Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najważniejsze ciśnienie w instalacji

03 Mar 2010 22:33 49709 7
 • Poziom 17  
  Niestety najważniejsza jest sprawna pompa - ciśnienie stanowi warunek mniej istotny aczkolwiek ważny w zależności od systemu - otwarty czy zamknięty?
 • Poziom 11  
  Niestety ale zgadzam się z hydro-man.
  Bez odpowiedniego doboru pompy ciśnienie możemy sobie darować. Bez odpowiednich parametrów (wydajności czy też wysokości podnoszenia) mimo odpowiedniego ciśnienia nie jesteśmy w stanie dostarczyć tego ciepła do urządzeń zlokalizowanych dużo powyżej naszego pieca, kotła. Wystarczy aby ciśnienie w kolektorze było wystarczające dla czujnika zładu, jednak to nie wystarczy do zapewnienia odpowiedniej temperatury dla wysoko umieszczonych urządzeń.
 • Poziom 32  
  A jak zwykły użytkownik ma sprawdzić ciśnienie najwyższym punkcie ?
  Czy przyjmująć że piec jest na parterze a najwyższy grzejni 4 m wyżej to wystarczy aby na piecu (jest tam taki wskażnik) była wartość x,x bar ?
 • Poziom 14  
  No zadane cisneinie tez ma wazne znaczenie 1m wysokosci to 0,1bara
 • Poziom 15  
  Witam kolega Mirrzo napisał :Najważniejsze ciśnienie w instalacji
  rozwijając temat uściślę że :ciśnienie w instalacji jest ważne ,ale dla czego ? Ciśnienie w systemach otwartych jest to słup wody od najwyższego punktu instalacji (górny poziom w naczyniu przelewowym) a punkt wpięcia manometru, mierzony w metrach w lini prostej pionowej np manometr został zamontowany 1m nad posadzką w kotłowni ( w piwnicy ) a najwyższy punkt instalacji znajduje się 1,5m nad posadzką strychu, pomiędzy strychem a piwnicą są dwie kondygnacje każda kondygnacja ma wysokości 2,8m razem z stropem = 8,9m co daje 0,89 bara. Należy zamontować manometr o skali do 1,5 bara i oznaczyć czerwonym punktem 0,89, pozwoli to na prawidłową ocenę ilości wody w układzie oraz ułatwi dolewanie ubytków.
  Ciśnienie w układzie zamkniętym to już inna bajka, Najważniejszą częścią układu jest naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa. Zawór bezpieczeństwa to proste urządzenie należy przynajmniej raz w sezonie obrócić pokrętło zaworu co spowoduje chwilowy wypływ wody, jeżeli wypływ nie nastąpi lub spowoduje to kapanie ciągłe należy zawór wymienić ( odradzam próbę udrożnienia lub doszczelnienia ). Naczynie przeponowe ma dwa zadania 1 zabezpieczyć układ przed wzrostem ciśnienia w skutek rozszerzalności wody pod wpływem wzrostu temperatury 2 zapewnić zapas wody wystarczający do utrzymania nadciśnienia woda w układzie krążąc uderza o krawędzie co powoduje wytrącanie powietrza jest ono usuwane przez automatyczne odpowietrzniki, jednak powoduje to ubytek objętości wody, jest on niwelowany przez zapas w postaci nadciśnienia lub powoduje otwarcie zaworów odpowietrzających ,a w dalszym stopniu zapowietrzeniu układu. Ciśnienie w układach Co na ogół jest wymuszone przez producenta pieca, ustawione na 1bar w naczyniu powinniśmy zastosować ciśnienie 1,3bar ( dotyczy układów nie wyższych niż 10m ), nie należy sprawdzać ciśnienia na słuch to znaczy naciskać na wentyl w celu sprawdzenia czy jest ale zastosować najzwyklejszy manometr do opon samochodowych, jeżeli podczas kontroli pojawi się woda oznacza to że membrana jest uszkodzona i naczynie należy wymienić.
  Podsumowując : ciśnienie w układzie jest rzeczą ważną , jednak nie znam elementu układu który jest nie ważny, awaria jednego z elementów układu powoduje wadliwą pracę całej reszty lub ją całkowicie uniemożliwia. Jednym z najważniejszych elementów jest nadzór i konserwacja układu, pozwala to zaoszczędzić pieniądze na paliwie i naprawach.
  Pozdrawiam Darek
 • Poziom 9  
  Ciśnienie nigdy nie powinno spadać poniżej 1 bara ( optymalne jest 1,4 - 1,8 bara przy nagrzanej wodzie. W takich tmp. ogrzewanie jest najsprawniejsze. Jeżeli ma się zawory zabezpieczające to trzeba pilnować żeby nie dopuścić aby ciśnienie nie przekroczyło 2,5 bara bo wtedy zawory otworzą się.