Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć GP-360 do komputera?

peyrol 01 Mar 2010 23:10 2431 12
  • #1 01 Mar 2010 23:10
    peyrol
    Poziom 8  

Witajcie

Przeczytałem cały wątek zanim zdecydowałem się napisać. Chciałbym połączyć motorolę gp-360 z komputerem (może być gm-360), tak aby transmisja za pośrednictwem różnych urządzeń gp-360 odbywała się cyfrowo. Problemem jest to że nic praktycznie nie wiem o tym urządzeniu. Nie wiem jak miałbym zaprojektować przystawkę do radiotelefonu. Tj. gdzie mam włączyć kabelek i jakie sygnały nim przesyłać (amplituda, czas trwania) i jakie sekwencje będą wysterowały taki radiotelefon. Jak mam przełączyć go w tryb odbioru, aby odebrać sygnały z pozostałych telefonów. Niestety nic nie znajduję na stronie producenta. Proszę jeśli nawet nie podpowiedź to chociaż o link do źródła (nic nie wygoolowałem).

Pozdrawiam
    Przemek

Moderowany przez c2h5oh:

Temat wydzielony z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic156956-450.html

0 12
  • #2 01 Mar 2010 23:41
    prezesnera
    Poziom 12  

Witam ,czy możesz sprecyzować o co dokładnie chodzi ,jakie emisje cyfrowe ( APRS , PACKET ) i o jaką przystawkę chodzi ( zdalne sterowanie ,selektywne wywołanie ) co to ma być .

0
  • #3 02 Mar 2010 23:09
    peyrol
    Poziom 8  

Witaj
    Trochę czasu zabrała mi odpowiedź, ale chciałem dokładnie dowiedzieć się co to jest APRS. Jeśli chodzi o Packet czy miałeś na myśli packet-radio?

Sytuacja wygląda tak że dostanę protokół. Podejrzewam że będzie opracowany na AX.25.

Faktycznie chodzi o coś podobnego do funkcjonalności APRS (czyli informacja o położeniu stacji mobilnych), ale ja skupiam się na stacji bazowej, więc powinienem w pierwszej kolejności odpytać sekwencyjnie wszystkie nadajniki mobilne o dane i w drugiej kolejności wysłać im dane/odebrać od nich dane.

Problemem jest z mojej strony jak wysłać dane do radiotelefonu, czyli ramki w postaci AX.25. Tak naprawdę całą obsługę mogę przerzucić na komputer, wystarczy bym wiedział jak wysterować radiotelefon. Jeśli nie jasno piszę proszę o dodatkowe pytania mam nadzieję że uda mi się sensowniej odpisać.

Pozdrawiam
    Przemek

0
  • #4 02 Mar 2010 23:17
    lukashb
    Poziom 39  

Bardzo prosta sprawa. Używasz układu FX614 (do kupienia już, ale za ok. 40zł sztuka) zawiera on w sobie modulator FSK i także demodulator do odbioru. Ma wejście i wyjście typowo szeregowe bo tylko RX i TX jak w RS232. Zrób układ modemu Bell 202 i właściwie tyle. Potem nawet na AVR da się zrobić komunikację między radiami (co sobie zażyczysz, przesyłanie tekstu z klawiatury PS2 czy może krótkie statusy uprzednio zapisane itp) W każdym razie do zrobienia! Pozdrawiam

0
  • #5 02 Mar 2010 23:18
    peyrol
    Poziom 8  

Przepraszam chyba nie odpowiedziałem na pytanie co to ma być za przystawka. A więc to ma być przystawka, która między innymi połączy komputer i radiotelefon. Komputer w bazie danych ma zapisywać informacje o położeniu stacji mobilnych otrzymane przez radiotelefon.

Pozdrawiam
    Przemek

0
  • #6 04 Mar 2010 11:24
    peyrol
    Poziom 8  

Witajcie
    Przerobiłem sumiennie wiadomości, ale trafiłem na problem:
    - nie wiem jak można rozwiązać kwestię przełączania odbioru i nadawania. Tj radiotelefon (tak mi się wydaje bo go nie mam, zresztą ma jedną antenę) jednocześnie tylko nadaje lub odbiera. Tzn. nie wiem ponieważ jak patrzę na instrukcję telefonu GP-360 to nie widzę żadnych wejść Tx i Rx nie mówiąc już o kolejnym wejściu sterującym. Myślę że najprościej będzie wykorzystać inny radiotelefon.
    - zastanawia mnie kwestia modemu, czy orientujecie czy istnieją biblioteki by zaprojektować układ z wykorzystaniem fx614 i go przesymulować? Oczywiście googluję również.

