Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie kabla przy maszcie. Proszę o rade

liszkar 03 Mar 2010 23:14 2286 11
  • #1 03 Mar 2010 23:14
    liszkar
    Poziom 20  

Witam serdecznie. Właśnie stawiam maszt na ogródku. Na razie 2 metry od ziemi ale potem jak kupie rurkę to będzie wyżej. Maszt będzie do CB, PMR I SKANERA. Moje pytanie jest takie:
    czy mogę przy maszcie dać puszkę metalową z gniazdami antenowymi i potem od tych gniazd kable do anten?. Coś jak na rysunku.

Łączenie kabla przy maszcie. Proszę o rade

0 11
  • Pomocny post
    #2 04 Mar 2010 00:31
    yogi009
    Poziom 42  
  • Pomocny post
    #3 04 Mar 2010 00:51
    Adik
    Poziom 20  

Raczej nie o zakłócenia tu chodzi, a o straty na każdym łączu, w praktyce można przyjąć że na takim łączu powstanie strata 0,5dB, i jest to do przyjęcia.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Mar 2010 00:53
    sp1loi
    Poziom 14  

Jeśli złącza są koncentryczne to nie ma nic do zakłóceń! Straty na złączach oczywiście że tak-ok 0,5/styk+ straty z dodatkowej długości kabla. Jeszcze 1 sprawa: anteny dolne nabierają własności kierunkowe ze względu na ekranujący wpływ masztu.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Mar 2010 07:48
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

liszkar napisał:
    czy mogę przy maszcie dać puszkę metalową z gniazdami antenowymi i potem od tych gniazd kable do anten?.

Puszkę oczywiście tak ale raczej nie metalową tylko hermetyczną - taką jak się stosuje w energetyce - zewnętrzną.

Jeżeli chcesz kable koncentryczne wkopać do ziemi ( na stałe ) i później do skrzynki, to pamiętaj, że złączenie koncentryka z gniazdem, musi być koncentryczne i dobrze zaizolowane. A wtyki dobrze przykręcone do gniazd.

Gniazda to słaby wynalazek. Pomyśl np. o złączu wtyk-beczka-wtyk.

I jeszcze jedna podpowiedź abyś koniecznie pamiętał o tym, iż wszystkie kable koncentryczne muszą wystawać z tej puszki od jej dołu tak aby nie dopuścić do wlewania się wody po kablu do złącz (u Ciebie na rysunku są one od góry).

Tu nie ma co oszczędzać i daj puszkę o większym wymiarze np. 20x20cm dla trzech kabli aby zachować wymagany promień zgięcia sie koncentryka.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Mar 2010 07:48
    pietach
    Poziom 22  

Można tylko po co ?
    Gdybyś chciał do domu jeden kabel a na maszcie trzy to mógłbyś zastosować przełącznik anten sterowany jakimś cienkim kablem ale wtedy nie mógłbyś słuchać kilku pasm jednocześnie.
    Zrób wejścia kabli z anten od dołu tak żeby spływająca woda spadała z kabla na pętli a nie leciałą do gniazda.
    No i jeszcze kwestia umieszczenie tych "bocznych" anten - zrób trochę większe dystanse od masztu.

0
  • Pomocny post
    #7 04 Mar 2010 10:44
    gregorio27
    Poziom 31  

A ja proponuje po pierwsze uziemić maszt, zostawić na nim antenę CB, na domku postawić do PMR ( mniejsza długość kabla tylko co z dozwolonym natężeniem pola ponad przepisowe przy antenie zewnętrznej?) a w domu założyć splitter i skaner podłączyć pod antenę CB ewentualnie pod PMR przy skanowaniu wyższych częstotliwosci. W skrzynce przy antenie można zabudować przedwzmacniacz do odbioru.

0
  • Pomocny post
    #8 04 Mar 2010 14:54
    konrad940
    Poziom 22  

Tak jak napisał gregorio najlepiej pmr dać na dach domu.
    A na maszcie musisz pamiętać że odłegłość anteny od anteny musi być większa niż 1/4 fali

0
  • #9 04 Mar 2010 15:05
    liszkar
    Poziom 20  

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Jak wspomniałem, na razie mam maszt 2 m, a potem będzie dużo wyżej. Nie chce mi się później całego kabla wymieniać. Maszt jest odgromiony.

0
  • Pomocny post
    #10 04 Mar 2010 19:35
    dipol
    Poziom 33  

A kabel do ziemi ??? czy masz kabel żelowany w innym wypadku b/szybko naciągnie wody i będzie tylko do ozdoby.
    73!

0
  • Pomocny post
    #11 04 Mar 2010 20:22
    konrad940
    Poziom 22  

Tak w ogóle to po co stawiać maszt niższy od domu i dodatkowo dawać więcej kabla pomśl o jakimś mocowaniu na komin im wyżej tym lepiej.

0
  • #12 04 Mar 2010 22:01
    liszkar
    Poziom 20  

Niestety nie mam odgromu i trochę strach na komin dawać antenę Cb. Ale z tym PMR i skanerem to zrobię na komin. Antenę CB miałem do tej pory na płocie i prowadziłem łączności w AM ok 70-80km na FM 30-40km. Z moim mobilem to tak średnio 15-25km. myślałem kiedyś nad anteną CB "jachtową taką 1metr długości" ale chyba lepiej niżej dać stacjonarną niż taki 1metr na komin.

0