Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hexapod - sześcionożny robot kroczący

slavo666 02 Mar 2010 17:15 6433 1
 • Hexapod - sześcionożny robot kroczący
  Hexapod jest jedną z wielu konstrukcji sześcionożnego robota kroczącego, charakteryzującą się wysoką prostotą i estetyczną budową. W odróżnieniu od swoich mniej skomplikowanych kuzynów, poniższy model prócz chodzenia potrafi także omijać przeszkody oraz wykonywać inne, wcześniej zaprogramowane algorytmy.
  Mózgiem robota jest specjalny, sześciokanałowy serwo-kontroler, oparty na mikroprocesorze PIC o nazwie Micro Maestro. Kontroler można zaprogramować poprzez port USB; posiada on pamięć do przechowywania sekwencji ruchu robota oraz umożliwia odczyt z czujników. Specyficzny język skryptowy służy do opisania zachowania robota, dzieląc poszczególne operacje na klatki. Hexapod do poruszania się wykorzystuje trzy miniaturowe serwa modelarskie, a za oczy służą mu dwa cyfrowe czujniki odległości Sharp GP2Y0D810Z0F, dzięki czemu może on rejestrować przeszkody z odległości do 10cm. Kończyny wykonane są ze zwyczajnych spinaczy do papieru i przyklejone na gorąco do łopatek serw. Całość po zaprogramowaniu jest w pełni autonomiczna. Robot zasilany jest z paczki akumulatorów 4.8V o pojemności 150mAh, co wystarcza na 5-10 minut pracy. Tak prezentuje się w działaniu:

  Link

  Źródło
  Poradnik krok po kroku
  "Klon" na ATmega32

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  slavo666
  Poziom 17  
  Offline 
  slavo666 napisał 403 postów o ocenie 132, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  gemiel
  Poziom 22  
  Z filmu wynika, że robocik daje sobie radę z omijaniem przeszkód. Natomiast konstrukcja z linku do robocika na ATmega to porażka. Kręci się w kółko i na nic w zasadzie nie reaguje. Facet macha latarką a robocik wierzga po swojemu.