Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się zawiesza podczas bezczynności.

03 Mar 2010 21:39 4139 8
  • Poziom 9  
    Witam,

3.3.10 około godziny 15:00 komputer zaczął mi się zawieszać, nawet podczas bezczynności. Tego samego dnia około godziny 7:00 wszystko było w porządku, na 7:20 miałem ustawiony Czasowy Wyłącznik Komputera (jak zawsze od około 3 miesięcy). Przez ostatnie kilka dni nic nie było instalowane, usuwane. Od około 2 tygodni korzystam z testowej wersji G-Data Antivirus plus Firewall 2010.

Objawy:
    Po włączeniu komputera wszystko jest tak jak być powinno, ale po kilku minutach komputer może się zawiesić. Może, ale nie musi. Dla przykładu jeżeli robię coś bardziej wymagającego (granie w np. BF2142 czy UT2004 lub skanowanie komputera przy pomocy a-squared Free 4.5) to nic się nie dzieje. Zaraz po zakończeniu "wysiłku" komputerowi może (ale nie musi) się odechcieć współpracy. W takim momencie wszystko zastyga, nie działa Ctrl+Alt+Del, czasem jakieś przyciski w programach czy na pasku zadań się podświetlą gdy na nie najadę jedyną rzeczą, która funkcjonuje, czyli myszą. Wtedy tylko ręczne wyłączenie/reset komputera.
    Raz podczas wysiłku wyskoczył Blue Screen spowodowany sterownikami od karty graficznej (czasem już mu się zdarzało), które zupdatowałem (przy pomocy Driver Sweepera) zaraz po tym zdarzeniu.

Hijackthis nic specjalnego nie wykrył (według hijackthis.de), a-squared Free znajduje to co zawsze (cookies itp.), a G-Data niestety nic nie chce wykrywać, ponieważ komputer zawiesza się przy skanowaniu (Pomoc Techniczna stwierdziła, że należy spróbować w trybie awaryjnym - tutaj pojawia się komunikat o nieprawidłowej instalacji). Dzisiaj jednak podczas próby skanowania w trybie normalnym wszystko szło dobrze dopóki komp nie stwierdził, że jest to za mały wysiłek i się zawiesi.

Komputer został wyczyszczony, pasta na procesorze stosunkowo nowa, od dwóch lat nic się nie działo poza jakimś źle dociśniętym RAMem i zakurzoną kartą graficzną.

Temperatury w spoczynku według Everesta oscylują w granicach:
    CPU 27-36*C
    Grafika 30-35*C
    Otoczenie około 32*C

Specyfikacja:
    Procesor: AMD Athlon 64 X2 4400+ 2,3 GHz (korzystam z Dual Core Optimizera)
    RAM: OCZ 2x1GB
    Karta graficzna: ATI Radeon HD 3870 512
    Płyta główna: Gigabyte GA-M57SLI-S4 (socket AM2)
    Zasilacz: Cooler Master 460W
    System: Windows XP 32bit Service Pack 3
    Komputer ma 2 lata.

Proszę o pomoc,
    Z góry dziękuję :)
  • Poziom 17  
    Witam, jak wygląda sprawa z kondensatorami na płycie głównej, nie są napuchnięte?
  • Poziom 9  
    Kondensatory wyglądają jak zawsze, nie są napuchnięte.

Do wspólnej gry ze znajomymi korzystaliśmy z serwera Ventrilo 3.0 stawianego na moim komputerze. Do około 17:00 ludzie jeszcze mogli się połączyć, ale po jednym z wielu resetów kompa już nie mogą. Wtedy zaś ja nie mogłem, a teraz mogę wejść na swój serwer.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jeżeli kondensatory są całe to może należałoby sprawdzić zasilacz.
  • Poziom 16  
    poczas tego "zacięcia" komputera wciśnij ctrl+alt+del i na samym dole będzie Ci pisać: Użycie procesora w procentach, podaj ile jest. Jeżeli jest 100% sprawdź który proces tak męczy procesor i go zamknij.
  • Poziom 9  
    mati211p napisał:
    może należałoby sprawdzić zasilacz.

Zasilacz w porządku, sprawdzałem z innym zasilaczem, ale wciąż było to samo.

mgpentium napisał:
    wciśnij ctrl+alt+del

CRPX napisał:
    nie działa Ctrl+Alt+Del

Najpierw przeczytaj posta dwa razy, a potem odpowiadaj :)
  • Poziom 16  
    a pomyślałeś że może działać tyko baaaaardzo wolno ? naciśnij ctrl+alt+del i poczekaj z 5 min
  • Poziom 9  
    mgpentium napisał:
    a pomyślałeś że może działać tyko baaaaardzo wolno ? naciśnij ctrl+alt+del i poczekaj z 5 min

Wiem, czekałem jakieś 15 minut i to nie raz. Gdyby to było takie proste to sam bym to rozwiązał.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Skoro kondensatory wyglądają świetnie wizualnie, niekiedy błędem jest ich skreślenie z czarnej listy, którą uważamy za winną usterce. Czy przemierzyłeś pojemność w trakcie pracy na każdym w rzędzie kondensatorze ?? Te obok proca najważniejsze, ale uwierz mi, że może nawet jeden najmniejszy kondensator nie mieć swojej nominalnej pojemności i płyta główna "czuje się oszukana" i komputer wtedy robi różne dziwne rzeczy, m.in. takie jak zawiasy... Komputer ma 2 lata, warto by się temu przyjrzeć.
    Pozdrawiam,
    Arro90TA