Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia partycji Recovery do IBM/lenovo ThinkPad R60e.

04 Mar 2010 09:15 7136 15
 • Poziom 24  
  Witam! Pilnie poszukuję (czy może ktoś ma takiego laptopa i byłby tak uprzejmy skopiować mi tę partycję - WinXP Prof.) kopii partycji Recovery do w/w laptopa, czyli Lenovo ThinkPad R60e (TYPE 0657-KCG).

  z góry dziękuję!
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Witam mam thinkPada r61. Jedynym wyjściem z sytuacji jeśli nikt nie prześle Ci płyt dvd z recovery jest telefon do serwisu. Miałem do czynienia z serwisem lenovo i powiem szczerze, że jestem bardzo zaskoczony wysokimi standardami obsługi klienta. Tam z pewnością Ci pomogą.
 • Poziom 24  
  Pomogą - to i owszem. Jednego już wysyłałem. Koszt przywrócenia partycji Recovery to (jeżeli dobrze pamiętam) to ok 300 zł. Myślałem, że się uda jakoś to ominąć. No nic. To dziękuję w takim razie.
 • Poziom 22  
  użyczanie kopi recovery jest niezgodne z licencją systemu będziesz miał pirata
 • Poziom 24  
  Już wysłałem do serwisu. Koszt to ponad 200 zł brutto.

  Użyczanie Recovery jest nielegalne? To nie można mieć swojej płyty Recovery? Dziwne...

  A jak to udowodnić?
 • Poziom 22  
  przeczytaj licencję a wszystko będzie jasne, tak samo nie można np. pobrać z sieci systemu i użyć klucza z naklejki licencyjnej. To wszystko są wymysły Microsoftu a nie moje :D
 • Poziom 24  
  No dobra..pozyczam plyte, przywracam partycję Recovery i oddaje płytę..jak ktoś jest w stanie udowodnić, że pożyczyłem Recovery?
 • Poziom 15  
  Również, uważam, że nie jest w stanie. Klonujesz partycję serwisową z identycznej maszyny w odpowiednie miejsce na końcu lub początku dysku, ewentualnie czyścisz mbr uruchamiasz komputer, on dopiero instaluje system i wtedy następuje prośba o wykonanie dysków recovery i ewentualna blokada wykonania następnych (wtedy usuwasz partycje, czyścisz mbr i znów system jak nowy wyjety z kartonu i możesz zrobić recovery disk).
  Abstrachując od licencji - Moim zdaniem złodziejstwem nie jest, klonowanie partycji serwisowej a ponowne kasowanie klienta za coś za co juz zapłacił. Kupując laptopa zapłaciłeś za system, powinieneś dostać nośniki ewentualnie opcję dokupienia w cenie nośnika + wysyłki, lub też jak z office 2007 jest mozliwość bezpłatnego pobrania obrazu płytek z serwera Microsoftu i wypalenia na cdr.
  Mogłeś zrobić kopie na prośbe systemu przy pierwszym starcie, ale mogłeś jej nie zrobić bo się nie znasz/nie umiesz/nie rozumiesz. Pada Ci dysk i co wtedy ? 300zł za przywrócenie partycji ?? To juz nawet windows refubrished jest sprzedawany po ~40zł z opakowaniem i krążkiem z hologramem i licencją. Opłata jedynie związana z zalegalizowaniem innej wersji językowej która mogła byc wcześniej zainstalowana.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  tomassek napisał:
  Mogłeś zrobić kopie na prośbe systemu przy pierwszym starcie, ale mogłeś jej nie zrobić bo się nie znasz/nie umiesz/nie rozumiesz

  I nie raczyłeś przeczytać dołączonej dokumentacji. Ani producent ani serwis nie może ponosić konsekwencji zaniechań użytkownika.
  tomassek napisał:
  To juz nawet windows refubrished jest sprzedawany po ~40zł z opakowaniem i krążkiem z hologramem i licencją

  A wskazałbyś taką ofertę?
 • Poziom 37  
  Kopie recovery disc's mozna zrobic w kazdej chwili z poziomu programu diagnostyczno - serwisowego IBM. Sam tak zrobilem w razie czego (to jest jakby zdeponowanie krwi pempowinowej w banku krwi jako "polisa" na przyszlosc). Nigdy nic nie wiadomo.
  Swoja droga IBM/Lenovo udostepnia takie dyski TYLKO komputerom objetym gwarancja producenta (ja mialem 3 letnia fabryczna gwarancje - teraz komputer ma 5 lat i pewnie dyskow bym nie dostal/kupil).
 • Poziom 15  
  jankolo napisał:

  I nie raczyłeś przeczytać dołączonej dokumentacji. Ani producent ani serwis nie może ponosić konsekwencji zaniechań użytkownika.


