Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja - Przejscie dla pieszych - Baterie sloneczne

04 Mar 2010 12:43 2804 17
  • Poziom 9  
    Witam,

Piszę pracę mgr w tematyce baterii słonecznych - oprócz opisu muszę przedstawić działanie takiej baterii - chcę to zrobić w jak najprostszy sposób ponieważ elektronika nie do końca jest moją dziedziną ;] ...

Wymagania :
    2 zestawy diod ( czerwone i zielone )
    Zasilanie z baterii słonecznych + z akumulatorków ( ciemno lub w pomieszczeniu )

Od jakiegoś czasu rozglądałam sie po internecie w poszukiwaniu podobnych rozwiązań - znalazłam na uczelni prowadzącego który przedstawił mi makietę działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Prowadzący ten polecił mi procesor 8051 tłumacząc że jest tani i prosty w obsłudze. Zapytałam również o inne sposoby rozwiązania tego zadania i podpowiedział mi że można to wykonać bez procesora w oparciu o kondensator ale ja chcę wykorzystać do tego procesor.

Działanie
    Zasada działania jest bardzo prosta - po włączeniu ma sie świecić czerwone po 5 sekundach zielona i potem znów czerwone i tak aż do wyłączenia.

Moje pytania brzmią :
    1.Jaki powinnam wybrać procesor ? 8051 ? gdzie można go zakupić i jakich spodziewać się kosztów ( nie do końca sie znam ale 8051 to chyba rodzina więc jakiś konkretny model chyba opisuje sie jakimś numerem czy opisem jeśli ktoś mógłby mi polecić jakiś konkretny model + kabel do niego ( z tego co zdążyłam się zorientować programator )

2. Jak to ma być podłączone - rozumiem ze jeśli mam 2 zestawy diod to jeden zestaw podłączam pod 1 wyjście drugi pod inne i steruje wyjściami ?

3. Zasilanie tego układu - rozumiem ze mikroprocesor ma VCC i GND do których podłączam zasilanie - ale czy to jedyne zasilanie układu ? diody juz będą zasilane z wyjść mikroprocesora ?

Z góry dziękuję za odpowiedź
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Przy takiej wiedzy o mikrokontrolerach po prostu o nich zapomnij i wroc do niesmiertelnego NE555, za pomoca ktorego zrobisz to w 10 minut i w dodatku bedzie dzialac. Poza tym tu problemow nie spodziewalbym sie w diodach, tylko w sprytnym zrobieniu zasilacza tak, zeby korzystal z baterii slonecznych i akumulatorow. Zainteresuj sie tematem przetwornice impulsowe.
  • Poziom 9  
    Czy ktoś mógłby mi pomóc rozrysować taki układ z timerem 555? Już udało mi się rozpracować zasadę działania przetwornicy impulsowej, wiec podłączenie baterii słonecznej do 4 akumulatorków juz mam zrobione, ale niestety nie mam pojęcia jak rozrysować ten drugi układ. Zasada działania jest taka: Świeci 24 czerwone diody i po 10 s (lub po naciśnięciu czegoś, wszystko mi jedno, nie wiem co łatwiejsze) przełącza sie na 24 zielone diody (24 ponieważ tyle potrzeba aby ułożyć stojącego i ruszającego się człowieczka). Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc :(
  • Poziom 33  
    Link
    A nie dało się czegoś poszukać? O NE555 nie jedną książkę napisano. Proszę pisownię poprawić.
  • Poziom 9  
    Właśnie nigdzie nie udało mi się znaleźć takiego układu, w którym diody świeciłyby naprzemiennie. Znalazłam migające w rytm muzyki itp itp, ale niestety żadnego układu, który spełniałby moje warunki. A że nigdy nie miałam elektroniki to na prawdę nie wiem jak mogę to sama rozrysować.
  • Poziom 38  
    To twoja praca dyplomowa w dodatku magisterka, literatury bez liku. a naprzemienne miganie diod jest banalne. Jak ty chcesz się obronić jeśli inni za ciebie zrobią magisterkę?
  • Poziom 9  
    No tak, ale ja jestem na Zarządzaniu i inżynierii produkcji, tez nie rozumiem czemu promotorka dała mi taki temat skoro nigdy nie miałam nic wspólnego z elektroniką. Musze to zrobić, nie mam wyjścia, ale nie musze tego opisywać w pracy, musze tylko schemat ideowy zamieścić. W pracy będę badać moje ogniwa słoneczne, wykonywać ich charakterystykę prądowo-napięciową, badać je sondą czteroostrzową itp., takie badania materiałowe. Więc na obronie nie będą się mnie pytać jak to zbudowałam i jaki kondensator zastosowałam itp, raczej jak działają ogniwa słoneczne, jaka jest ich charakterystyka, jakie są ich wady zalety, jaki jest ich proces technologiczny itp itp. Wszyscy inni w swojej pracy magisterskiej muszą tylko wykonać badania materiałowe, ja niestety muszę wykonać gotowe urządzenie, nic na to nie poradzę :( Nie wiem jak mam to zrobić, dlatego właśnie proszę o pomoc :(
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Do zapalenia 24 diod potrzebne jest dość dużo prądu. Jakim napięciem dysponujesz na wyjściu swojego urządzenia? Jaka jest wydajność prądowa?
  • Poziom 9  
    Spróbowałam sama to narysować. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy brakuje mi może jakiegoś elementu? Jakiegoś tranzystora albo czegoś innego? Wartości nie są poprawnie jeszcze wpisane więc na to proszę nie patrzeć. Układ miałby być zasilany 4 akumulatorkami 1,2V. W środku jest timer NE555 podłączony w ten sposób, aby działał w trybie astabilnym.

