Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśmociąg - taśma czy łańcuch?

03 Mar 2010 09:45 2488 8
 • Poziom 9  
  Ostatnio w mojej głowie zrodził się pomysł zrobienia własnego taśmociągu aby mieć w końcu spokój przy zbiorach.
  Mam już prawie wszystkie potrzebne elementy. Zastanawiam się tylko nad tym czy użyć łańcucha czy paska klinowego do napędu.
  Jedni znajomi mówią, że pasek może się ślizgać i polecają mi użycia łańcucha. Inni odradzają łańcuch jeśli chce mieć wszystkie palce na swoim miejscu.
  Czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenie w budowie tego typu maszyn?
  Jakie rozwiązanie byście mi polecili? Czy łańcuch rzeczywiście jest taki niebezpieczny, a pasek może się ślizgać?

  Przeniosłem z działu Automatyka mod bestler
 • Osprzęt kablowy
 • Admin DIY, Automatyka
  Ewentualnie proszę tutejszych moderatorów o przeniesienie do bardziej odpowiedniego działu - ale nie do Automatyki :)
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 30  
  pasek jak jest za luźny to na pewno będzie się ślizgał, ale na to i też są sposoby wystarczy jakiś prosty napinacz, nawet stary napinacz od rozrządu w samochodzie. a łańcuch mimo że jest "długowieczny" potrzebuje serwisu i smarowania co może podnieść koszty. A palce można chronić osłoną.
 • Poziom 14  
  Napisz co ma transportować ten taśmociąg, na jaką wysokość, jaka długość, waga materiału transportowanego. Opisz dokładniej lub wykonaj jakiś szkic poglądowy.
 • Poziom 23  
  Witam Pomimo że łańcuch trzeba czasami smarować , ale o wiele razy będzie sprawniejszy od paska ,szczególnie przy małych obrotach a dość dużych siłach , jest to moje zdanie , które sprawdzone w praktyce. Osłony to i tak musisz zrobić czy to przy pasku czy też łańcuchu . Ale decyzja należy do ciebie . Pozdrawiam Zbyszek
 • Poziom 21  
  Zdecydowanie pasek klinowy. Dobrze napięty pas napewno Ci to uciągnie, a wiem to ze swojego doświadczenia bo też sobie takie coś zrobiłem. Nie ma co kombinować z łańcuchem bo to niepotrzebny wydatek.
 • Poziom 10  
  Ja też polecał bym łańcuch mimo że czasami trzeba go chlapnąć jakimś smarem, to nie potrzebuje takiej siły naciągu jak pasek co wydłuża żywotność łożysk czy tulejek oraz nie ma na nim poślizgu co ma znaczenie przy większych obciążeniach.
 • Poziom 10  
  Jest jeszcze jedna możliwość , zastosować pasek zębaty . Nie trzeba go specjalnie mocno napinać a nie ślizga się , ale jaki wariant zastosujesz zależy od sił jakie będą przenoszone
 • Poziom 9  
  Taśmociąg ma transportować ziemniaki na wysokość przyczepy więc obciążenia nie będą aż takie duże. W sumie przy tej pracy jest sporo pylu. Lancuch chyba rzeczywiście to nie najlepszy pomysl. Czyli zastosuję pasek w takim razie. Dziękuję za pomoc. Temat uważam za zamknięty :)