Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon różnicowy - układ wzmacniający

maru99 03 Mar 2010 19:31 6646 15
    maru99
    Level 10  
    Przymierzyłem się zrobienia układu wzmacniającego do mikrofonu dynamicznego różnicowego, ale coś jest nie tak. Radio Navcomm TK-760 (chyba odpowiednik Kenwood).
    Układ wg schematu, który był poruszany w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1347870.html
    Efekt jest taki jakby było zbyt duże wzmocnienie, słychać tylko trzeszczenie. Lepiej jest jak się całkiem weźmie dłonią i mówi niezbyt głośno :| Bez tego układu było trochę cicho słychać, ale za to wyraźnie.
    Nie wiem co ewentualnie należałoby zmienić w tym układzie :?: Nie jestem elektronikiem, więc nie chcę kombinować żeby nie popalić radia.
    Chyba, że zupełnie inny schemat, tak jak ten drugi?
    Mam jeszcze taką koncepcję jak jest w tamtym poście, żeby w miejsce rezystora wlutować potencjometr. Wtedy doświadczalnie dobrałbym inny rezystor, o ile to wystarczy.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Aby rozpocząć jakąkolwiek dyskusję, musisz podać do czego ten mikrofon był w oryginale podłączony i gdzie lub do czego chcesz go podłączy. ???

Regulamin pkt. 11 .
    Wypis z regulaminu :
    11. W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji. W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać dane sprzętu w sposób niezbędny do jego identyfikacji, np.: rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).

maru99 wrote:
    Nie jestem elektronikiem, więc nie chcę kombinować żeby nie popalić radia.

Wynika, że chcesz wzmocnić sygnał m.cz. do jakiegoś radia. ???

Wytłumacz co to znaczy Mikrofon różnicowy. ???

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    crunky
    Level 32  
    Masz za duże wzmocnienie! Musisz zastosować sprzężenie zwrotne- najprościej dolutuj rezystor około 100ohm między emiterem a masą
    sp1loi
    Level 14  
    Mikrofon różnicowy jest to wynalazek polegający na sprzężeniu 2 mikrofonów w przeciwnej fazie. 1 od strony korespondenta 2 od strony tła. W efekcie tło zostaje wyeliminowane. Mikrofonu np w śmigłowcach były tak konstruowane. Co do uzyskanych efektów: za duże wysterowanie i chyba coś z ekranowaniem nie tak-jakim kablem są doprowadzenia? Trzeba to zrobić z ekranem a wysterowanie dać przez potencjometr nastawny.
    sp5wcx
    Level 33  
    SP5ANJ wrote:

Wytłumacz co to znaczy Mikrofon różnicowy. ???

Pozdrawiam.

Adam, w linku który podany został na samym początku masz nawet zdjęcia jak on wygląda i gdzie się go stosuje. A poniżej fragment z instrukcji technicznej telefonu polowego AP-82 opisujący taki mikrofon. Opis jest do mikrofonu krajowej produkcji MM217, ale identycznie wygląda radziecki/rosyjski mikrofon DEMSz.

• Helpful post
    sp6
    Level 23  
    Zamień kondensator 220 nF na minimym 1uF.
    sp5wcx
    Level 33  
    I zablokuj bazę dla w.cz. do masy jakimś ceramicznym kondensatorem rzędu kilku - kilkunastu nF.
    maru99
    Level 10  
    Wzmocnienie jest masakryczne, ale faktycznie może też być problem ekranowania, bo go nie ma. Rozumiem, że ekran powinien być na przewodach dochodzących do mikrofonu?

Dzięki wszystkim za pomoc, będę testował i dam znać co z tego wyszło.
    Pozdrawiam
    sp5wcx
    Level 33  
    Mam nadzieję że nie popełniłeś podstawowowego błędu i nie dałeś tego tranzystora tuż przy wtyczce, zamiast tuż przy samym mikrofonie.
    maru99
    Level 10  
    No to teraz mnie zastrzeliłeś tym pytaniem. Czyli co, tutaj gdzie wrysowałem mikrofon to tak naprawdę jest wyjście z radia??
    Układ jest zamontowany tak jak na schemacie, w linku który podałem też jest schemat. Z lewej jest opisany DYNAMIC MIC, a po prawej OUTPUT (czyli wyjście, no i teraz można się zastanawiać czy wyjście do gniazda czy do mikrofonu). Ja wybrałem, że do gniazda.