• Pomocny post
    Poziom 22  
    no kombinujesz mniejwięcej dobrze ale tylu diod nie pociągniesz bezpośrednio z NE555 musisz mieć tranzystor a w zasadzie najprościej dwa tranzystory komplementarne tj. albo dwa bipolarne - NPN i PNP albo (myśle że lepiej) MOSFETy - N i P. Względnie mogąbyć dwa takie same tranzystory plus trzeci jakikolwiek np BC547 jako negator. Przy napięciu 4x1.2=4.8 zielone diody muszą być pojedyńczo, czerwone ewentualnie możnaby połączyć po dwie w szereg. Dla 24 osobnych masz prąd 0.02Ax24= około 0.5A. Przy dwóch zestawach diod to daje 1A i sporo strat na rezystorach wiec dla czerwonych przynajmniej lepiej dać dwie w szereg i tym samym zmniejszyć straty i prąd. Ewentualnie pomyślećnad komplikacją układu i dodaniem małych przetworniczek albo prościej zmienić napięcie zasilania np. na większe - 6V może na styk starczy dla 2 szeregowych zielonych i 3 czerwonych ewentualnie 7.2 bo napięcie na akumulatorach będzie z czasem pewnie spadać.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc :) spróbuję to jeszcze raz narysować uwzględniając rady i wkleje za niedługo układ do sprawdzenia :)
  • Poziom 9  
    Cześć, mógłby mi ktoś powiedzieć czy może nie popełniłam nigdzie błędu? podłączyłam wszystko tak jak na schemacie poniżej, po 4 diody czerwone i po 4 zielone i niestety ale nie działa tak jakbym chciała, miga ale jakoś inaczej, chciałam żeby 6s działały zielone po czym przemieniły sie na 6s czerwonego dlatego właśnie tak dobrałam R1, R2, C1 aby po tyle działało ale nie działa tak :( przy diodach wyszło mi że mają być 90omów ale babka w sklepie miała tylko 82, może w tym tkwi problem a może popełniłam gdzieś błąd na schemacie? jak nie tzn że coś źle podłączyłam i od nowa będę lutować ale chciałabym wiedzieć zanim wszystko popsuje :( dziękuję za odpowiedź

tutaj wklejam jeszcze z programu wyliczenia R1, R2, C1... może coś tu namieszałam? :(

• Pomocny post
    Poziom 18  
    R2 jest za duży, nie powinien być większy niż 100k.
  • Poziom 9  
    dziękuję :) nie wiedziałam że musi być mniejszy :)

Dodano po 12 [minuty]:

Działa to mniej więcej tak że jak włączam to świeci się tylko zielone, kiedy poruszę jakimś kabelkiem (przy diodach i przy rezystorach od diód) to wtedy zmienia się tak jakby i świeci czerwone ale zielone migają tak szybciutko :( Sprawdzałam połączenia i nie znalazłam żadnego błędu :( jest tak jak na schemacie, wszystko sie styka jak powinno, diody z rezystorkami podłączone odpowiednio. Możliwe że przegrzałam timer przy lutowaniu i stąd te błędy? Czy raczej nie znalazłam jakiegoś błędu w połączeniu? schemat jako taki jest dobry? a są jeszcze jakieś inne ograniczenia na R1, R2 czy C1? może być R1 = 30k, R2=91k, C1=56uF (zależy mi na tym aby to świeciło chwilkę i najlepiej mniej więcej przez taki sam czas).
  • Poziom 42  
    A jak to zmontowałaś ? Na "pająka" ? Proponuję zrobić porządną płytkę, skoro to ma być magisterka (boże, borń przed takimi magistrami !), to liczy się dokładność. Pod układ 555 zastosuj podstawkę, wtedy go nie przegrzejesz, bo podczas lutowania będzie od spokojnie leżał w szufladzie. Z tego, co piszesz, podejrzewam wadliwe połączenia (jakość). Jak wygląda jakość Twojego lutowania ? To powazne pytanie. Używasz jakichś topników ? Nagrzewasz elementy, czy ścieżki, czy może nabierasz cynę na lutownicę ? To wszystko to niby drobiazgi, jednak decydują o końcowym kształcie projektu. Życzę odrobiny samodzielnej nauki i powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Tak długie czasy sterowania może być trudno zrealizować na 555. Lepiej zastosować układ 4060, to generator + dzielnik częstotliwości.
  • Poziom 9  
    heheh :) ja narazie chciałam zobaczyć czy to w ogóle działa zanim zacznę to robić porządnie. Martwić się o jakość mojej pracy magisterskiej nie musicie, na pewno zrobię ją najlepiej jak potrafię, w końcu średnia 4,7 z całych studiów, stypendium naukowe i nagrodzy dziekana wydziału mechaniczo technologicznego do czegoś zobowiązuje! byłam ciekawa czy mam błąd w schemacie czy po prostu coś źle podłączyłam i tak jak i wyżej znów dostałam dojazd za to że nie umiem tego zrobić... gdybym umiała nie prosiłabym o pomoc :( Więc dziękuje wszystkim którzy mi pomogli chociaż trochę, zamykam temat bo normalnie mam dość tych niemiłych komentarzy w stosunku do mojej osoby!