Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór sterowany elektrycznie do zanieczyszczonej wody

bzawadzki20 02 Mar 2010 18:51 1604 2
  • #1 02 Mar 2010 18:51
    bzawadzki20
    Poziom 9  

W pracy mam 6 maszyn (ogólnie szlifierki szkła) do których muszę doprowadzić wodę z zakładowej oczyszczalni wody produkcyjnej. Woda teoretycznie ma być czysta ale w praktyce w wodzie znajdują się jeszcze odrobiny zanieczyszczeń. Naciśnięcie na każdej z maszyn przycisku ma spowodować otwarcie zaworu który zasili maszynę w wodę. Koncepcja prosta ale mam dylemat jakiego typu zastosować zawór? Najwygodniej i najtaniej było by dać zawory membranowe sterowane cewką ale mają raczej małą przepustowość a przede wszystkim zanieczyszczenia będące jeszcze w wodzie mogą szybko osadzić się na membranie. Kolejnym kandydatem było Belimo zawór kulowy koszt około 600zł netto (sporo) ale dyskwalifikujący jest czas całkowitego otwarcia (90-100s). Można by zastosować pneumatyczne klapowe, kulowe, lub innego typu ale wiązało by się z zainstalowaniem na każdej maszynie instalacji pneumatycznej, rozdzielacza, osuszacza itd (duży koszt).
    Czy możecie mi doradzić jakieś rozsądne rozwiązanie? Oczywiście zawór ma być normalnie zamknięty i działać w logice zamknięty/otwarty nie ma stanów pośrednich.
    Czas całkowitego otwarcia tez w miarę rozsądny. Ciśnienie panujące w układzie to około 3 bary a średnice wahają się od 3/4" do 5/4"

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

0 2
  • #3 02 Mar 2010 21:38
    bzawadzki20
    Poziom 9  

Zanieczyszczeniem jest bardzo drobny pył szklany który nie poddał się procesowi sedymentacji. Osadza się na wszystkim dla tego obawiam się że z czasem zapcha kanaliki sterujące zaworem.

0