Trochę podłubałem, jest lepiej choć nic nie zmieniłem. Wymontowałem mikrofon, zamontowałem z powrotem. Być może coś nie łączyło tak jak trzeba. Robiłem oczywiście eksperymenty wg propozycji. Zarówno zmiana kondensatora jak ewentualnie wlutowanie rezystora poprawia sytuację (zmniejsza wzmocnienie). Robiłem też próbę z innym radiem (odbiór) i było trochę lepiej.

Generalnie wzmocnienie jest trochę jakby duże, a dźwięk ma dość wysoki ton (taki metaliczny).
    Mikrofon jest w zestawie słuchawkowym i będzie używany do lotów paralotniowych z napędem.
    Wtedy wszystko się okaże co będzie bardziej słyszalne, mój głos czy napęd+szum powietrza.
    Eksperymentów ciąg dalszy nastąpi, tylko się zrobi cieplej.
    dipol
    Level 34  
    Takie coś to się robi na wzmacniaczu operacyjnym i potrzebne dwa mikrofony włączone +/- i .Włosi produkują taki układ stosowany przy nagłaśnianiu dużych obiektów -widziałem to w moim kościele jak naprawiałem wzmacniacz. Proboszcz mówił że kupił to za 100euro.Jeden mikrofon odbiera tło z przodu kościoła a do drugiego mówimy.Z tymi magnesami też będzie działał ale z mniejszym wzmocnieniem i bardziej rozbudowanym układem a nie "klepanym" aby szybciej na kolanie hi
    73!
    sp6
    Level 23  
    MARU jeżeli zamierzasz używać tego przedwzmacniacza do pracy na parolotni to proponował bym albo zrobić autentycznie przedwzmacniacz różnicowy lub w tym układzie zastosować specjalną do tego celu wkładką dynamiczną.Ta wkładka to rosyjski produkt i czyta się DEMSZ .Ona posiada lużno zawieszoną membranę i na taką membranę nie działa warkot silnika lub szum wiatru.Ale mowa dociera na membrane tyko z jednej strony i wychodzi czysto.
    maru99
    Level 10  
    Właśnie w tym sęk, że mam zastosowany mikrofon dynamiczny różnicowy o oznaczeniu:
    Code:
    MM 217 S

137

Dokładnie tak to wygląda, na membranę dociera dźwięk z dwóch stron co powoduje wzajemne wygaszenie. Pozostaje tylko dźwięk, który dociera z jednej strony.
    Problem może być taki, że akurat to radio nie potrzebuje aż tak silnego przedwzmocnienia do tego mikrofonu. Bo bodajże do Yeasu nie jest potrzebny żaden dodatkowy układ.
    Bez tego układu też u mnie działa, ale jak pisałem dosyć słabo słychać (słabiej niż na zwykłym elektretowym).
    Na pewno jest rozwiązaniem wstawienie dodatkowego rezystora lub zamiana kondensatora. Póki co, czekam cierpliwie na testy w warunkach rzeczywistych. Wtedy się okaże co i jak.
    sp5wcx
    Level 33  
    Albo wsadź jakiś tranzystor o mniejszym wzmocnieniu, chociażby stare polskie BC-107A itp....

Dodano po 4 [minuty]:

W Yaesu też trzeba (no chyba że piszesz o jakimś radiu które fabrycznie przystosowane jest do mikrofonu dynamicznego). Tak jak napisano w opisie technicznym mikrofonu MM217 zamieszczonego wyżej przeze mmnie, poziom napięcia z tego mikrofonu to około 2 mV. Standardowy elektreciak daje napięcie wyjściowe kilkadziesiąt razy większe.
    tomari
    Level 12  
    Zmień rezystor 470k na 220k albo 100k,to zmniejszy się wzmocnienie.
    maru99
    Level 10  
    Temat trochę się odwlókł w czasie, ale się udało choć problem leżał trochę gdzie indziej. Miałem wstawiony dodatkowy rezystor do słuchawek, które były od komputera i miały inną rezystancję niż wymagana. Usunąłem go i od razu poprawiło się. Doszedłem do tego przy okazji montowania tego układu do zestawu w którym były oryginalne głośniki (wkładki) Navcomm. Tam nie było żadnych rezystorów i działało dobrze. Więc sobie przypomniałem, że dawałem taki rezystor, więc go wylutowałem i próba. Od razu lepiej:D