Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer pod wieze Philips MZ-7 Jaki?

Kobey22 14 Mar 2010 16:51 13244 112
    Kobey22
    Poziom 18  
    Jak puknę w boczne ścianki to słychać takie echo, pogłos nie wiem jak to określić, tylko na bocznych ściankach. Wzmocnienia dać trójkątne czy taki drewniany klocek jak proponował kolega dymuus?
    A może ktoś doradzić co do poprzednich pytań?
    Co do BR i strojenia?
    edison

Poziom 25  
    To daj najlepiej wieniec, czyli wklej do środka (jeżeli dasz jeszcze rade) ramkę z płyty tak by połączyła mniej więcej na środku ścianki boczne z górną i dolną. Jeżeli nie da rady to wstaw kantówki skośnie na bocznych ściankach i pomiędzy nimi.
    Według tego co wyliczyłeś wychodzi BR średnicy 8cm i długości 14cm przy strojeniu na 45Hz i od tego zacznij. Jednak program tylko podpowiada, a strojenie musisz wykonać do swoich upodobań i pomieszczenia w którym będziesz słuchał. Czyli przedłużasz/skracasz tunel o kilka cm i odsłuchujesz. I tak do uzyskania najlepszego efektu. Nie przesadzaj tylko z przedłużaniem bo zamulisz bas i możesz zejść ze strojeniem poniżej częstotliwości rezonansowej głośnika.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Ok dzięki za podpowiedzi pokombinuje jescze z tym usztywnieniem a z BR zaczne jak mi przyjdzie głośnik...
    Pozdrawiam.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Witam.
    Dzisiaj dostałem głośnik i wsadziłem go w obudowę. Zakupiłem BR ale o otworze montażowym 7 cm długości 12 cm. Przy głośniejszym słuchaniu słychać świsty powietrza.

Teraz moje pytanie powinienem wydłużyć czy skrócić BR?

Według wyliczeń programu miałem dać BR długość 14 cm i średnicę 8 cm ale nie mogłem u mnie dostać takiego.
    dymuus
    Poziom 17  
    Świszczy dlatego że za mała średnica, lub coś jest w br jakiś zadzior. nie wiem zobacz w winisd. Średnica montażowa ma 7cm? czy srednicy wewnętrznej? bo ja mam otwór fi 68 mm i nie wiem czy mi czasem nie będzie świszczeć na 22-200-8sc
    edison

Poziom 25  
    Zacznij od stopniowego przedłużania. Jeżeli masz tylko jeden tunel br to trudno będzie Ci właściwie dobrać jego długość jeżeli go przytniesz. Musisz porównywać przedłużając lub skracając tunel. To nie kilka a co najmniej kilkanaście prób potrzeba by dowiedzieć się co chcemy osiągnąć.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Zastosowałem tylko jeden tunel. Mi tylko chodzi o to żeby zniwelować ten świst bo jak da się głośniej to aż jest dźwięk brzydki.
    Może zadam głupie pytanie czym najlepiej przedłużać tunel?
    edison

Poziom 25  
    Przedłużać najlepiej kawałkiem rury PCV, ale możesz spokojnie użyć tuby wykonanej z sztywnego kartonu. Podaj jeszcze czy ta średnica to montażowa czy wewnętrzna bo to jest ważne. Jak już kolega wyżej stwierdził może masz za małą średnicę i zbyt duża jest prędkość przepływającego powietrza.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Srednica montazowa: Z przodu: 7,2 cm Tyl: 7 cm
    Dlugosc: Calosc razem z kolnierzem 12 cm
    Srednica wewnetrzna:Przod 7 cm Tyl 6,5 cm
    Na ta tasme nie zwracajcie uwagi bo z czy bez tej tasmy jest tak samo

edison

Poziom 25  
    Skróć go do około 11cm i posłuchaj. Następnie 1cm mniej itd...
    Kobey22
    Poziom 18  
    Tak teraz myślę, jeśli tunel ma 12 cm a płyta 1,8 cm do daje wewnątrz obudowy tunel o długości no niech będzie 10 cm.
    To skrócić go do 9 cm?
    Teraz to chyba zaczną mi się schody, myślałem ze najgorsze już za mną..:)
    edison

Poziom 25  
    Długość tunelu liczy się całą, bez względu na grubość ścianki w której jest osadzony.

