Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach?

EmbiOne 01 Mar 2010 22:39 3852 21
    EmbiOne
    Level 10  
    Witam.
    Jestem raczej laikiem póki co jeśli chodzi o elektronikę, akustykę, jednak mam chęć nauki.
    Obecnie wraz kolegą nagłaśniamy imprezy okolicznościowe. Jednak chciałbym podnieść jakość dźwięku naszego sprzętu.
    Zastanawiam się co zrobić, aby tego dokonać. Na obecną chwilę dysponujemy dwoma kolumnami (pudłami ,własnej roboty) z miejscem na 3 wysokie tony i 3 średnie/niskie.
    Nie dawno do obydwu wsadziłem po 2 Tonsile GDN 30/80watt 8omowe
    W obydwu kolumnach do wymienienia są wysokie tony, bo już albo charczą albo nie chodzą :].
    To na dniach będę załatwiał, też chce włożyć Tonsile (może polecicie, które najlepiej?).
    Zastanawiam się teraz, czy do tego dorzucić jeszcze na każdą po jednym średnio-tonowym Tonsilu GDM.

Do kolumn posiadam takie zwrotnice http://skleptronik.eu/product_info.php?cPath=458_208&products_id=1106

Czy moglibyście coś o nich powiedzieć? (zdjęcie zwrotnicy poniżej)

Oprócz tego:
    końcówka Mocy AB Precedent series 400 (2 zdjęcie poniżej)
    Specification:
    400A (Precedent Series)
    Two channel amplifier
    145w per channel @ 8 Ù
    270w per channel @ 4 Ù
    400w at bridged mono @ 8 Ù
    2 x 1/4" phone jacks (unbalanced)
    Dual 5-way binding post outputs

Mikser (zdjęcie poniżej)

Kolumny/pudła x2
    Wymiary zewnętrzne 120x41x31(cm) V=~140l grubość materiału ok.2cm

I teraz pytanie do panów pro ;), jak podłączyć to wszystko razem, żeby uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku?
    Słyszałem, również o opcji podpięcia tych kolumn bezpośrednio pod końcówkę -bez zwrotnicy ale wydaje mi się to dziwnym pomysłem (tj. mniej optymalnym).

Z tymi kolumnami chcemy grać na 18stkach,komuniach itp. mniejszych okolicznościowych imprezach.

Dodatkowo zastanawiam się jak wytłumić kolumny, czy użyć jednego rodzaju gąbki, czy może zrobić szachownicę z różnych (2 rodzajów).
    Do tej pory głośniki były wytłumiane, przez taką "najzwyklejszą" gąbkę :) i wiaderka...

Proszę zwrócić uwagę jak na obecną chwilę to podłączamy.
    Mianowicie z końcówki idzie kabel (duży Jack /czincz), który podpinamy pod master w mikserze a Mikser z laptopem łączymy przez kabel (2xczincz/mały jack) przez Video/cd
    Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach? Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach? Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach? Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach? Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach?
    Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach? Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach?

P.S do tego posiadam jeszcze końcówkę ALESIS RA 100
    Stroba 25 W, "grzybka" ZigZag20 na halogenie (niestety) i jednego białego flowera (w planie chce dokupić PAR'y).

P.S 2
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki!
    mikaass
    Level 11  
    No powiem Ci kolego, że sprzęt jak na początek wg mnie zacny, ale lepiej niech się profesjonaliści na ten temat wypowiedzą :)
    Jak na moje, to powinieneś przerobić te kable, które wychodzą od końcówki, bo strasznie wiochą zawiewa :/
    Poza tym pomysł z wyrzuceniem zwrotnic fatalny.
    A tak w ogóle, to witam kolegę w naszym skromnym gronie :)
    Pozdrawiam!
    Brylant.

