Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet z netii + router BlackBox - czy da się?

Aaron21 02 Mar 2010 19:20 1497 8
  • #1 02 Mar 2010 19:20
    Aaron21
    Poziom 15  

witam!

zamierzam zamontować internet Netii. Zastanawiam się czy muszę kupować ich router czy wystarczy mi router który obecnie posiadam do internetu radiowego t.j. BlackBox ??

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć?

0 8
  • #2 02 Mar 2010 20:11
    master-007
    Moderator na urlopie...

Do netii potrzebny jest router z modemem ADSL lub sam modem ADSL, pozatym BlackBox ma wejście WAN czyli pod wtykę RJ45 a do netii idzie RJ11. Oczywiście musisz wiedzieć czy potrzebujesz routera/modemu pod Annex A czy B (na linii TP Annex A ). Czyli router jako taki chyba można by było wykorzystać dokładając odpowiedni modem. Modemów od dostawców nie polecam.

0
  • #3 02 Mar 2010 22:41
    Aaron21
    Poziom 15  

master-007 napisał:
    Do netii potrzebny jest router z modemem ADSL lub sam modem ADSL, pozatym BlackBox ma wejście WAN czyli pod wtykę RJ45 a do netii idzie RJ11. Oczywiście musisz wiedzieć czy potrzebujesz routera/modemu pod Annex A czy B (na linii TP Annex A ). Czyli router jako taki chyba można by było wykorzystać dokładając odpowiedni modem. Modemów od dostawców nie polecam.

W takim razie czy mógłbyś mi podać jakiś przykładowy sprzęt niezbędny do odbioru internetu z netii ?

0
  • #4 02 Mar 2010 23:49
    master-007
    Moderator na urlopie...

Najpierw to trzeba wiedzieć czy masz annex A czy B bo w przypadku netii zdarzają się obydwa przypadki (annex a - łącze analogowe - typowe dla TPSA, annex B - łącze cyfrowe) a nie są zamienne. Jak kabel kładła TPSA to będzie to annex A ale jak chcesz być pewny to lepiej zadzwonić do przyszłego dostawcy i zapytać. Jak będziesz wiedział już jaki annex to dobierzemy sprzęt, dużo tematów na ten temat jest na tym forum, warto poczytać.

0
  • #5 04 Mar 2010 17:55
    Aaron21
    Poziom 15  

master-007 napisał:
    Jak kabel kładła TPSA to będzie to annex A ..

mam łacze z TPSA czyli będzie to Annex A

0
  • #6 04 Mar 2010 19:20
    master-007
    Moderator na urlopie...

To teraz kolejna kwestia. Chcesz wykorzystać swój router i dokupić modem czy dokupić router z wbudowanym modemem? Pierwsze rozwiązanie jest tańsze (koszt około 100-120zł, przy czym żeby podłączyć go do blackboxa to modem musi mieć wyjście rj45) ale więcej zabawy z ustawieniem i nie zawsze wszystko działa jak powinno. Router z wbudowanym modemem to gotowe rozwiązanie, jest łatwy w obsłudze i bezproblemowy przy ustawianiu, jedyna wada to to, że jest droższy niż sam modem (router Linksys cena od 150 do 300zł, oczywiście są tańsze i droższe, za taki lepszy 220 trzeba dać).
    Jeszcze jedno pytanie: chcesz dzielić internet na kilka komputerów czy mieć tylko na jednym i czy połączenie ma być po kablu czy wifi?

0
  • #7 04 Mar 2010 20:28
    Aaron21
    Poziom 15  

master-007 napisał:
    To teraz kolejna kwestia. ..
    Jeszcze jedno pytanie: chcesz dzielić internet na kilka komputerów czy mieć tylko na jednym i czy połączenie ma być po kablu czy wifi?

ma być dobrze, prosto i tanio ;) internet będe dzielił na 3 komputery i PS3 ;) ale na raz będą chodzić przeważnie tylko 2 komputery.

0
  • #8 04 Mar 2010 23:11
    master-007
    Moderator na urlopie...

Aaron21 napisał:

ma być dobrze, prosto i tanio ;) internet będe dzielił na 3 komputery i PS3 ;) ale na raz będą chodzić przeważnie tylko 2 komputery.

No niestety tak się nie da, :) Ja mimo wszystko proponuje kupić nowy router z wbudowanym modemem np. Linksys WAG120N ADSL2+ Annex A albo jakiś podobny (koszt na znanym portalu aukcyjnym ;) wynosi około 200zł), ten model jest zgodny ze standardem n. Oprócz tego standard: 4 wyjścia LAN + rozgłaszanie wifi. Linksys'y się łatwo konfiguruje (ja mam wag200g-eu), w razie czego mogę poprowadzić cię krok po kroku przy konfiguracji pod netię.

0
  • #9 05 Mar 2010 17:17
    Aaron21
    Poziom 15  

master-007 napisał:

... w razie czego mogę poprowadzić cię krok po kroku przy konfiguracji pod netię.

Ok. Dzięki. Gdybym potrzebował pomocy to się odezwe :)

0