Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piszczenie monitora Amark 1995+ 19" (AOC 9GIrs)

02 Sie 2004 18:48 1390 6
  • Poziom 12  
    :( Witajcie.Otrzymałem z Niemiec monitor Amark 1995+ (model który ma FCC ID identyczne jak AOC 19GIrs)19',rok prod.2001 na kineskopie Hitachi.Mam z nim duży problem.Otóż : po podłączeniu do komputera włącza się,przechodzi ekran post-u wyświetla ładowanie Win XP po czym gaśnie ( dioda się pali dalej) i wydaje trzeszczenie i dziwne piski ze środka po czym się nagrzewa górna część obudowy (chyba nadmiernie ponieważ zaczyna śmierdzieć nieco ;),po resecie kompa nie wyświetla już poprawnie ( na ekranie wygląda to w ten sposób jakby na monitorze 14' ustawić rozdzielczość 1024x768,85Hz)i dalej świszczy.Po wyłączeniu i włączeniu komputera jest wporządku ,ale tylko do momentu załadowania Win ( nie widać nic póżniej).Rozdzielczość posiadam 1024x768 85Hz (monitor Samsung 753s).Monitor startuje dobrze tylko w trybie awaryjnym Win XP (podejrzewam 640x480) po restarcie na normalny tryb znowu piszczenie.........:((((.Co może być przyczyną takiej wady??? I czy da się to naprawić??? Czy może mogę go już odstawić na szrot??? :(((.Dziękuję i pozdrawiam
    P.S. Dodam że monitor po uruchomieniu niby pracuje normalnie,można wejść w menu itp....tyle że do czasu...:( ( aż nie wskoczy do Windozy:(),czasem również w trakcie post-u kompa jeśli wcisnę pause by przyjrzeć się jak wyświetla to przykładowo ucina mi w pół jedną linijkę tekstu lub też tal inijka się rozjeżdża na boki ( poziomo).
  • Poziom 12  
    W Twoim przypadku prawie na pewno Masz uszkodzony tranzystor polowy typu IRF ,ktory dolacza kondensator do zlacza E-C tranzystora kluczujacegoWN.Wukladach odchylania poziomego w monitorach stosowanych jest kilka tranzystorow,ktore modyfikuja stopien wysokiego napiecia w zaleznosci od czestotliwosci ''h''odswiezanie.Jezeli jeden z nich jest uszkodzony to w momencie zmiany czestotliwosci stopien wysokiego zwierany jest do masy,(jest to wprawdzie porada dla kolegów obytych sprzetowo-duze uproszczenie i skroty,ale wtym miejscu kolega musi zaczac działac).
    Powodzenia.Janusz G.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za wytłumaczenie sprawy...Jestem laikiem w tej dziedzinie i nie bardzo wiem co z czym się je......,ale w każdym bądz razie istnieje jednak możliwość wymiany tej części.....Jestem ciekaw ile to może kosztować i czy przypadkiem nie pada przez to trafo???.....Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    :(......Jestem laikiem.....nie wiem co gdzie się znajduje w monitorze(może poza kineskopem i trafo;)).Czy rzeczywiście mogła siąść tylko ta część o której pisał Pan Janusz???.Proszę o wypowiedzenie się na ten temat Was - fachowców w tych sprawach...Naprawdę jestem zielony w monitorach...Pozdrawiam..Robert M.
  • Poziom 26  
    jaxa napisał:
    W Twoim przypadku prawie na pewno Masz uszkodzony tranzystor polowy typu IRF ,ktory dolacza kondensator do zlacza E-C tranzystora kluczujacegoWN.Wukladach odchylania poziomego w monitorach stosowanych jest kilka tranzystorow,ktore modyfikuja stopien wysokiego napiecia w zaleznosci od czestotliwosci ''h''odswiezanie.Jezeli jeden z nich jest uszkodzony to w momencie zmiany czestotliwosci stopien wysokiego zwierany jest do masy,(jest to wprawdzie porada dla kolegów obytych sprzetowo-duze uproszczenie i skroty,ale wtym miejscu kolega musi zaczac działac).
    Powodzenia.Janusz G.

chyba raczej chodzi o przebity kondensator ...
    pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    mi monitor piszczał przy zbyt dużej rozdzielczości...
  • Poziom 12  
    witam ponownie......

Monitor piszczy (lub raczej trzeszczy) ale nie widać nic na kineskopie :(..Włącza się normalnie jak odpalam kompa,ale po przejściu w tryb graficzny nie przełącza się tylko gaśnie i zaczyna trzeszczeć :(.....

Nie wiem czy dam sobie sam radę go naprawić czy też będzie potrzebny serwis (dodam że nie wiem gdzie się znajduje ten tranzek lub kondziak....).Ale widać że jest szansa na jego naprawę....tylko ciekawe czy będzie to opłacalne...Jak się dowiedziałem monitor jest z wystawki,ale wygląd ma bardzo dobry...:(...tyle że co z tego.....:(...... :cry: