Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krzemowy portfel pamiętający twoje hasła

slavo666 03 Mar 2010 12:40 2722 0
 • Krzemowy portfel pamiętający twoje hasła
  Problem haseł i kodów dostępu dotyka nas niemal codziennie. PIN do telefonu, karty bankomatowej, hasła do kont pocztowych, serwisów aukcyjnych, gier online, dostępu do internetu... to tylko początek długiej listy. Dobrym nawykiem zwiększającym bezpieczeństwo naszych kont i danych jest posiadanie różnych, trudnych do złamania, możliwie najdłuższych i mało logicznych haseł. Co jednak zrobić, gdy ich liczba zaczyna przekraczać kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt, a nasza pamięć zaczyna zawodzić już przy drugim? Jednym z interesujących rozwiązań będzie z pewnością "Krzemowy portfel".
  Urządzenie potrafi zapamiętać wiele haseł, których liczbę ogranicza jedynie pamięć Flash 16kB. Co najciekawsze - nie posiada klawiatury. Rolę wejścia pełni pojedynczy fototranzystor, umieszczony z tyłu. Wprowadzanie danych odbywa się na zasadzie zamiany kodu ASCII pojedynczego znaku na błyski obszaru na ekranie komputera o odpowiedniej częstotliwości, za co odpowiada skrypt JS, uruchamiany z przeglądarki internetowej. Wystarczy przyłożyć urządzenie do monitora (typ nie ma znaczenia), a mikroprocesor odczyta zarejestrowane przez fototranzystor błyski. Zapisane hasła możemy przeglądać na wyświetlaczu LCD 2x16, uprzednio podając kod dostępu do urządzenia. Jest to jedyna rzecz, jaką trzeba zapamiętać. 5-cyfrowy ciąg wprowadza się przy użyciu enkodera z przyciskiem.
  Krzemowy portfel pamiętający twoje hasła
  "Portfel" oparty jest na mikroprocesorze rodziny PSoC CY8C27443 firmy Cypress Semiconductor. Co prawda projekt nie jest nowy (2004 rok) i wykorzystuje mało popularny układ, jednak sam pomysł jest warty przedstawienia, a sklonowanie go na AVR nie powinno być trudne.
  Źródło
  Paczka plików z kodami, skryptem JS i instrukcją


  Fajne! Ranking DIY