PS
    Właśnie najlepsze przed Tobą - przyjemność (oczywiście po zestrojeniu) słuchania dźwięków z czegoś własnoręcznie zbudowanego.
    Kobey22
    Poziom 18  
    To jutro zaczynam zabawę z tunelem:)
    Jeszcze i tak dużo przede mną roboty, dokupić wzmacniacz i okleić skrzyneczkę:)
    Dzięki i pozdrawiam.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Witam ponownie.
    Mam takie piosenki na których jest sam bas, niby są do testowania subwooferow. Jak włączę na tych piosenkach dosyć głośno to słyszę niechciane furczenie przez tunel. Wydłużałem go ale efekt cały czas ten sam. Jak włączę na normalnych piosenkach furczenie jest dosyć małe.
    Teraz nie wiem czy wzmacniacz mam za słaby czy za mocny bo jak dam zbytnio głośno to mi wyłancza dźwięk i głośnik czasami charczy mało ale charczy.
    Wzmacniacz na jakim podłanczam sabwoofer to zabytkowy Sony STR 414L. Ma 4-16 ohm ale nie wiem ile wat? Czasami ciężko mi jest stwierdzić czy to furczenie przez tunel czy głośnik oddaje takie dźwięki.
    edison

Poziom 25  
    Jak masz możliwość to podłącz komputer pod wieżę. Następnie do wyjścia w wieży wzmacniacz który masz i do niego subwoofer. Ze względu na to że wyjście na subwoofer powinno być filtrowane na wzmacniaczu wyłącz wszystkie regulacje (bas, sopran na zero) i wyłącz loudness. W wieży również wyłącz regulacje. W programie WinIsd jest prosty generator .Włącz 100Hz i słuchając uważnie obniżaj częstotliwość co kilka Hz i tak do 20Hz. Zanotuj długość tunelu i przy jakiej częstotliwości jest najgłośniejszy bas (basrefleks mocno promieniuje). Zanotuj również poniżej jakiej częstotliwości tunel mocno dmucha ale nie ma już basu. Następnie skróć/przedłóż tunel o np. 1cm i od nowa cała procedura. Jak zrobisz tak z 10 prób z różnymi długościami tunelu to zaprezentuj wyniki i coś doradzimy.
    pozdrawiam i powodzenia
    Kobey22
    Poziom 18  
    Sąsiedzi to mnie chyba wywalą:)
    Mam możliwość podłączenia tak:
    -laptop z wieżą-mini jack-czincz i do wieży poprzez aux
    -z wieży line aut do wzmacniacza wejście tape
    -sabwoofer do wzmacniacza
    Nie mam w wzmacniaczu specjalnego wyjścia na sabwoofer, podłanczam tam gdzie głośniki.
    Tunel robię ze starego gumoleum teraz obecnie skróciłem na 8 cm
    edison

Poziom 25  
    Wzmacniacz do wieży podłącz do wyjścia sub out. To gumoleum to masz nawinięte na tunel basrefleks? Musi być szczelna tuba by dało to miarodajne wyniki. Najlepiej skleić sztywną tekturę w tubę o średnicy zewnętrznej basrefleksu i ją odpowiednio wsuwać lub wysuwać.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Jest możliwość ze otwór jest za mały?
    To wiec tak: Tunel mam zrobiony osobno ze wsuwam go samego bez bass refleksu, odsłuchuje i skracam o 1 cm. Sztywne jest to gumoleum dlatego je wziąłem (nie wiem czy dobrze).
    Próbowałem już tak ze uciąłem tunel o długości bass refleksu i go wysuwałem i wsuwałem bez ucinania.
    Orientujesz się czy jest rura PCV o średnicy 8 cm?

