Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak odinstalować Win z kompa

PIOTREL 02 Aug 2004 23:31 1357 13
    PIOTREL
    Level 26  
    Witam
    Mam na jednym kompie na dwóch partycjach zainstalowane dwa systemy WinMe i WinXp.
    Jak je odinstalować ?
    Próbowałem srobić formatowanie tych partycji ale nie mogę tego zrobić bo tam jest system i wyskakuje odmowa formatowaniia.
    zodiak318
    Level 34  
    Odpal system z dyskietki startowej lub np. z płyty instalacyjnej W98 i w dosie daj format.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    a jaki masz system plików ??
    FAT32 czy NTFS ??

jeśli masz fata(napewno tam gdzie masz winme jest fat) to odpal kompa z dyskietki systemowej i użyj polecenia

format [litera dysku]:

jeśłi masz NTFS to odpal z systemówki program fdisk i zdejmij po czym załóż ponownie partycje

pozdrawiam
    PIOTREL
    Level 26  
    Można trochę jaśniej bo w kompach nie jestem za bardzo
    md
    Level 39  
    Zanim jednak zabierzesz się do usuwania Windowsa, zrób sobie kopie niezbędnych rzeczy. Wyeksportuj na dyskietkę lub na dysk twardy ustawienia kont pocztowych, zapisz sobie foldery z Outlooka (skrzynka odbiorcza, elementy wysłane itp), zrób kopie dokumentów stworzonych przez Ciebie, skopiuj pliki *.ini z katalogu Windows, będziesz miał mniej ustawiania niektórych programów po reinstalacji Windowsa. Jak to wszystko zrobisz, to ustaw w biosie, żeby komputer startował z CD-ROMU (DVD lub co tam masz), włóż płytę Win ME do napędu i po starcie wybierz opcję: uruchom komputer z obsługą CD ROM. Po uruchomieniu komputera zobaczysz: "A: " Wpisz np. E: (jeżeli Twój CD ROM miał przydzieloną literkę E), potem wpisz "cd win9x" i następnie "format c:"
    Na pytanie, czy napewno, potwierdź TAK. Po operacji formatowania, na pewno na dysku C nie będziesz miał nie tylko Windowsa, ale żadnego pliku (dlatego powinieneś najpierw zrobić kopie danych i ustawień). Możesz instalować od nowa co tylko zechcesz.
    PIOTREL
    Level 26  
    Ok tak zrobię a co z XP tak samo??
    Fantomen
    Level 20  
    Dla każdej innej partycji postępujesz tak samo tylko literke partycji zmieniasz np: format d:
    Artur k.
    Admin of Audio group
    To zależy czy na dysku (partycji)z win xp masz system plików FAT32

jeśli nie to niesformatujesz dysku za pomoca komendy format

musisz użyć programu fdisk albo jakiegokolwiek innego programu do tworzenia partycji.
    Nalezy partycję usunać i założyć jeszcze raz
    jeśli uzyjesz innego programu (np. partition magic) mozesz przekonwewrtować na fat bez usuwania partycji.

P.S. tam ktoś napisał ze płytę z Me, ja bym powiedział ze dyskietkę systemową od Me (mozebyć od jakiegokolwiek innego windowsa 9x)

pozdrawiam
    md
    Level 39  
    Fantomen wrote:
    Dla każdej innej partycji postępujesz tak samo tylko literke partycji zmieniasz np: format d:

Jeżeli jednak ma partycję NTFS (miał zainstalowany Windows XP), to musi po wystartowaniu z płyty CD wpisać: a:fdisk, a potem wybrać opcję: "usuń partycję spoza DOS".
    Potem w miejsce partycji NTFS, trzeba utworzyć nową, lub po prostu uruchomić instalkę Win XP lub Linuxa - one sobie utworzą odpowiednie partycje (można oczywiście podpowiedzieć, jak podzielić dysk, ale obawiam się, że Piotrel może mieć z tym kłopot)
    md
    Level 39  
    Artur k. wrote:

P.S. tam ktoś napisał ze płytę z Me, ja bym powiedział ze dyskietkę systemową od Me (mozebyć od jakiegokolwiek innego windowsa 9x)

pozdrawiam

Pisałem, że płytę od ME, bo Piotrel napisał, że taki właśnie sytem miał zainstalowany. Podejrzewam, że musi więc mieć płytę instalacyjną. Zauważ, że starsze instalki Win 98 nie miały płyt bootowalnych, a instalkę uruchamiało się z dyskietki.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    :arrow: Md
    szczerze mówiąc to nie widziałem nigdy bootowalnej płyty win Me ani z żadnym starszym windowsem (moze za mało widziałem).

:arrow: Piotrel
    jeśli rzeczywiście masz bootowalną płytę to musisz w biosie zmienić kolejność bootowania systemu (kolejność w jakiej bios przeszukuje napędy i dyski twarde w poszukiwaniu systemu) tak aby najpierw szukał na cd-romie.
    to samo tyczy sie dyskietki jeśli masz na dyskietce to musisz przestawić żeby szukał na dyskietce.

pozdrawiam
    md
    Level 39  
    Artur k. wrote:
    :arrow: Md
    szczerze mówiąc to nie widziałem nigdy bootowalnej płyty win Me ani z żadnym starszym windowsem (moze za mało widziałem).

Możesz mi wierzyć. Od lat sprzedaję komputery, na których instaluję przeróżne systemy. Wszystkie oryginalne instalki Win ME są bootowalne.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    nie mam podstaw żeby Ci nie wierzyć, ponieważ ja mam doczynienia głównie z piratami.

należy jednak założyć, ze kolega Piotrel nie ma oryginału więc lepiej jest opisac stadartowa procedure postępowania za pomca dyskietki.

pozdrawiam
    PIOTREL
    Level 26  
    Witam
    odinstalowałem systemy . Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jeden problem z zainstalowaniem Win XP ale to jest pewnie wina płyty i myślę że sobie jutro z tym sam dam radę.