Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spdif (optical czy coaxial) - problem

02 Mar 2010 21:45 3137 8
  • Poziom 11  
    Witam.

Czy te dwa rodzaje przekazu (końcówek kabla) mozna podpinać do płyty głównej zamiennie? Czy też moja płyta (MSI K9A2GM) wymaga jedynie Coaxial (chinch) a o optyku moge zapomnieć (w instrukcji pokazane jest zdjecie optyka). Boje się experymentowania więc pytam.

Aktulanie odpalony mam dzwięk cyfrowy poprzez HDMI jednak nie zadowala mnie to i postanowilem go wydzielić.
    Mialem problem z zakupem wyjscia coaxial z płyty głównej ale udalo mi sie kupic optyczne.
  • Poziom 41  
    Jak mamy ci pomóc, skoro nawet nie podałeś modelu płyty głównej? Niektóre płyty mają obydwa gniazda, i można ich używać jednocześnie. Inne wymagają przełączenia w opcjach, a jeszcze inne mają tylko 1 rodzaj złącza.
  • Poziom 11  
    płyta jak juz z resztą wyżej napisalem to MSI K9A2GM
    MS-7501 ver: 1.0

wg instrukcji:
    1 x złącze grzebieniowe wyjścia SPDIF

i chodzi o to czy moge w to podpiąć optyka czy tylko chincha?
    bo mam juz kabel zakonczony nadajnikiem optyki na 3 przewody (bialy zielony i czerwony)
    inna sprawa ze i tak nie wiem jak kolory zinterpretować...
    Gniazdo płyty ma opis SPDOUT1 z pinami oznaczonymi kolejno GND SPDIF VCC
    jednak na zdjeciu w instrukcji na sledziu jest chinch i nie wiem czy to wiążące

http://download1.msi.com/files/downloads/mnu_exe/E7501v1.0.zip (instrukcja str. 2-15)
  • Poziom 13  
    Mozesz uzyc i coaxial i toslink (optyczne).
    W przypadku SPDIF(coaxial) uzwane sa tylko 2 piny - SPDIF, GROUND.
    Podobno kolejnosc nie ma znaczenia, tzn jak pomylisz to nic sie nie stanie.
    Trzeci pin to zasilanie diody potrzebnej to zamiany sygnalu elektrycznego na optyczny - VCC , wiec sprawa wydaje sie prosta, CZERWONY VCC, reszta bez znaczenia.
    A skad masz taki sledz? czy to na pewno jest wyjscie?
    Jezeli tak po prawidlowym podlaczeniu - jak wyzej - bez podpinania swiatlowodu powinienes widziec czerwone 'swiatelko' z tego miejsca gdzie normalnie podpinasz przewod. Oczywiscie musi byc jakis sygnal (np zaposc muzyke w winamp).
    Pozdro
  • Poziom 11  
    nie mam tego na śledziu. Wypiąłem z tego (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=930840180)

Spdif (optical czy coaxial) - problem

A na coaxiala chinch wychodze bezpośrednio bez zadnych udziwnień scalonych? Ot tak podpinam przewodem chincha?

Dzieki wielkie za rozwianie wątpliwości :)
  • Poziom 11  
    podpiąłem i dziala
    jednak nadajnik TOSLINK sie grzeje . czy to normalne?
  • Poziom 13  
    Co masz na mysli "nadajnik TOSLINK sie grzeje"?
    Gdzie i jak, bo to jest pojecie wzgledne ze cos sie grzeje, radiator np. na CPU tez sie grzeje.
    Mozesz zmierzyc temperature?

Pozdro
  • Poziom 11  
    Jest zdecydowanie cieplejszy od temperatury ciała. Nie mierzyłem tego ale szacowalbym na jakies blisko 40* albo lepiej bo aż strach trzymać w dłoni