Na tej piosence: Beat Dominator-Night Bass jest takie furczenie. Mam wrażenie ze występuje ono jak powietrze jest zasysane. Jak chcesz ściągnij ten utwór i przetestuje u siebie. Z ty połączeniem wieży pokombinuje jutro bo za dużo mam odłanczania...
    edison

Poziom 25  
    Istnieje możliwość że masz za małą średnicę otworu. Możliwe że masz nieszczelne połączenie tuby gumoleum z krawędzią otworu, dlatego Ci furkocze. Jak masz problem z podłączeniem to podłącz tylko komputer do wzmacniacza z pominięciem wieży, też będzie dobrze do testów.
    Wsuwanie tuby bez zmiany długości niewiele daje bo taka sama zostaje masa powietrza w otworze. Trzeba zmieniać fizycznie długość.
    Z tego co mi wiadomo to najbliższa tej średnicy może być rura PCV spustowa z rynny.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Chyba trzeba będzie zrobić otwór i długość taka jaka zaproponował program na początku. Bo jak robię teraz to nie widzę zmian. Ogólnie dźwięk jest fajny. Furczenie to nawet występuje jak wsadzę rurę bass refleksu. Ten generator to tam jest taki sam dźwięk basu jakby?
    U mnie w miejscowości nie dostane takiej średnicy tunelu to trzeba będzie skorzystać z rury PCV. Mam dostęp do rożnych rur ale to są rury nierdzewne.
    Tunel orginalny i gumoleum przy krawedzi jak sie stykaja ze scianka plyty owinolem takim krotkim cienkim paskiem jakby gabki czy cos w tym stylu bo tez myslaalem ze tam jest nieszczelne
    dymuus
    Poziom 17  
    A może to nie furkocze B-R?? tylko jakiś luźny element w obudowie. W projekcie suba na elce zastotowano otwór fi 7.5 i długość 15 cm i nie furkotało. zbadaj wnętrze suba i uszczelnij go dobrze;)
    Kobey22
    Poziom 18  
    Tam nie furgotało to czemu furgocze u mnie??
    Łączenia mam uszczelnione silikonem, w obudowie nie ma luźnych elementów. Do okoła głośnika nakleiłem uszczelkę która się uszczelnia okna to już tam nie ma prawa uciekać powietrze.
    Mi się wydaje ze jest za mały otwór.
    Chyba jeszcze musze wzmocnić boczne ścianki bo czasami jest taki pudelkowaty pogłos. Mniej więcej na środku wewnątrz dam taki kwadrat z listewkę żeby połączył boczne i górne ścianki. Będzie to dobrze?
    edison

Poziom 25  
    Tak, połączenie przeciwległych ścianek powinno usztywnić obudowę. Czy z otworu mocno dmucha? Przy tej średnicy prędkość przepływającego powietrza nie powinna być za wysoka. Próbowałeś wykonać test z generatorem?
    Jak będziesz miał zdefiniowaną po testach ze strojeniem długość tunelu to podpowiem Ci jak pozbyć się świstów z obecnego tunelu BR.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Z otworu dmucha dosyć mocno. Czuć czasami powietrze na odległość 50 cm. To dobrze czy źle jak dmucha mocno czy nie da się tego określić jednoznacznie?
    Z generatorem nie robiłem testów bo przyznam się ze nie wiem jak:(
    Wchodzi się w zakładkę:
    -signal generator
    -frequency (jak ustawic)
    -włączyć swoja piosenkę czy słuchać tego co tam leci
    -jak ustawiać wszystko
    Dla mnie to jest nowość i nie wiem co i jak.
    edison

Poziom 25  
    Otwórz projekt swojego subwoofera w WinIsd. Włącz generator wciskając start i najedź kursorem na wykres, jak przytrzymasz prawy przycisk myszy to przesuwając kursor po wykresie będzie się zmieniała częstotliwość. Dalej tak jak pisałem kilka postów wcześniej...
    powodzenia
    dymuus
    Poziom 17  
    Albo ściągnij sobie program Vbgenerator- jest bardzo łatwy w obsłudze.
    Kobey22
    Poziom 18  
    Co sadzicie o tym wzmacniaczu: numer 962055228?
    Nada sie do tego glosnika co mam?
    Nie wiem ile ten wzmacniacz ma ohm?
    Jaka ewentualnie maksymalna kwoye jest warty?
    dymuus
    Poziom 17  
    Powinien się nadać. Zapytaj sprzedającego lub poszukaj w google na ile ohm. myślę że za 100 zł opłacało by się go kupić.
    edison

Poziom 25  
    To jest wzmacniacz prawdopodobnie na TDA7294 więc można liczyć na 70W RMS. Więcej niż 80 - 100pln nie warto dawać...
    dymuus
    Poziom 17  
    Prawdopodobnie, nie znaczy na pewno. Lepiej zapytaj sprzedającego. Tak jak mówi Edison jak cena przekroczy 100 zł to się nie opłaca