P.S. Dopiero teraz mi się przypomniało, skąd znam te magnesy w głośnikach. Mam takie same w moim golfie II na półce z tyłu i puka lepiej od niejednej tuby :)
    Shadowek
    Level 31  
    Eę? Wywal to na allegro i kup coś normalnego, kolumny to przekombinowane tak że masakra, zwrotnica przeznaczona do car audio... faaajnie...
    Tzn. ten mixer i wzmacniacz niby na estradę możesz zostawić, resztę na allegro i zrobisz coś co się nadaje na estradę.
    mikaass
    Level 11  
    Jakieś no name za 200zł ? Obudowa jest ważna, ale nie najważniejsza. Ważne co gra w środku.
    A dlaczego twierdzisz, że te zwrotnice są przeznaczone do car audio ? :>
    Shadowek
    Level 31  
    mikaass
    Twoje kolumny czy jak?
    Ja pisze o całości, ani obudowy, ani tym bardziej głośniki nie nadają się na estradę...
    EmbiOne
    Level 10  
    No sam nie wiem , niby te kolumny grały długi czas w jakiejś dyskotece ,a i to co potrafiły , póki nie poszło kilka głośników (1 niski ton i 4 gwizdki) robiło wrażenie. Na pewno lepsze kolumny od jakichkolwiek Nołnejmów , a zwrotnice wymieniłem w jednej kolumnie - w drugiej siedzi jeszcze "stara" konstrukcja .

Liczyłem na opinię co do wymiany głośników zwrotnicy i wygłuszenia. Czy też wskazówek jak inaczej podłączyć głośniki do zwrotnicy , do końcówki , jakimi kablami. Nie mam w planach póki co ich sprzedawać (kolumn).

Pozdrawiam
    Shadowek
    Level 31  
    To jest cyrk a nie kolumny, w szczególności ten jeden otwór na gdn zasłonięty pleksą...
    Co one potrafiły? Na estradzie pewnie nie za wiele, bo to nie sprzęt na imprezy...
    Jak by przebudować front kolumn, wstawić inne głośniki to ok.
    EmbiOne
    Level 10  
    w takim razie może jakaś wizja tego frontu ? , albo polecenie innych lepszych głośników od Tonsila ? ...
    mikaass
    Level 11  
    Nie, to nie są akurat moje głośniki, ale miałem kiedyś podobne i grały niekiedy lepiej od nowych "kolumn estradowych z allegro" klasy średniej.
    Shadowek
    Level 31  
    2xGDN-30-400-8-SE + D-800-8-Ti od stxa i można grać tym na imprezach ;)
    Zwrotnica to chyba cięcie na 1600Hz.
    EmbiOne
    Level 10  
    aż taką to zrobi różnice ten STX w porównaniu do 3 Tonsili GDN 80/30 na jedną kolumnę ? , Shadowek ,a jak z tym podpięciem zwrotnicy ? W ogóle mam unicestwić zwrotnice ? ;) . I co do wygłuszenia tej budy , to lepiej zrobić szachownicę z gąbek różnych ,czy z jednego rodzaju ?

P.S Wcześniej te kolumny nie miały pleksy itd. ,a ich wygląd był o wiele lepszy , po prostu przez wiele imprez dostały w kość , nie powiem kiedyś też na dwóch ,trzech imprez nieodpowiedzialnie się z nimi zachowywałem grając na full ( młody i głupi byłem ;] ) . Teraz jednak chcę je odrestaurować ,nadać im drugą młodość ; ) . Nie grywam na razie na dużych salach ,obstawiam jak już pisałem 18stki dla 50/70 osób . Więc wydawało mi się,że załóżmy 2x240w (w GDN) i 2x120 (w GDW) wystarczy mi na takie imprezy ,a w przyszłości - jasne sprzedam pewnie te i zakupię coś na większe party.

Pozdrawiam
    Shadowek
    Level 31  
    EmbiOne
    Zrobisz jak chcesz, a pomyślałeś co się stanie jak padnie to na imprezie? Już wspominałem że nie jest to sprzęt na estradę, a tym bardziej że to jest to zrobione dosłownie "na pałe", czyli byle jak, byle by coś brzęczało i niby było głośno...
    Wystarczy już popatrzeć na zwrotnice i można twierdzić że gra to jak kupa.
    W ogóle to tam nie ma pewnie żadnych średnich tonów.
    Zresztą zrobisz jak chcesz, ja bym podziękował za prowadzenie imprezy na takim sprzęcie...
    EmbiOne
    Level 10  
    Z całym szacunkiem Shadowek ,ale jeśli nie chcesz mi pomóc to może po prostu nie odpisuj ? ,bo ten post nic nie wniósł do tematu , oprócz kompletnej negacji ( to kwestia subiektywizmu , nie czepiam się ) . Wiem ,że to nie jakiś cud techniki itd. i nigdzie nie napisałem ,że to super kozackie kolumny.