Pozdrawiam

0
  • #7 16 Mar 2010 11:04
    radio-service
    Poziom 35  

Jeśli ma to służyć tylko do przechwytywania ramek (tylko stacja odbiorcza) to nie warto pakować się w FX614 który w dodatku jest dość chimerycznym układem .
    Ja do tych celów z powodzeniem używam układu ze strony http://www.kh-gps.de/minitnc.htm . Całość powinna się zamknąć w ok 40 zł . Jeden układ już u mnie działa bezawaryjnie ponad rok , 24 godziny na dobę . Aktualnie buduję drugi taki układ . Na zdjęciu nie dokończony (brak czasu) układ .

Jak podłączyć GP-360 do komputera?

0
  • #8 16 Mar 2010 14:36
    sq6ade
    Poziom 40  

Profi FX614 chimeryczny? A TNC-MINI z badziewiastym dekoderem programowym na PIC-usiu lepsze?
    Oj chyba nie.

0
  • #9 16 Mar 2010 14:52
    radio-service
    Poziom 35  

Dlaczego badziewiastym ? W oryginalnym wsadzie jest błąd , dlatego trzeba używać wsadu do fox-digi :) . U mnie to hula i dekoduje wszystkie ramki . FX614 jest bardzo chimeryczny jeśli chodzi o poziom audio na wejściu . Powyżej i poniżej pewnej granicy FX614 nie dekoduje nic .

0
  • #10 16 Mar 2010 15:25
    sq6ade
    Poziom 40  

Badziewiasty - wystarczy poczytać o problemach z dekodowaniem na forum APRS.
    FX pracuje świetnie w naszych dwóch lokalizacjach w modemach TNC-X i to w skrajnie trudnych warunkach.

Napisz jakie to zmiany wnieśli cwaniaki z Fox-delta poza zmianą prędkości połączenia z terminalem PC?
    Plik autora projektu MINI-TNC WB8WGA (minitnc48.hex) ma ten sam rozmiar i tą samą sumę kontrolną co plik ze strony Fox - delta (foxdigi-4800.hex)
    To ten sam program - cwaniaki z Fox zrobili swoją płytkę i opylają cudzy projekt jako swój.
    Wyjątkowa bezczelność.

Podobnie z innymi rzeczami na ich stronce - same plagiaty.

0
  • #11 16 Mar 2010 15:47
    Tomy_A
    Poziom 11  

Kolego Peyrol, jesli masz komp i radio to masz wszystko ! nie potrzena żadnych cudacznych urządzeń, sygnały potrzebne do wysłania i odebrać może karta muzyczna !!!!
    Powodzenia i nie zapomnij sie na forum pochwalić co wyszło i jak
    napisałeś soft do tego.

0
  • #12 16 Mar 2010 16:08
    radio-service
    Poziom 35  

Cytat:
    Badziewiasty - wystarczy poczytać o problemach z dekodowaniem na forum APRS.
    FX pracuje świetnie w naszych dwóch lokalizacjach w modemach TNC-X i to w skrajnie trudnych warunkach.

I tu się grubo mylisz :)
    Ja używam wsadu foxdigi-9600.hex
    W odróżnieniu od oryginału ten dekoduje ramki zarówno w UI-View jak i pod Hyper Terminalem . Oryginalny wsad z dekodowaniem ramek pod UI-View miał problemy . Nie mówiąc już o komunikacie powitalnym w Hyper Terminalu . Nie wiem czy wsad foxdigi-9600.hex był "zerżnięty" faktem jest natomiast że ten działa , oryginalny natomiast nie . A co do FX614 to najlepiej pracuje z poziomem jaki bywa na wyjściu detektora FM .

Cytat:
    Kolego Peyrol, jesli masz komp i radio to masz wszystko ! nie potrzena żadnych cudacznych urządzeń, sygnały potrzebne do wysłania i odebrać może karta muzyczna !!!!
    Powodzenia i nie zapomnij sie na forum pochwalić co wyszło i jak
    napisałeś soft do tego.

Święta prawda .
    I zamiast dyskutować "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy" , najprościej i najtaniej będzie to zrobić software'owo .

0
  • #13 16 Mar 2010 16:24
    sq6ade
    Poziom 40  

Na stronie autora projektu był dostępny program źródłowy w asm więc cwaniaki mogli pozmieniać prędkość i ew. zgłaszanie się w terminalu , jakieś teksty mogli dodać - to akurat bardzo proste.
    Ale czy zmienili procedury dekodowania? Czy gdzieś jest to opisane?
    p.s.
    Dekodowanie polegające na pomiarze okresu sygnału jest kiepskie i gimnastyka programowa na wiele się nie zda.

Poza tym stosowanie urządzeń i formatu APRS do zastosowań nieamatorskich jest nieetyczne.
    Kolega musi sobie samemu wymyślić protokół danych i zastosować czip modemu lub pałować się z programem do soundkarty.

0