Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator rozładowany, ale naładowany

01 Mar 2010 20:23 4227 5
 • Poziom 9  
  Witam,

  Starałem się jakoś dobrać temat solidnie, ale to zaskakująca mnie sytuacja. Posiadam w sumie nowy akumulator motocyklowy typu YTX7L-BS. W trakcie zimy się rozładował (powód - dioda immobiliser, długi postój). Zakupiłem już drugą ładowarkę akumulatorową. Najpierw był to TRONIC T4X, a teraz małą, prostą ładowarkę firmy Moto Magnus. Tuż po włączeniu przłączają się i obie pokazują, że akumulator jest naładowany co nie jest prawdą, gdyż przy próbie kręcenia światła w motorze gasły. Dopiero podładowanie go nazwyklejszym prostownikiem dawało efekt i akumulator bez problemu kręcił. Jedną ładowarkę odesłałem, sądząc iż jest wadliwa. Nie wierzę jednak, że z druga kompletnie inną jest problem.

  Stawiam na akumulator. Co może być powodem rozpoznawania, że akumulator jest naładowany. Czyżby w jakiś sposób był uszkodzony? Jeśli tak to dlaczego po podładowaniu zwykłym prostownikiem bez problemu jestem w stanie zapalić motocykl. Chciałbym naładować porządnie akumulator, ale nie chce używać zwykłego (czyt. samochodowego prostownika), ze względu na za duży A.
  Dodam, że nie posiadam miernika.

  Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam,
  Piotr
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 17  
  Witam.
  A ja stawiam na ładowarkę ! Ładowarka jest automatyczna z rozłączaniem prądu. Akumulator nawet rozładowany posiada napięcie ok. 10V i tu może być powód. Spróbuj podpiąć zaciski do akumulatora i włączać ją do prądu, jeżeli zapali się zielona dioda odłącz od prądu odczekaj z 15 sekund i ponów próbę ( i tak kilka razy ), jeżeli to nic nie da naładuj akumulator zwykłym prostownikiem i zobacz czy trzyma napięcie, jeśli tak to wyrzuć tą ładowarkę.:D
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Sugerujesz, że dwie ładowarki różnych producentów zachowywałyby się tak samo? Jak długo miałby trzymać napięcie (rozumiem, że nie podłączony do odbiornika prądu)?
 • Poziom 17  
  Ale jeśli faktycznie był podłączony w motorze całą zimę, zbyt niskie napięcie też może być przyczyną rozłączania ładowarki ( miałem taki przypadek z prostownikiem i akumulatorem samochodowym) , a spróbuj podładować trochę zwykłym prostownikiem i przełącz potem na tą ładowarkę - zobaczysz co się stanie ? Jeżeli będzie ładować ( a powinno ) to będziesz znał przyczynę, a jeśli nie to sam zdecydujesz co zrobić z ładowarką.
 • Poziom 9  
  Ok. Dzięki pobróbuje i zobaczę. Swoją drogą też mi przez myśl przeszło za niskie napięcie, ale kłociło się to u mnie z logiką. Niskie napięcie to dlaczego ładowarka wskazuje naładowanie. No nic, zobaczę co i jak się odezwę dla potomnych.
 • Poziom 22  
  Może nie powinienem wygrzebywać "trupa", ale ten prostownik TRONIC T4X to zabawka a nie prostownik. Podłączyłem pod rozładowany akumulator, po kilku minutach stwierdził,że jest naładowany i rozłączył ładowanie, po czym napięcie akumulatora spadło do 12.5V i nie wrócił w tryb ładowania (ani nawet podtrzymywania, który podobno jest przez niego obsługiwany), tylko dumnie świecił kontrolką, że jest w pełni naładowany. Odłączyłem, przełączyłem tryb na ładowanie "zimowe" (teoretycznie 14.7V), po 10 sekundach znów dumnie świeci, że naładowany. O kant tyłka taki prostownik.