  Z całym szacunkiem dla moderatora, ale nie zgodzę się z tym, że muszę się dostosować i czytać co tam kreatory mi każą zrobić. Nie muszę nawet uruchamiać instalacji. Jest to MÓJ komputer, zapłaciłem za niego i mam prawo wykorzystać sprzęt w 100%. Kupiłem interesującego mnie notebooka. Interesował mnie dany model i typ i został WCIŚNIĘTY mi na siłę system Windows. Wersja bez systemu nie była dostępna. Nie chcę systemu i nie mogę go zwrócić i odzyskać kwoty ceny Windowsa (~300zł) bo producent pewnie kupuje go za przykładowo 100zł i nie odda mi tego co oem kosztuje w sklepie.
  Instaluję linuxa i potrzebuję całego miejsca z twardego dysku. Jako, że jest to mój sprzęt, mam prawo decydować co na nim się znajduje. Archiwizuję sobie to co na dysku się znajduje w jakimś pliku i instaluję porządany system operacyjny linux. Przy ewntualnej odsprzedaży, bądź zmiany poglądów odnośnie systemów, odtwarzam sobie oryginalne dane z backupu i brnę przez kreatory.
  I co nie mogę tego zrobić ? Jakoś nie zauważyłem licencji systemu takiej jak dodawanej do oem'a przy żadnym laptopie, którą mogłem przeczytać przed uruchomieniem instalatora, i zabraniającej mi wykorzystania MOJEGO komputera w celu takim jak JA chcę.

  tomassek napisał:
  To juz nawet windows refubrished jest sprzedawany po ~40zł z opakowaniem i krążkiem z hologramem i licencją

  A wskazałbyś taką ofertę?


  Ofertę mogę wskazać, aczkolwiek nie chciałbym reklamować firmy. Ale skoro kolega prosi to można zobaczyc taki system chociażby tu:

  Link

  Cytuję:
  "Oferowane przez nas komputery mają zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows XP Professional (SP3) w polskiej wersji językowej. Specjalna licencja jest udzielona dla zregenerowanych (używanych dłużej niż 6 miesięcy) komputerów.
  Na komputerze znajduje się specjalny certyfikat od firmy regenerującej komputer. Ponadto do każdego komputera dołączamy zabezpieczone hologramami oryginalne nośniki oraz fakturę VAT z informacją o zakupie systemu operacyjnego.
  Udzielona licencja pozwala na w pełni komercyjne użytkowanie oprogramowania; nie jest to licencja typu Community MAR przeznaczona wyłącznie dla placówek edukacyjnych."

  Na zdjęciach można zobaczyć certyfikat Windows refubrished - załatwia on sprawę legalności systemu, gdy np sprzęt pochodzi z zagranicy i wersja językowa jest inna niż polska. Może być angielska, ruska, czy czeska - kupujemy taką licencję i instalujemy legalny język polski, mamy fakturę i nośnik. Koszt takiej licencji to właśnie z tego co pamiętam ok 40zł (choć może 70, nie mam już pewności - napewno nie bandyckie 300 za odtworzenie partycji).
  Fakt, że nie kupimy go "na ulicy", ale chyba nie o to kolega moderator pytał.

  Podsumowując - płacąc za system z laptopem nabyłem już prawo do jego używania. A kiedy go użyję to juz nie problem producenta czy MS - powinni mi dostarczyć nośnik, z którego w dowolnej chwili mogę system zainstalować.
  Na dzień dzisiejszy robi się z ludzi idiotów i doi z nich kasę a oni się na to posłusznie zgadzają. To tak jakbym kupił samochód i zmuszano by mnie, żebym paliwo do niego kupił i zawsze tankował w salonie.
 • Poziom 21  
  Widzę że kolega tomassek bardzo emocjonalnie podchodzi do tematu... I słusznie, niby dlaczego naszeych KONSUMENCKICH praw nikt nie broni! I przypomnę, że polskie prawo daje nam możliwość zrobienia kopi zapasowej! Czy to będzie kopia z dysku, czy z innego nośnika to już moja sprawa! A zabezpieczenia, które mi uniemożliwiają zrobienie tej kopii, łamią polskie prawo. Po za tym, sam kupowałem Vistę i używałem zupełnie innego nośnika z XP. Teraz MS dodaje nośnik z XP do odpowiednich wersji Visty, ale wcześniej polecał użycie "legalnego" nośnika, choćby pożyczonego od kolegi.
 • Poziom 10  
  Ja kupiłem lenovo y550 z vistą właśnie. Po zainstalowaniu zrobiłem płytki recovery, wszystko wyglądało ładnie. Postanowiłem przesiąść się na XP. Gdy jednak potem chciałem znów przywrócić system z tych płyt operacja wykonywała się, pliki na dysku były, a system nie startował. Proponuję więc ostrożność przy wszelkich operacjach z vistą innych niż kasowanie:D
 • Użytkownik usunął konto