
  Informacja
  Level 18  
  Niestety Parabola to jedynie założenie teoretyczne i przy ruchu który nie jest burzliwy.
  Poza tym tak jak pisałem powyżej parametry "sypią się" za i nieco mniej przed kolanami zagięciami i nierównościami (zwężeniami itp) kanału wiodącego gaz.
  Są to jednak oczywiście rzeczy do obliczenia.
  Nowoczesny ale i droższy sposób pomiaru, to wysyłanie wiązki ultradźwięku przez kanał i odbieranie jej po drugiej stronie.
  Opóźnienie sygnału jest wprost proporcjonalne do przepływu.
  Dokładności pomiaru predkości gazu nawet poniżej 1%.
 • #15
  ronwald
  Level 27  
  Kolego figa_miga, z jakim maksymalnym błędem chcesz określić masę powietrza przepływającą przez wentylator?
  Bez tej danej nie sposób wybrać optymalnej metody pomiarowej.
 • #16
  figa_miga
  Level 19  
  Tak jak wspominałem wcześniej, max kilkanaście %, czym mniej tym lepiej, ale w granicach rozsądku konstrukcyjnego. Bardziej zależało by mi na powtarzalności.

  Myślę że dalsze dywagacje będą zbędne. Trzeba będzie dorwać notę jakiegoś przepływomierza i coś się pobawić. Problem w tym że już drugi dzień nie idzie mi jej odnalezienie.
 • #19
  wola
  Level 26  
  Witam.
  Quote:
  Czy kupić fabryczny i pewne drogi miernik

  Quote:
  Trzeba będzie dorwać notę jakiegoś przepływomierza i coś się pobawić. Problem w tym że już drugi dzień nie idzie mi jej odnalezienie.


  W przerwie zadzwoń do jakiejś firmy np. http://www.introl.pl/katalog/przeplywy/index.html lub innej (google) i przedstaw problem.
  Może coś ciekawego ci doradzą , a na pewno będziesz wiedział czy drogo.
 • #20
  Informacja
  Level 18  
  myślę że wszystko zależy od kasy którą chcesz włożyć.
  od biedy można wewnątrz suchego powietrza założyć i prądnicę z wiatraczkiem i pobawić się w skalowanie mocy w kilogramach :).
  Z dokładnością do 5% w zupełności wystarczy.
 • #21
  gpql
  Level 17  
  moze kolego RURKA PITOTA określisz przepływ.
  do obliczeń bardzo zgrubnych 20 st 60% wilgotności
  1m3 = 1,293kg

  pozdrawiam