Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy licznik energii elektrycznej, jak jest podłączony?

gruby1 03 Mar 2010 23:09 3398 6
  • #1 03 Mar 2010 23:09
    gruby1
    Poziom 29  

Czy w elektronicznych licznikach energii pomiar jest wykonywany również w przewodzie neutralnym? Neutralny jest tylko do pomiaru napięcia czy może licznik mierzy w nim również płynący prąd?
    Nowy licznik energii elektrycznej, jak jest podłączony?
    Dla uproszczenia załóżmy że L1 i L2 to ta sama faza, prąd z L1 przez r1 płynie do N, prąd z L2 przez licznik i r2 płynie do N. Mechaniczny licznik nie policzyłby prądu płynącego przez r1. Co z elektronicznym? Zmierzyłby sumę prądów w N i według tego liczył, czy zachowałby się tak samo jak mechaniczny?

0 6
  • Pomocny post
    #2 03 Mar 2010 23:40
    goldi74
    Poziom 43  

Licznik elektroniczny podłącza się tak samo jak licznik mechaniczny. I tak samo mierzy on prąd i napięcie, żeby określić pobieraną moc a z niej energię.

0
  • #4 04 Mar 2010 00:00
    gruby1
    Poziom 29  

Tu akurat nie chodziło mi o podkradanie :D, tylko o sam fakt zliczania. Tradycyjne liczniki znam na wylot, ale elektronicznych nie rozbierałem i nie wiedziałem czy nie ma jakiś przekładników prądowych czy czegoś podobnego w obwodzie N. Dzięki za pomoc.

0
  • #5 04 Mar 2010 07:43
    Kuba_eM
    Poziom 24  

Popularne liczniki elektroniczne jednofazowe nie mają pomiaru prądu w torze neutralnym niezależnie od prądu fazowego - uznają, że to to samo.
    Są natomiast liczniki trójfazowe, np. kanadyjskiej firmy Power Measurement, które oprócz prądów fazowych mierzą równiez prąd w torze N. Poza tym, potrafi zrobić to większość analizatorów.

0
  • #6 04 Mar 2010 07:51
    prologos
    Poziom 15  

Mając fazę poza licznikiem to prąd i tak jest twój za darmo. Więc szybko zgłoś sprawę do ZE bo jak ktoś sie dowie to zostaniesz o kradzież oskarżony :)

0
  • #7 04 Mar 2010 10:20
    gruby1
    Poziom 29  

Elektrycy i im pokrewni prądu nie kradną dbając o swoje dobro jak również o dobrobyt zakładów energetycznych i środowisko ;). Temat założyłem z ciekawości (choć jak mówią ciekawość to pierwszy stopień do piekła).
    Otrzymałem odpowiedź i temat zamykam.

0