Jeszcze mam wrażenie dodatkowo jakbyś nie przeczytał do końca moich postów. Pisałem o średnio-tonowych głośnikach. Jeśli nie masz cierpliwości do tego tematu to daj sobie spokój. Szukam porad od profesjonalistów (min.zapewne takich jak Ty) ,ale na te kilka Twoich postów najcenniejszy mówił o sprzedaniu tego co zamieściłem ,a drugi o tym co zamiast tego kupić ? ... Mimo wszystko i tak dzięki ,

Pozdrawiam
  • Helpful post
    SzokalML
    Level 36  
    Musisz doprowadzić to do porządku, bo póki co jest totalny bałagan.
    Wzmacniacz i mikser - OK, mogą zostać.

Ale idźmy dalej:
    w kolumnach nie może być 3 głośników niskotonowych, ponieważ nie ma ich jak SENSOWNIE połączyć.
    Głośniki które odtwarzają to same pasmo - jak ludzi - zasadniczo... ŁĄCZYMY W PARY!

Więc

1. zostaw po 2 głośniki niskotonowe na kolumnę.

Quote:
    Na pewno lepsze kolumny od jakichkolwiek Nołnejmów

Niestety niekoniecznie. Te "noname" są zaprojektowane przez ludzi mających pojęcie, o akustyce, tylko że robione jak najniższymi kosztami.

Quote:
    a zwrotnice wymieniłem w jednej kolumnie - w drugiej siedzi jeszcze "stara" konstrukcja .

Te zwrotnice - notabene mocno przepłacone, wyglądają i nadają się raczej do głośników samochodowych. U siebie nie ma sensu ich stosowanie, ponieważ i tak obcinają pasmo w którym głośnik niskotonowy już nie gra. Skoro gwizdki się popaliły - to najwyraźniej nie spełniają one swojego zadania w zakresie wysokotonowym.

----------------

Moja rada jest taka:
    1. zostawiasz 2xgdn 30/80 w jednej kolumnie.

2. budę przerabiasz żeby jakoś sensownie wyglądała,
    - patrz obrazek:
    Jak podnieść jakość i moc nagłośnienia w kolumnach?
    Obliczasz pojemność, stroisz bass-reflex, symulujesz w programie WinISD tak aby było najlepiej.

Wstępnie: objętość dla dwóch głośników: 100 litrów, strojenie na 60 hz. Strojenie obliczysz w programie WinISD.

Szkoda, że kupiłeś te GDN 30/80 bo w tej cenie można znaleźć dużo głośniejsze i wytrzymalsze głośniki na sztywnym zawieszeniu, ale już trudno.

3. Do gwizdków - z tego co widzę to chyba GDWT 9/80, - bez problemu kupisz zestawy naprawcze - wpisuj na allegro CEWKA GDWT. Wymieniasz cewkę, lutujesz kabelki i działa (notabene, te nieoryginalne cewki, są lepiej wykonane niż tonsilowskie...!)

4. GDN 30/80 które zapewne są 8 ohm, łączysz równolegle, uzyskując 4 ohm. Puszczasz je bez zwrotnicy - pełnym pasmem.

5. 2 sztuki GDWT 9/80 na kolumnę łączysz szeregowo uzyskując 16 ohm, i podłączając przez kondensator tzw. suchy MKT - ja proponuję kondensator 1,5 uf (cięcie na około 6500 hz ale to tylko -6 db więc nie jest to zbyt wysoko). Można oczywiście wykonać bardziej rozbudowaną zwrotnicę, ale spróbuj najpierw tak i zobacz jak działa.

Dlaczego tak? Ponieważ GDN 30/80 połączyliśmy równolegle, wzrosła ich skuteczność, a impedancja wyniesie ~4 ohm. Impedancja wysokotonowych - 16 ohm, naturalnie stłumi je w stosunku do niskotonowych (a trzeba, bo są głośniejsze) i nieco uchroni je przed spaleniem.

