Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zlecę wykonanie układu do prasy mimośrodowej.

kramarski 03 Mar 2010 21:28 5657 12
 • #1
  kramarski
  Poziom 9  
  Zlecę wykonanie układu którego zadaniem ma być odliczenie czy właściwa długość taśmy została przesunięta a następnie uruchomi elektromagnes zwalniający prasę i wykona cykl itd. Długość jaka ma być mierzona to 100 mm taśmy stalowej przesuwanej przez pracownika. Ja osobiście myślę o enkoderze i liczniku ale jestem otwarty na inne propozycje. Układ ten ma wyręczyć człowieka który często zawodzi a straty z tego tytułu ponoszę Ja. Wszelkie pytania i oferty proszę kierować na adres email kramarski(malpa)poczta.onet.pl
  Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
 • #2
  cirrostrato
  Poziom 36  
  Układ musiał by być solidny i dość złożony bo taśmę (jak rozumiem) pcha pracownik a nie podajnik, jeśli cofnie blachę to układ pomiarowy (enkoder/licznik) musi to wychwycić. Pracując w kilku firmach stosujących prasy nigdzie nie widziałem takiego rozwiązania, gdy ręcznie podawany jest materiał z rolki (np blacha) to pracownik podaje go tyle aby dotknąć do wystającego elementu (ogranicznika) ograniczającego dłuższy wysuw materiału. Niezbyt drogie i mechanicznie nieprzemyślane rozwiązanie pomiaru elektronicznego nie spełni zadania.
 • #3
  azibik
  Poziom 32  
  Popieram rozwiązanie z ogranicznikiem mechanicznym i mikrowyłącznikiem.
  Dokładność cięcia ok 1mm.Mogę wykonać.
 • #4
  janekwzk
  Poziom 13  
  Witam.Jeśli jest to jakiś wykrojnik,to stosuje się nóż boczny,który robi wycięcie pod bazę dla następnego detalu i z doświadczenia wiem że jest to najprostszy sposób na ustalenie skoku taśmy a nie elektronika,to jest zawodne
 • #5
  kramarski
  Poziom 9  
  Noz taki jest i owszem ustala ale mam problem takiej natury ze nie można zastosować podajnika który zawsze by pociągnął idealnie wiec wykonuje to pracownik który przy ciągłej pracy potrafi nie dociągnąć taśmy do oporu a zwalnia prasę no i powstaje problem, a układ elektroniczny ma sprawowac nadzor nad nim :-)
 • #6
  pukury
  Poziom 35  
  Witam.
  Nie wiadomo za bardzo jaka to jest konstrukcja ( opór , i inne ) .
  Czy nie dało by się w miejscu oporu ( zderzaka ) oprócz niego zastosować krańcówkę .
  Dopiero jak taśma " ręcami " pracownika zostanie dostawiona do zderzaka - krańcówka " zezwoli " na ruch roboczy .
  Zezwoli to znaczy że dopiero w takim wypadku można jakoś tam wyzwolić prasę ( swoją drogą - jak ? - pedał , przyciski ? ) .
  Coś podobnego robiliśmy w sztancach do papieru - z grubsza podobnego .
  Pozdrawiam .
 • #7
  kramarski
  Poziom 9  
  Oto zdjecia prasy.

  Zlecę wykonanie układu do prasy mimośrodowej. Zlecę wykonanie układu do prasy mimośrodowej. Zlecę wykonanie układu do prasy mimośrodowej.
 • #8
  sysio10
  Poziom 15  
  Czy na prasie stosowane są różne stemple?
  Najwygodniej byłoby zastosować wyłącznik, który reagowałby na wycięcie w bocznej krawędzi. Ale takie rozwiązanie wymagałoby zmiany stempla.
  Optyka raczej się nie sprawdzi (sądząc po ilości substancji smarująco-chłodzących na prasie). Zastosowanie systemu mechanicznego (tak ja sugerowałeś w postaci enkodera) wymagałoby usunięcia problemów z poślizgiem.
  W jakim stanie wychodzi blacha spod prasy (chodzi mi o jej pokrycie smarami, olejami etc.)?
 • #9
  kramarski
  Poziom 9  
  Smar jak widac jest nakładany przed procesem a enkoder mysle aby zastosowac przed smarowaniem.
 • #10
  sysio10
  Poziom 15  
  Opisz jeszcze działanie pracownika w tym całym procesie.
  Zastanawiam się nad silnikiem krokowym przed tą "rolką moczącą".
  Napęd silnikiem krokowym mógłby załatwić temat równego odliczenia długości, jak i automatycznego przesuwu taśmy.
 • #11
  Jaś Kula
  Poziom 32  
  Witam.
  Kilkanaście lat temu pracowałem na podobnych prasach ale o trochę mniejszych gabarytach. Były elementy których wykonanie wymagało użycia kilku stempli w poszczególnych procesach formowania. Pierwszy etap to było właśnie wycinanie elementu z paska blachy, kolejne to odpowiednie formowanie (zaginanie) na następnych stemplach. W pierwszym etapie ważne było właśnie odpowiednie dociśnięcie paska blachy do krawędzi prowadzącej i do ogranicznika. Pomimo tego że skoki nie były długie (około od 35 do 120 mm/cykl przy wykonywaniu różnych elementów) to nie było to takie proste. Czasami trudno było przepchać pasek blachy do odpowiedniego miejsca z tego względu że w pewnych miejscach był trochę szerszy i nie chciał łatwo wchodzić w szczelinę prowadzącą. Pasek ulegał wtedy wygięciu w chwili próby wsuwania go w szczelinę stempla. W chwili kiedy spotykałem się z taką przypadłością materiału, radziłem sobie w ten sposób że przycinałem go o około 1 do 2 mm - w zależności od potrzeby - na gilotynie. Niedokładności skutkowały na przykład różnicami w miejscach wycięcia otworów albo też w nakładaniu się na siebie wycięć. Myślę że w tym przypadku rozwiązaniem będzie zatrudnienie dokładnego, trochę upartego pracownika i danie mu czasu na poznanie charakteru tej pracy. Podczas prowadzenia taśmy trzeba cały czas dociskać ją do tej samej krawędzi narzędzia gdzie jest ogranicznik (nóż) oraz taśma powinna luźno przesuwać się przez szczelinę (nie może być szersza od szczeliny). Oczywiście nie unikniemy braków, ale myślę że żadne automatyczne przesuwanie w chwili kiedy taśma jest zbyt szeroka nie pomoże a jedynie może być powodem dalszych problemów.
  Może w tym przypadku nie jest winny pracownik a taśma o nierównej szerokości?

  Pozdrawiam.
 • #13
  jackdi
  Poziom 10  
  Panowie mamy 21 wiek i człowiek który popycha blachę bez sensu. Najlepiej zastosować odpowiedni podajnik do przesuwu tańsze rozwiązanie od drogich systemów pomiarowych. Na przykład siłownik który ma stały ruch 100 mm ewentualnie blokowanie skoku przez regulacje wysuwu tłoka i drugi siłownik który będzie chwytakiem blokującym przesuwany materiał i parę krańcówek do sterowania elektromagnesem. Proste a człowiek tylko pełni funkcje dozorczą i odstawia pojemniki z materiałem i zakłada taśmę do podajnika.