Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem za pomocą klawiatury

ryhu2 04 Mar 2010 00:42 2522 13
  • #1 04 Mar 2010 00:42
    ryhu2
    Poziom 9  

Witam!
    Jestem dosyć początkujący, chciałem się zapytać, czy wie ktoś może jak zrobić taki układ, żeby dało się regulować oświetleniem pokoju podając wartość z klawiatury. Myśle, żeby to zrobić na uP MSC-8051, który to będzie wysyłał sygnał do jakiegoś ściemniacza. Jestem ciekawy jakby to widział ktoś bardziej obeznany w tym temacie.

0 13
  • #2 04 Mar 2010 15:33
    Mr.Darooo
    Poziom 14  

ryhu2 napisał:
    Witam!
    Jestem dosyć początkujący, chciałem się zapytać, czy wie ktoś może jak zrobić taki układ, żeby dało się regulować oświetleniem pokoju podając wartość z klawiatury.

klawiatury... zrobionej przez siebie a może klawiatury komputera lub telefonu czy może jeszcze czegoś innego? :D

jeśli byś mógł to sprecyzuj

0
  • #3 04 Mar 2010 18:08
    ryhu2
    Poziom 9  

Z klawiatury zrobionej przez siebie, tak zeby bylo +/- i cyfry w skali np. od 1-100

0
  • #4 22 Kwi 2010 00:08
    ryhu2
    Poziom 9  

Chwilowo nie miałem czasu zająć się tym projektem, ale postanowiłem znowu do niego wrócić:)
    Mam zamiar zrobić dodatkowo czujnik światła jak na rys:
    Zasada jego działania myślę, że będzie wszystkim znana ogólnie ma to być tak, że podczas zmian natężenia światła, zmienia się rezystancja fotorezystora, a tym samym napięcie V1, które następnie musi być zamienione na wartość cyfrową.
    Mógłby ktoś pomóc mi w doborze elementów, jaki zastosować PA/C jaki fotorezystor, czy nie będę musiał zastosować jakiegoś wzmacniacza(zmiany napięć nie będą zbyt duże)?

0
  • #5 22 Kwi 2010 00:12
    august_
    Poziom 27  

Nie ma sensu stosować dodatkowego przetwornika A/C, gdyż dostępnych jest wiele mikrokontrolerów, które takowy mają na pokładzie.

Zamiast fotorezystora stosuje się fototranzystor. Jest tańszy.

0
  • #6 22 Kwi 2010 00:24
    ryhu2
    Poziom 9  

Wiem, że są mikrokontrolery razem z przetwornikiem ale ja akurat to składam na 8051 który niestety nie posiada:/ A ceny elementów światłoczułych chyba nie są zbyt wygórowane więc nie widzę problemu..

0
  • #8 22 Kwi 2010 13:11
    ryhu2
    Poziom 9  

Nie lepiej dać poprostu tylko przetwornik? Szukałem coś samemu ale z moim niewielkim doświadczeniem ciężko to idzie;p Ogólnie mam problem z tym, żeby znaliźć taki, żeby miał zakres napięcia wej od 0-5V :/

0
  • #9 22 Kwi 2010 13:43
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Przetwornik będzie Cię kosztował połowę tego, co mikrokontroler. Naprawdę czasem lepiej dołożyć i zrobić to tak, jak się teraz robi...
    Przetworniki ADC w mikrokontrolerach mają taki zakres pracy, a do tego zazwyczaj wejście Vref więc napięcie zasilania przetwornika może być niezależne od zasilania mikrokontrolera. Mam gdzieś w szpargałach jakiegoś PICa 12C z pięcioma przetwornikami ADC. Niestety, seria C jest jednorazowego zaprogramowania...

0
  • #10 22 Kwi 2010 16:20
    august_
    Poziom 27  

Tak dla sprostowania: przetwornik w większości mikrokontrolerów jest jeden, a tylko kanałów jest kilka.

0
  • #11 09 Cze 2010 21:17
    ryhu2
    Poziom 9  

Coś wykombinowałem ze schematem jakby miało to wyglądać wg mnie i chcialbym się pochwalić. Jeżeli coś jest źle jestem gotowy na wszelkiego rodzaju krytykę..

Ogólnie zasada działania układu teraz jest taka, że wprowadzamy np. że chcemy mieć w pokoju 200lux, czujnik w moim przypadku fotorezystor RPYP35 mierzy jaka jest aktualna wartość oświetlenia przekazuje tę wartość do do uP po uprzednim przekonwertowaniu na wartość cyfrową. Następnie porównuje tę wartość z tą którą wpisaliśmy i programowo załączam triaka z odpowiednim opóźnieniem, aby oświetlenie było cały czas na takim samym poziomie.

0
  • #12 09 Cze 2010 21:28
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

Jeśli składasz to na starym 8051 to życzę miłej zabawy:D. A żeby sterować oświetleniem musiałbyś dołączyć jakiś DAC 8-bitowy albo PWM.

0
  • #13 09 Cze 2010 21:48
    ryhu2
    Poziom 9  

Do sterowania oświetleniem zastosuje układ optotriaka i triaka programowo opóźniam czas załączenia optotriaka od momentu wykrycia zera , który załącza z kolei triaka. Dzięki czemu steruje właśnie wypełnieniem.
    Wziąłem to z jakiegoś posta tutaj obrazek:

0
  • #14 10 Cze 2010 20:48
    ryhu2
    Poziom 9  

Mały błąd na schemacie nóżka WR bramki wyświetlacza powinni być najpierw zanegowane bo WR w uP jest aktywne stanem niskim oraz powinno być podpięte do magistrali adresowej a nie danych. Tak poza tym nie widzę żadnych negatywnych komentarzy więc chyba wszystko ok..?:)
    Poniżej poprawiony schemat:

0
  Szukaj w 5mln produktów