Jak widać, żeby poprawić te kolumny, trzeba się trochę namęczyć. Mam nadzieję, że cię to nie zniechęci.
    Shadowek
    Level 31  
    Ale tak czy siak, będzie musiał wstawić jakiś głośnik który wyprodukuje jakieś średnie tony, ale tu jest trochę problem, bo musi być dość głośny, jak mniemam to okolice 97db.
    SzokalML
    Level 36  
    oczywiście, najlepiej by było dołożyć średniotonowca, ale wtedy musimy dać już porządną zwrotnicę - ja po prostu proponuję rozwiązanie ultra niski budżet żeby nie zniechęcić kolegi, zresztą nie wiem czy taka inwestycja jest opłacalna.

Ten GDN gra do 4 khz na osi, wiadomo że powyżej 1,8 khz to już brzydko ale "jak każdy" ;)
    http://www.unifirm.sk/pages/repro/nizton/30802.html
    Coś średnich tonów będzie, a w końcu - przecież większość budżetowych kolumn "imprezowych" tak działa. Już nie mówię o tym co wypuszczał np. LDM czyli 15 cali + GDWT ;)
    EmbiOne
    Level 10  
    Dziękuje Ci bardzo SzokalML , Nie jestem zniechęcony , raczej bardzo pozytywnie nastawiony ,uzyskałem większość odpowiedzi ,których szukałem. Dodam tylko małe sprostowanie i oczywiście jeszcze kilka pytań uzupełniających :) ...

Po pierwsze dopiero od niedawna zacząłem się interesować mocniej sprzętem nagłośnieniowym ,kiedy jeszcze się nie bardzo orientowałem to kupiłem wydaje mi się najlepsze głośniki jakie oferował lokalny sklep tj . ( do wyboru miałem min. megatony coś tam , Alphardy i właśnie Tonsile) ...
    Generalnie ja dokupiłem tylko dwa i to już spory kawałek czasu temu. Same kolumny dostałem w spadku bo Wujku , który jest DJ i te kolumny były mu zbędne. Zagrałem na nich już sporo mały party , i podsumowując raczej zarobiłem niż wydałem .

Zwrotnice też udało mi się wyciągnąć za połowę ceny ,więc aż tak nie przepłaciłem (naturalnie kupując je popełniłem błąd jak widać, ale wtedy nie miałem o tym pojęcia) .

Teraz czas na moje pytania.

W pierwszym poście pisałem ,że mam zamiar włożyć głośnik średnio-tonowy. I teraz pytanie ,czy mogę zostawić budę taką jaka jest jeśli między te GDN włożę średnio-tonowca ?

Kwestia gwizdków jest załatwiona :) , z tym ,że będą trochę większe niż obecne. Napiszę jakie to gdy tylko je otrzymam.

Drugie pytanie jeżeli włożę już te gwizdki i średniotonowca do budy , to jakie zwrotnice zastosować ( mile widziane linki ) ?

Czy moglibyście podrzucić jakieś propozycje tego średnio-tonowego głośnika ?

Pozdrawiam!
    SzokalML
    Level 36  
    nie raczyłeś nawet obliczyć pojemności kolumny, to jak można doradzić?
    -Maciej_
    Level 21  
    ja mimo wszystko proponował bym to sprzedać choćby ze względu na domowe Tonsile gdn 30/80. Jak zaczynałem to miałem dwa takie w subie więc wiem jak grają. Masz na pw propozycje.
    EmbiOne
    Level 10  
    SzokalMl już w pierwszym poście podałem pojemność pudeł =140 l i ich wymiary

"Wymiary zewnętrzne 120x41x31(cm) V=~140l grubość materiału ok.2cm"

Pozdrawiam
    SzokalML
    Level 36  
    A zadaj sobie pytanie - głośniki grają pojemnością zewnętrzną czy wewnętrzną ?

jak ci wyszło 140 litrów skoro podstawione do wzoru wychodzi:
    152 litry zewnętrzna
    119 litrów wewnętrzna? (grubość materiału to 1,8 cm zapewne).

Obudowa jest za duża o około 20-30 litrów.

Dawanie średniotonowego jest o tyle problemem że po pierwsze, to duży koszt - głośniki które się do tego celu nadają to wydatek około 100 zł/szt.
    Druga sprawa koszt zwrotnicy. Przy trójdrożnej jest duży. Nie ma takiej zwrotnicy gotowej, a sam jej nie zaprojektujesz.

Lepiej puścić te GDN 30/80 pełnym pasmem, dać zwrotnicę tylko na wysokotonowe.