Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa CWU w chłodz. wodnym PC - jak zasilać

Aspirant79 03 Mar 2010 01:42 1757 6
 • #1 03 Mar 2010 01:42
  Aspirant79
  Poziom 9  

  Witam,

  na wstępie przepraszam za "poziom"/prostotę mojego pytania. Sam, mimo pewnego doedukowania się i poszukiwań na forum, nie potrafię dojść do żadnych konstruktywnych, 100% wniosków - a tu chodzi o bezpieczeństwo, wiec wolę zaryzykować głupie pytanie niż np. zostać kaleką.

  Zamierzam uruchomić chłodzenie wodne, pompa to Grundfos 15-14b (cieplej wody użytkowej, 25W). Pompa ma podłączenie na 3 kable: L, N i "antenkę". Mieszkam w bloku (86'), gniazdka nie posiadają bolca - nie wiem co robić przy braku owego przewodu neutralnego (PE), "antenki" w gniazdkach.

  Dla mnie to jest czarna magia. Czy ja taką pompę mogę w ogóle bezpiecznie uruchomić przy mojej instalacji elektrycznej? Tzn. podłączyc tylko L i N? Wiem, że niektórzy tak robią (podłączając te 2 kable dowolnie), jednak wolałbym nie stosować się do porad anonimowych "kozaków" z for komputerowych, "bo działa".

  Dla mnie to sprawa jest dość ważka, w końcu woda w kompie, coś może się polać (jak ktoś np. upadnie na komputer), a zasilacz oczywiście chodzi z takiej samej wtyczki (zasilacz jest nad "wodą", ale...).

  Czy istnieje jakieś bezpieczne rozwiązanie, oczywiście poza położeniem nowej instalacji lub użyciem innej pompy?

  Dziękuję i liczę na fachową POMOC :)

  PS Mogę zastosować chłodziwo, które nie przewodzi prądu, jednak jest to dość droga sprawa. Jeśli to jedyne bezpieczne to oczywiście tak zrobię ... ale może ja za bardzo się przejmuję?

  0 6
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #2 03 Mar 2010 08:08
  retrofood
  Moderator

  Zasada jest prosta: jeśli nie umiem wyrywać zębów i nie mam do tego uprawnień, to szukam kogoś kto takie papiery ma i się na tym zna.
  Wszystko można bezpiecznie podłączyć, ale to na miejscu (chodzi mi o instalację) powinien obejrzeć elektryk, podjąć decyzję jak to zrobić, wykonać i pomierzyć, a na życzenie inwestora sporządzić dokument poświadczający wykonanie zadania zgodnie z przepisami. Taki dokument musi zawierać nazwisko elektryka i nr jego zaświadczenia kwalifikacyjnego.

  0
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #3 03 Mar 2010 19:49
  czesiu
  Poziom 33  

  Malutka pompka akwariowa nie wystarczy? Ja mam taką i się sprawdza. Wtyczka jest bez bolca (bezpieczniej). Na pewno mniej hałasu niż ten kolos grundfosa.

  0
 • #4 04 Mar 2010 00:58
  Aspirant79
  Poziom 9  

  Retrofood: być może tak zrobię; w tekście mojego postu prosiłem o inne wskazówki. Możliwość rozwiązania problemu podana przez Ciebie jest oczywista chyba dla każdego, kto był kiedyś u dentysty.

  Dalsza część postu odnosi się do pytania Czesia i dotyczy chłodzenia wodnego, osoby niezainteresowane tą tematyką mogą sobie darować czytanie:

  Czesiu: pompki akwariowe mam już za sobą; przez 9 lat używania chłodzenia wodnego (prawie) padły mi dwie, trzecia zaczyna już trochę pocharkiwać i też niedługo wyląduje w śmietniku... Myślę, że pompa CWU popracuje 20 lat i dalej będzie jak nowa. Obecnie bawię się w ostrzejsze podkręcanie (180 watt na CPU) i jestem ukierunkowany na najwyższą wydajność chłodzenia cieczą. Niektorzy przepalają swoje pieniazki, a ja obecnie puszczam własne z wodą ;)

  Tylko poważniejszy sprzęt wytworzy odpowiednie ciśnienie (w tym przypadku przy 25W poboru energii), które jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania mojego przekonstruowanego bloku wodnego - optymalizowanego do pracy pod dużym ciśnieniem (w innym przypadku zdechlby przepływ, akwariówka by tylko mieliła). Przynajmniej w teorii, bo układu ciągle niestety nie uruchomiłem, jednak wiążę z nim duże nadzieje - nie więcej niż 65C przy rzeczonych 180W :)

  Pompy CWU są _niesłyszalne_ z 3cm - nie z 3m. I nie należy ich mylić z pompami CO, moja pompa jest kształtu i wielkości puszki piwa.

  0
 • Pomocny post
  #5 04 Mar 2010 07:10
  retrofood
  Moderator

  Aspirant79 napisał:
  Retrofood: być może tak zrobię; w tekście mojego postu prosiłem o inne wskazówki. Możliwość rozwiązania problemu podana przez Ciebie jest oczywista chyba dla każdego, kto był kiedyś u dentysty.


  Nie pisałem tego po to byś się obrażał, a dlatego, że:
  1. napisałeś, że to jest w bloku
  2. napisałeś, że chodzi o bezpieczeństwo.

  Poleciłem, aby instalację obejrzał elektryk (dobry, który nie wstydzi się podpisać pod tym co robi) dlatego, że na forum otrzymasz odpowiedzi na Twoje pytanie i tyle. A zacząć trzeba od sprawdzenia tego, o co nie pytasz, czyli od instalacji w bloku. I to jest dopiero podstawa do rozwiązywania Twojego problemu.
  Co z tego, że ktoś np. napisze "połącz "antenkę" z N i będzie dobrze". Problem polega na tym, ze czasem to faktycznie może być dobrze. Ale na forum tego się stwierdzić nie da. Przynajmniej przy tej informacji którą mamy. I wiele więcej wiedzieć nie będziemy.
  Bo gdybyś przeglądnął posty, to sporo jest tu o tym, że "kuchenka kopie", "w wanie nie mogę się wykapać" itp. problemów. I nie ma jednej odpowiedzi na to, a właściwie jest, bo brzmi jednakowo: trzeba sprawdzić instalację od początku.
  Tyle, że wnioski po sprawdzeniu bywają dość różne.

  PS. Pomysł z pompą cwu nie jest zły.

  0
 • #6 04 Mar 2010 09:53
  Aspirant79
  Poziom 9  

  Dziękuje za wyjaśnienie. Najwyraźniej nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić tego elektryka.
  pozdrawiam

  0
 • #7 04 Mar 2010 20:57
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  Aspirant79 napisał:
  Dziękuje za wyjaśnienie. Najwyraźniej nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić tego elektryka.
  pozdrawiam


  Słuszna decyzja, temat zamykam.

  0
  Szukaj w 5mln produktów