Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy Nice zacina się. Kłopoty z przesuwem bramy.

kga1 02 Mar 2010 11:27 14356 6
  • #1 02 Mar 2010 11:27
    kga1
    Poziom 7  

Posiadam zainstalowany napęd bramy przesuwnej prawdopodobnie Nice. W czasie zimy napęd zaczął szwankować tzn. silnik buczał brama stała w miejscu. Teraz po stopnieniu śniegu wymontowałem go z myślą iż prawdopodobnie uszkodziły się szczotki. Jakie było moje zdziwienie, gdy po wymontowaniu silnika okazało się, że wirnik nie posiada szczotek, komutatora ani widocznego uzwojenia?! Na pusto bez bramy dzieje się to samo, raz odmyka lub zamyka lub buczy i nie ma zamiaru ruszyć. Sprawdziłem stan łożysk są sprawne (jak nowe) i przy obracaniu ręcznym nie wyczuwa się żadnych zacięć które powodowały by blokowanie silnika. Nie wyczuwa się blokowania również przy obracaniu kołem napędu bramy. Sterowanie elektroniczne bez zarzutu wszystko działa, styczniki działają bez widocznych drgań powodujących przerwy. Co może być uszkodzone może ktoś wie. Byłbym wdzięczny za podpowiedź. Napęd wygląda tak: https://obrazki.elektroda.pl/36_1267525407.jpg

3 6
  • #2 02 Mar 2010 13:54
    jomek78
    Poziom 24  

To nie jest silnikkomutatorowy. A ma pan fotokomórki? Jeżeli lak to może to stanowić problem.NICE mają taki głupi układ z takimi urządzeniami.Szkoda ze tak daleko .Proszę sprawdzić krańcówkę ona często daje taki efekt pozdrawiam.jomek

2
  • #3 02 Mar 2010 14:06
    kga1
    Poziom 7  

Fotokomórek nie ma, a działa tylko na pilota. Krańcówki są dobre.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Mar 2010 21:23
    Marteen_G
    Poziom 21  

Kondensator. Ile lat ma automat? Konkretnie jaki model? Jakieś zdjęcie by się przydało. Jeśli jest to napęd z serii Robo/Thor to pod górnym deklem silnika na łożysku wirnika jest podkładka kompensacyjna która mogła pęknąć. To też warto zerknąć. Należy pamiętać przy tej operacji ile obrotów wkręcane są śruby tego dekla i wkręcić tyle samo.

0
  • #5 03 Mar 2010 06:36
    kga1
    Poziom 7  

Trudno mówić o wieku i rodzaju napędu gdyż dom kupiłem z zainstalowanym napędem ale jeśli doliczę tylko rok to wyjdzie około 8lat. Pogoda pod psem - nawrót zimy, wymontuję i sprawdzę za dwa dni ma być wtedy cieplej.Podkładka była cała. Odpiszę po sprawdzeniu.

1
  • #6 03 Mar 2010 10:02
    raamses
    Poziom 9  

Witam,

Ze zdjęcia wygląda mi to na napęd NICE Rokit lub Robo.
    Proponuję na początek zmierzyć kondensator.
    Dla Rokit - a powinien mieć 10mF, a dla Robo - 14mF.
    Jest to najczęstsza usterka - automat nie ma siły na rozruch.

Pozdrawiam

1
  • #7 03 Mar 2010 14:41
    kga1
    Poziom 7  

Tak to Nice Robo 1000. Po sprawdzeniu kondensatora okazało się, że jego pojemność zamiast 14 wynosiła 1.3. Wymiana na nowy i brama śmiga aż miło. A tak przy okazji podłączyłem otwieranie z domofonu. Dziękuję wszystkim którzy pomogli w ustaleniu przyczyny usterki.
    PS. Po 6 latach pojawiła sie ponownie ta sama usterka.Oczywiście wymiana kondensatora z urzędu i nic nie pomogło. Przyczyną było podniesienie się pierwszej listwy zębatej i dawała taki sam objaw. Obniżyłem do oporu i jak ręką odjął.

2
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo